انتخاب زبان

دریاچه اورمیه

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آب سد بوکان به سمت دریاچه اورمیه رها شد

380932_502

اویان نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی از آغاز مرحله دوم رهاسازی آب از مخزن سد بوکان به سمت دریاچه اورمیه خبر داد.

به گزارش اویان نیوز، کیومرث دانشجو در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در راستای اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه اورمیه و بر اساس برنامه زمانبندی تهیه شده، مرحله دوم عملیات رهاسازی آب از سد بوکان با دبی ۷۰ متر مکعب انجام شد.

دانشجو افزود: مرحله اول رهاسازی از سد بوکان از دوم تا شانزدهم آذرماه به میزان ۶۰ میلیون متر مکعب انجام شده بود که باتوجه ابلاغیه شرکت مدیریت منابع آب ایران مرحله دوم رهاسازی آب از سد بوکان از ۲۷ دی ماه آغاز شده و  به مدت ۱۰ روز عملیاتی می شود.

وی ادامه داد: قرار است در این مرحله ۶۱ میلیون متر مکعب آب از این سد روانه دریاچه اورمیه شود که از این میزان ۱۱ میلیون متر مکعب مربوط به سد ساروق است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی تصریح کرد: با رهاسازی این میزان آب، مناطق پایین دست این سد ها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و به همین دلیل لازم  است مردم محلی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های مربوطه و هرگونه برداشت غیرمجاز آب خودداری کنند .

وی افزود: امیدواریم اقداماتی که برای بهبود وضعیت دریاچه اورمیه انجام می شود موثر واقع شود.

سد بوکان با هسته رسی در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بوکان در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد.

این سد برای تنظیم و استفاده از آب و سیلاب های رودخانه زرینه رود ایجاد شده و جهت آبیاری اراضی پایین دست سدی در محل جنوب شرقی بوکان بر روی این رودخانه بسته شده است.

درباره این مطلب نظر دهید