انتخاب زبان

آخرین اخبار

آخرین خبرهای زمین‌لرزه‌های آذربایجان شرقی و غربی

زمین‌لرزه‌های “تسوج” و “خوی” تاکنون هیچ کشته و مجروحی نداشته است

دو زمین‌لرزه به بزرگی ۴ و ۴٫۸ ریشتر صبح امروز مناطق “تسوج” و “خوی” در دو استان آذربایجان شرقی و غربی را لرزاند.

زارع، مدیر کل بحران استان آذربایجان غربی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه زمین‌لرزه خوی در شهر ارومیه نیز با شدت خفیفی احساس شده است گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی این زمین‌لرزه تخریب، مصدوم یا فوتی نداشته است.

حسین درخشان، مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز به ایسنا گفت: زلزله ۴٫۸ ریشتری خوی خسارتی نداشته است.

وی افزود: در پی این زلزله بلافاصله ۸ تیم ارزیاب متشکل از ۲۵ نیروی عملیاتی توسط یک فروند بالگرد به منطقه اعزام شدند.

مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه محل دقیق وقوع این زمین لرزه منطقه‌ای مابین سلماس و خوی بوده است، گفت: خوشبختانه بر اساس گزارش‌های اولیه تیم‌های ارزیاب مشخص شده است که زلزله خسارت مالی و جانی در پی نداشته است.

همچنین خلیل ساعی، مدیر کل بحران استان آذربایجان شرقی نیز در این باره به ایسنا گفت: کانون زلزله ۴٫۸ ریشتری شهرستان تسوج در مرز بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی بوده است و نیروهای مدیریت بحران،‌ امدادگران و عوامل هلال احمر استان به روستاهای این منطقه سرکشی کرده و در حال حاضر مشغول ارزیابی در منطقه هستند.

مدیر کل بحران استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه طبق گزارشی که از فرماندار شبستر دریافت کرده‌ایم مشکل خاصی اعلام نشده است گفت: نیروهای ارزیاب در محل حادثه حاضر هستند اما تا کنون گزارشی مبنی بر تخریب یا صدمه دیدن افراد در جریان این زلزله مخابره نشده است.

به گفته وی لرزش ناشی از این زلزله در شهرستان تبریز نیز با شدت کمی احساس شده است.

به گزارش ایسنا، سازمان مدیریت بحران کشور نیز اعلام کرد: سه زمین‌لرزه به بزرگی ۴٫۸ ، ۱٫۸ و ۴ درجه در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر از ساعت ۱۰ و ۹ دقیقه امروز، شهر تسوج از توابع شهرستان شبستر را لرزاند که هیچ خسارتی در بر نداشته است.

اولین زمین لرزه در طول جغرافیایی ۴۵٫۱۴ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۳۸٫۴۱ درجه شمالی و در عمق ۱۶کیلومتری زمین رخ داده است.

مجید ایرانمنش، مدیر مرکز مدیریت اطلاعات حوادث سازمان مدیریت بحران کشور نیز به ایسنا گفت: براساس اطلاعات واصله از ادارت کل مدیریت بحران استان‌های آذربایجان شرقی و غربی این زلزله‌ها خسارتی در بر نداشته است، اما ستاد بحران در فرمانداری شبستر به منظور آماده باش نیروها تشکیل شده است.

همچنین حبیب حسین قلی زاده، مدیر روابط عمومی اورژانس آذربایجان شرقی نیز در خصوص اقدامات اورژانس در جریان این حادثه به ایسنا گفت: گزارشی از مصدومیت در استان آذربایجان شرقی به دست ما نرسیده و خوشبختانه در تماسی که با همکاران اورژانس در آذربایجان غربی نیز داشتیم آنان نیز گزارشی از مصدوم شدن شهروندان در جریان این زلزله ارائه نکرده‌اند.

به گزارش ایسنا، زلزله‌ای به بزرگی ۴٫۸ در مقیاس امواج درونی زمین صبح امروز خوی در آذربایجان غربی را به لرزه درآورد.

بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان دقیق این زمین‌لرزه را ساعت ۱۰ و ۸ دقیقه و ۵۸ ثانیه در عمق ۱۷ کیلومتری زمین و در عرض شمالی ۳۸٫۴۸ درجه و طول شرقی ۴۴٫۹۶ درجه اعلام کرد.

کانون زمین‌لرزه نیز در هشت کیلومتری خوی – آذربایجان غربی، ۳۶ کیلومتری سلماس – آذربایجان غربی و ۴۰ کیلومتری تسوج – آذربایجان شرقی گزارش شده است.

همچنین در ادامه این زمین‌لرزه، یک زمین لرزه دیگر نیز با بزرگای ۲ در مقیاس امواج درونی زمین در ساعت ۱۰ و ۵۱ دقیقه و ۱۷ ثانیه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در ۱۴ کیلومتری خوی رخ داده است.

از سوی دیگر در ساعت ۱۰ و ۴۲ دقیقه و ۳۵ ثانیه زلزله‌ای به بزرگی ۴ در مقیاس امواج درونی زمین تسوج آذربایجان شرقی را به لرزه درآورد.

این زمین‌لرزه در عرض شمالی ۳۸٫۴۱ درجه و طول شرقی ۴۵٫۱۵ درجه رخ داده است و کانون آن نیز در عمق ۱۵ کیلومتری زمین و در فاصله ۲۱ کیلومتری تسوج – آذربایجان شرقی، ۲۴ کیلومتری خوی – آذربایجان غربی و ۳۷ کیلومتری کشکسرای – آذربایجان شرقی گزارش شده است.

ایسنا

درباره این مطلب نظر دهید