انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آذربایجان غربی: عرق سرد بر پیشانی کشاورزان

IMG07304300

اویان نیوز: با توجه به شرایط آب و هوایی آذربایجان غربی، سالانه بخش مهمی از تولیدات کشاورزی و دامی با بروز خسارت و بلایای طبیعی از جمله سرمازدگی از بین رفته و عرق سردی بر پیشانی کشاورزان و باغداران زحمت کشی که از این طریق امرار معاش می کنند بر جای می گذارد.

به گزارش مهر، حدود یک میلیون نفر از جمعیت آذربایجان غربی در بالغ بر ۲ هزار و ۱۰۰ روستای استان زندگی و از طریق دامداری و کشاورزی زندگی خود را ادامه می دهند ولی سرما، سیل و تگرگ سالانه ضربه سختی به آنها وارد و بخشی از محصولات آنها را از بین می برد.

فعالیت در بخش کشاورزی به دلیل وابستگی به عوامل و وضعیت جوی، همواره با ریسک همراه بوده و فعالان این حوزه هم با بلایای طبیعی و خسارات ناشی از آن مواجه هستند.

آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی و ۱۰۸ هزار و ۲۳۹ هکتار اراضی زیر کشت محصولات باغی است، از این رو توجه بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یکی از راهکارهای نوین برای مقابله با خطرات فعالیتهای کشاورزی و از سویی دیگر چاره اندیشی مسئولان برای کاهش خسارات سیلاب های فصلی و بلایای طبیعی ضروری به نظر می رسد.

سرما به ۳۰ درصد محصولات باغی آذربایجان غربی خسارت زد

مدیر کل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه بر اثر سرمای شدید هفته گذشته در سطح استان بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال به باغات میوه خسارت وارد شد، گفت: در اثر این سرما، نزدیک به ۳۰ درصد از محصولات باغی  شامل درختان گردو، انگور، آلو و زردآلو خسارت زد که بیشترین میزان خسارت نیز در باغات اورمیه، سلماس، میاندوآب و مهاباد گزارش شده است.

سید علی مختاری خواستار توجه کشاورزان به توصیه های هواشناسی ویژه کشاورزی و مراجعه مستمر به کلینیک های گیاه پزشکی برای مقابله با سرما زدگی و آفات در این فصل از سال شد و گفت: هدف گذاری تولید محصولات کشاورزی بر اساس برنامه ۵ ساله پنجم توسعه تولید ۳ میلیون و ۶۸۷ هزار تن برای امسال بوده که این میزان به ۳ میلیون و ۸۷۱ هزار تن افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه در بخش محصولات باغی نیز هدف گذاری امسال یک میلیون و ۶۳۰ هزار تن بود که به یک میلیون و ۷۱۵ هزار تن می رسد، اعلام کرد: در راستای اجرای طرح توسعه باغات نیز پیش بینی اجرای طرح طی امسال یک هزار و ۲۰۰ هکتار بوده که مقرر شد در یک هزار و ۴۴۰ هکتار اجرایی شود.

کاشت دوباره محصولات زراعی در آذربایجان غربی

قاسم مرتضی نژاد یکی از باغداران منطقه امامزاده اورمیه در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه متاسفانه سرمای شدید هوا اکثر محصولات هسته دار را از بین برده و یا خسارتهای شدیدی وارد کرده است، گفت: محصولات زراعی نیز به دنبال سرمای شدید هوا به کلی از بین رفته اند.

سکینه پاشایی نیز که در باغی در منطقه باراندوز اورمیه مشغول به فعالیت است به خبرنگار مهر گفت: متاسفانه سرمای شدید هوا طی هفته گذشته بعد از ۲ روز گرم خسارات جدی به باغات و محصولات زراعی این منطقه وارد کرده است.

وی با اشاره به خسارت شدید سرما به محصولات گردو، زردآلو، هلو و سبزیجات و صیفی جات، ادامه داد: هم اکنون مردم برای کاشت دوباره محصولات زراعی در بازارها مشغول خرید بذر هستند که امیدواریم مشکلی ایجاد نشود.

این خانم باغدار اورمیه ای در پاسخ به این سوال که توصیه های هواشناسی کشاورزی را چقدر جدی می گیرد، عنوان کرد: متاسفانه این نیز یکی از مشکلات کشاورزان آذربایجان غربی بوده چرا که در اخبار هواشناسی استان تنها وضعیت هوا و احتمال آبگرفتگی معابر و شاید احتمال بارش تگرگ گزارش می شود و توصیه های عملی به کشاورزان ارائه نمی شود.

کشاورزان به توصیه های هواشناسی دقت کنند

مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص توصیه به کشاورزان با توجه به وضعیت جوی و پیش بینی های انجام شده گفت: در بخش زراعت کشت پیاز و سیب زمینی، آماده سازی زمین برای کشت ذرت، آبیاری مزارع گندم و دادن کود سرک، انجام آبیاری تکمیلی در مزارع دیم گندم ،آبیاری و تغذیه مزارع کلزا و مزارع چغندر قند کشت شده اهم توصیه های هواشناسی به کشاورزان استان است.

وی ادامه هرس باغات انگور، بیل کاری پای درختان، حفر چالکود و توزیع کود دامی و شیمیایی خصوصا کودهای گوگردی و سولفاته مطابق با نتایج آزمون خاک و برگ، استفاده از زنبور عسل در گرده افشانی باغات میوه را توصیه های بخش باغبانی برای کشاورزان  برشمرد.

فرخ مطلبی فر اعلام کرد: در حوزه حفظ نباتات ردیابی پروانه مینوز گوجه فرنگی در گلخانه ها، مبارزه با علفهای هرز و ردیابی بیماری زنگ زرد گندم، مبارزه با علفهای هرز و آفات مزارع چغندر قند و شته مومی کلزا، مبارزه با بیماری های درختان میوه هسته دار و آتشک در باغات سیب انجام شود.

مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی کنترل دما و رطوبت گلخانه ها و دامداریها و مرغداریها، تغذیه یک به یک شکر و آب در کندوهای زنبور عسل و مبارزه با بیماری نوزما و گنه را توصیه های عمومی در بخش هواشناسی به کشاورزان دانست.

متاسفانه سرما، سیل، بارش شدید باران و تگرگ همه ساله خسارت زیادی را بر دوش کشاورزان آذربایجان غربی تحمیل می کند بخشی که بالغ یک میلیون نفر از جمعیت استان از طریق آن امرار معاش می کنند.

درباره این مطلب نظر دهید