انتخاب زبان

آخرین اخبار

آذربایجان‌غربی: ۳۱ گونه حیات‌وحش در معرض خطر آسیب جدی قرار دارد

765613

اویان نیوز: رئیس اداره حیات‌وحش آذربایجان‌غربی گفت: افزایش شکار بی‌رویه و غیرمجاز به همراه توسعه زمین‌های کشاورزی و تخریب مراتع زیستگاه‌های استان را با تهدید جدی مواجه کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، تخریب زیستگاه از طریق تبدیل مراتع به اراضی دیم، چرای بی رویه دام و خارج از ظرفیت تعریف شده در مراتع، توسعه در بخش های صنعتی، کشاورزی، خدماتی و … بدون ضوابط و معیارهای زیست محیطی، شکار و صید بی رویه و یا غیر مجاز و تغییرات محسوس اقلیمی از مهمترین چالش های پیش روی حیات وحش آذربایجان غربی است.

چالش هایی که موجب شده برخی از گونه های شاخص حیات وحش استان از جمله میش مرغ، پلنگ، گربه وحشی، سمندر آذربایجانی و سمندر لرستانی، افعی زنجانی و افعی تکابی، پلیکان و… در معرض خطر انقراض، آسیب جدی قرار گیرند.

۵۰ درصد از شکارهای غیرمجاز حیات وحش در استان کشف نمی شود

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در خصوص تهدیدات موجود حیات وحش این استان گفت: در کنار برخی از چالش ها از جمله تخریب مراتع و زیستگاه ها، کم آبی و خشکسالی افزایش شکارهای بی رویه حیات وحش در استان تهدیدی جدی بر این موضوع زیست محیطی شده است.

امید یوسفی با بیان اینکه فراوانی اسلحه های شکاری مجوز دار و بدون مجوز و شکار بی رویه جانداران تهدیدی جدی است که متاسفانه تا به امروز چاره اندیشی اساسی در خصوص آن نشده است، عنوان کرد: در حال حاضر نیمی از شکارهای بی رویه حیات وحش در استان کشف نمی شود.

وی کمبود نیروی انسانی، کمبود امکانات، وسعت بالای مراتع و زیستگاه های حیات وحش به همراه تنوع بالای زیست محیطی استان را از دلایل عدم کشف ۵۰ درصد از شکارهای صورت گرفته در استان برشمرد و گفت: این امر تهدیدی جدی بر حیات وحش استان است.

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اعلام اینکه بی توجهی به افزایش تخلف و شکارهای غیرمجاز موجب شده در حال حاضر حیات وحش استان سیر نزولی داشته باشد افزود: ما با شکار مخالف نیستیم چرا که آن را برای تعدیل جمعیت لازم می دانیم و خودمان نیز مجوز می دهیم ولی با افراط مخالف هستیم  و باید این را گفت که در حال حاضر تعداد اسلحه های شکاری موجود بیش از ظرفیت زیستگاه‌های استان است.

یوسفی با تاکید بر فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به مردم در خصوص اهمیت محیط زیست و صدمات شکار بی رویه بر تنوع زیستی، اجرای طرح همیاران، همکاری بیش از پیش با تشکل های مردمی، اجرای برنامه های اطلاع رسانی ، تجهیز ناوگان حفاظت و آموزش نیروها و محیط بانان را از دیگر اقدامات در راستای افزایش اگاهی های مردمی و نیز برخورد با متخلفین برشمرد.

۳۱ گونه حیات وحش در معرض تهدید جدی انقراض و آسیب قرار دارند

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۱ گونه از حیات وحش استان در معرض آسیب جدی، تهدید و انقراض قرار دارند گفت: در حال حاضر بر اساس لیست ارائه شده از سوی محیط زیست جهانی ۳۱ گونه حیات وحش استان در معرض انقراض، آسیب و تهدید جدی و از بین برفتن نسل قرار دارد.

یوسفی گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی، کل و بز، سیاه گوش، گربه پالاس، هامستر ایرانی، شنگ، میش مرغ، اردک سرسفید، عقاب طلایی، خروس کولی دشتی، افعی البرزی، لاک پشت مهمیزدار، سمندر آذربایجانی، پنج گونه از خفاش ها، عروس غاز و پلنگ به همراه سنجاب دم موشی را از مهمترین این گونه ها عنوان کرد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

آبرسانی سیار به حیات وحش جزایر دریاچه اورمیه

آذربایجان غربی: ۳۸ گونه جانوری در خطر انقراض قرار دارد

۷۰ درصد مساحت دریاچه اورمیه کاسته شد/احتمال خروج حیات وحش از جزایر

نابودی گونه‌های زیستی و گیاهی دریاچه اورمیه/ تلف شدن گوزن های جزیره

کم‌آبی در کمین حیات وحش دریاچه اورمیه

درباره این مطلب نظر دهید