انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آذربایجان هم نفت دارد اما به رنگ دیگر

alomina sarab

اویان نیوز: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در حوزه عناصر فلزی مثل طلا، مس و مولیبدن صورت گرفته است نظیر تولید ۲۰۰ هزار تن مس کاتود و تولید آلومینیا در سراب که به نام نفت آذربایجان نامگذاری شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجعفر عظمایی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: هم اکنون در آذربایجان‌شرقی ۳۸۵ معدن فعال وجود دارد و مقدار ماده معدنی کشف و ذخیره شده استان بالغ بر ۸ میلیارد تن است.

وی با بیان اینکه در آذربایجان‌شرقی ۵۲ نوع ماده معدنی داریم، افزود: به لحاظ ذخیره مواد معدنی رتبه نخست و به لحاظ تنواع مواد معدنی رتبه سوم کشوری را دارا هستیم.

سالانه ۱۵ میلیون تن مواد معدنی در آذربایجان‌شرقی استخراج می‌شود/ ۱۵ هزار معدن کار در آذربایجان شرقی

عظمایی در ادامه با تاکید بر اینکه سالانه ۳۰ میلیون تن ماده معدنی استخراج می‌شود، اظهار کرد: هم اکنون ۱۵ هزار و ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم در معادن و صنایع معدنی مشغول به کار هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه معدنکاری در مناطق محروم کشور انجام می‌یابد، این خود موجبات پیشرفت و توسعه مناطق محروم را در پی دارد چرا که ایجاد معدن باعث ایجاد زیرساخت‌هایی در امر راه، آب و برق و غیره در مناطق محروم می‌شود.

قسمت عمده‌ای از مواد معدنی از کشور به صورت خام خارج می‌شود

عظمایی با بیان اینکه متاسفانه قسمت عمده‌ای از مواد معدنی به صورت خام از کشور خارج می‌شود، گفت: این مسئله باید از سوی مدیران ارشد استانی و کشوری مورد تامل واقع گردد و به صنایع پایین دستی این مواد توجه شود.

نفت آذربایجان

عظمایی در ادامه اضافه کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های مناسبی در حوزه عناصر فلزی مثل طلا، مس و مولیبدن صورت گرفته است نظیر تولید ۲۰۰ هزار تن مس کاتود و تولید آلومینیا در سراب که به نام نفت آذربایجان نامگذاری شده است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

سراب: پیشرفت ۶ درصدی طرح نفلین‌سینیت در ۱۸ سال

ابهر : فعالیت ۴۰ معدن فعال

اورمیه : معدن تیتان قره آغاج در دست عده ای افراد خاص و نااهل قرار دارد

تیکان تپه: پیشرفت ۹۰ درصدی بزرگترین معدن طلای خاورمیانه

میانه: کشف بزرگترین معدن مولیبدن پورفیری ایران

ماکو: کشف بزرگترین معدن مس شمالغرب

چالدران: آغاز به کار بزرگترین معدن سنگ آهن آذربایجان غربی

مراغه: استخراج یک میلیون محصول معدنی

زنجان ۷۰ درصد از تولید سرب ایران را به خود اختصاص داده است

سونگون ۴۰ درصد مس کشور را تولید می‌کند

درباره این مطلب نظر دهید