انتخاب زبان

مفاخر آذربایجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آشیق رسول قربانی درگذشت

آشيق-رسول-قربانی

اویان نیوز: شامگاه دیروز آشیق رسول قربانی استاد نامی موسیقی آشیقی به دلیل عارضه مغزی در تبریز درگذشت.

به گزارش اویان نیوز به نقل از نصر، شامگاه دوشنبه ۶مهر۹۴ آشیق رسول قربانی یکی از شناخته ترین نوازندگان موسیقی فولکلور آذربایجان که با عنوان «دده» در بین آشیق ها شناخته می شود در سن ۸۰ سالگی در تبریز درگذشت.

این هنرمند چندی پیش به خاطر سکته مغزی در بیمارستان امام رضا تبریز بستری شده بود.

این استاد حوزه موسیقی آشیقی چندی پیش نیز به خاطر سکته جزئی در بیمارستان بستری شده بود که پس از بهبودی توانست در آیین رونمایی از کتاب خود به نام «سینه مده سسله نن سازیم وار منیم» م و تجلیل از مقام شامخ هنری اش، ساز به دست بگیرد و با صدایی دلنشین خود هنرنمایی کند.

رسول قربانی از چهره های ماندگار موسیقی ایران، در هشتم اردیبهشت سال ۱۳۱۴ در روستای عباس آباد منطقه قره داغ به دنیا آمد.

وی فعالیت در عرصه موسیقی آشیقی را از سال ۱۳۳۰ با شاگردی نزد آشیق خیرالله، آشیق حیدر، آشیق کریم حضرتی و عزیز شهنازی آغاز کرد.

آشیق رسول از معدود هنرمندانی بود که در فستیوال های خارجی حضور داشته و بیش از سه هزار بیت شعر در مضامین عارفانه و دینی سروده است.

 وی همچنین در فستیوال های خارجی در ۱۸ کشور جهان از جمله فرانسه، آلمان، هلند، انگلستان، ژاپن، چین، چک، اسلواکی، اتریش، استرالیا، جمهوری آذربایجان، مجارستان، یوگسلاوی و ترکیه روی صحنه رفته است .

بارها از آشیق رسول در جشنواره موسیقی فجر به عنوان هنرمند برجسته موسیقی آشیقلار تجلیل شده و در سال ۱۳۸۳ آیین نکوداشتی به منظور پاسداشت یک عمر فعالیت هنری این استاد برگزار شد.

همچنین نشان تبریز نیز به این هنرمند برجسته اعطا شده است .

سابقه خبر در اویان نیوز:

تبریز: کتاب‌های « سینه مده سسله نن سازیم وار منیم» و « منتشا» منتشر شد

درباره این مطلب نظر دهید