انتخاب زبان

آخرین اخبار

آب ذخیره شده در پشت سد ماکو ۴۰ درصد کاهش یافت

maki baraj

اویان نیوز: فرماندار ماکو از کاهش ۴۰ درصدی میزان آب ذخیره شده در پشت سد ماکو به دلیل کمبود بارشها خبر داد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، شاهین علیزاده در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان با بیان اینکه ایران از نظر جغرافیایی در منطقه نیمه خشک واقع شده و در سالهای اخیر کاهش بارندگی ها موجب کاهش ذخایرآبی شده است افزود: این عوامل موجب شده است هم اکنون میزان ذخیره سازی آب در پشت سد ماکو تا ۴۰ درصد کاهش یابد.

وی با تاکید بر تغییر الگوی کشت و نیز مصرف آب ادامه داد: بیشترین میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی است و برای جلوگیری از بحران کم آبی ضمن تغییر الگوی کشت منابع آبی موجود را با همکاری کشاورزان و فرهنگ سازی باید مدیریت کرد.

علیزاده با بیان اینکه میزان بارش و برخورداری از نزولات آسمانی در شهرستان ماکو از سیر نزولی برخوردار بوده است اظهار داشت: تبخیر، نفوذ آب به سفره های زیر زمینی، برداشت بی رویه و عدم صرفه جویی می طلبد که کشاورزان کشت محصولات خود را بر اساس میزان منابع آبی موجود انجام دهند و از کشت محصولاتی که به میزان آب بیشتری نیاز خواهند داشت جداً خودداری کنند.

فرماندار شهرستان شوط هم در این جلسه خواستار اتخاذ تصمیمات واحد برای سه شهرستان به لحاظ برخورداری از منابع آب مشترک شد، تشویق کشاورزان به استفاده از سیستم های نوین آبیاری را یکی از راهکارهای مدیریت منابع آب در این برهه عنوان کرد.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار پلدشت نیز در این جلسه با بیان اینکه این شهرستان در آخرین نقطه برخورداری از منابع آب مشترک قرار گرفته است گفت: باید در بهره برداری از این منابع میزان سطح زیر کشت کشاورزان آن منطقه مد نظر قرار گیرد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

بحران آب تا سال ۲۰۵۰ ادامه دارد / هشدار درباره مصرف بی‌رویه منابع آب زیرزمینی

«۶۰۰ دریاچه» روزمینی و زیرزمینی در حال خشک شدن هستند

اصلاندوز: سد میل مغان خشک شد

گزارش تصویری از بحران آب در سد «شهر چایی» اورمیه

رود «آراز» خشک می شود

درباره این مطلب نظر دهید