انتخاب زبان

آخرین اخبار

آغاز اعتصاب غذای عباس لسانی و ۱۱ زندانی آذربایجانی دیگر در اعتراض به ممانعت از آزادی وی

abbas lisani

اویان نیوز: عباس لسانی زندانی سیاسی آذربایجانی تبعیدی به زندان عادل‌آباد شیراز در اعتراض به عدم آزادی در موعد مقرر و پرونده‌سازی جدید دست به اعتصاب غذا زده است. همزمان دست کم ۱۱ زندانی عقیدتی دیگر در حمایت و همراهی با این زندانی در اعتصاب غذا به سر می برند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از هرانا، مدت محکومیت عباس لسانی که به صورت تبعیدی در زندان عادل‌آباد شیراز نگهداری می شود بایستی روز ۲۹اردیبهشت۹۵ پایان می‌پذیرفت و این زندانی آزاد می شد، اما با پرونده‌سازی های جدید از آزادی وی ممانعت بعمل آمده است. این فعال هویت طلب در اعتراض به این اقدامات از صبح پنجشنبه ۳۰اردیبهشت۹۵ دست به اعتصاب غذا زده است.

آیت مهرعلی بیگلو، رسول رضوی، حسین علی محمدی و مرتضی مرادپور در زندان مرکزی تبریز، میثم جولانی، مرتضی پروین، مصطفی پروین، توحید امیرامینی، صالح پیچقانلو و محسن محسن زاده در زندان اردبیل، لطیف حسنی در زندان رجایی‌شهر کرج، ۱۱ زندانی سیاسی آذربایجانی هستند که در اعتراض به پرونده سازی و عدم آزادی عباس لسانی در موعد مقرر به نشانه حمایت و همراهی با وی از امروز دست به اعتصاب غذا زده اند.

این زندانیان خواهان توقف پرونده سازی بر علیه عباس لسانی و بالطبع آزادی فوری و بی قید و شرط او شده اند.

براساس این گزارش، روز ۲۶اردیبهشت۹۵ خانواده عباس لسانی زندانى محبوس در زندان شیراز هنگام تودیع وثیقه ۱۵ میلیون تومانی در شعبه دوم دادیاری که پیش‌تر برایش صادر شده بود، متوجه شدند پرونده وی به شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل منتقل شده و قاضی این شعبه ضمن عدم قبول وثیقه برای وی احضاریه نیز صادر کرده است.

قاضی شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل خدادادی از قبول قرار وثیقه خودداری کرد و به خانواده این زندانی اعلام کرد پرونده در دست بررسی است و احضاریه‌ای را مبنی بر حضور آقای لسانی در روز ۱۲ خرداد به آن‌ها ابلاغ و گفت هنوز گذاشتن قرار وثیقه در این شعبه امکان‌پذیر نیست.

شنبه ۲۱فروردین۹۵ عباس لسانی فعال هویت طلب اهل اردبیل در شعبه ۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شیراز به ریاست قاضی زارع محاکمه شد.

اتهام جدید این فعال که به نیابت از دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل از سوی زارع به وی تفهیم گردید «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروهها و سازمانهای مخالف نظام و مغایر با تمامیت ارضی کشور به منظور تجزیه طلبی و استقلال آذربایجان از طریق تهیه و در اختیار قرار دادن فایل و بیان صوتی خود جهت تحریک قومگرایان افراطی یا پان ترکیست در راستای ایجاد اغتشاشات و تظاهرات غیر قانونی» است.

عباس لسانی در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان عادل‌آباد شیراز است.

این فعال روز ۳۱تیر۹۴ در مسیر حرکت به محل کار خود در شهر اردبیل از سوی ماموران امنیتی بازداشت و برای گذراندن حکم ۱ سال حبس تعزیری به زندان اردبیل منتقل شد.

پس از آن وی روز ۲۲آبان۹۴ پس از اعلام اعتصاب غذا از زندان اردبیل به زندان عادل‌آباد شیراز تبعید شد.

لسانی در فروردین ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل به ریاست قاضی اسدپور به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم در حالی برای این فعال آذربایجانی صادر شده که او در اعتراض به عدم رعایت اصل ۱۶۸ قانون اساسی مبنی بر علنی بودن دادگاه ها از سوی مقامات قضایی از حضور در جلسه دادگاه خودداری نموده بود.

حکم ۱ سال حبس تعزیری عباس لسانی در شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان اردبیل عینا تایید گردید.

این حکم در رابطه با بازداشت وی در شهریور سال ۱۳۹۰ صادر شده است.

عباس لسانی روز ۱٨شهریور۹۰ در پی اعتراضات مردم آذربایجان به خشکاندن دریاچه اورمیه در شهر اردبیل بازداشت و پس از ۵۵ روز با قرار وثیقه ۱۰۰ ملیون تومانی آزاد شد.

این فعال بارها به دلیل فعالیت های هویت طلبانه خود از سوی نهادهای امنیتی بازداشت و در دادگاه انقلاب به حبس محکوم شده است.

وی به علت شرکت در تظاهرات سال ۸۵ اردبیل و شرکت در مراسم سالیانه قلعه بابک در تیر ۸۴ به ۳۰ ماه حبس تعزیری از سوی مراجع قضایی اردبیل و اهر محکوم شد. وی در طول سالهای ۸۵ ، ۸۶ ، ۸۷  در حال سپری کردن دوران محکومیت خود بوده که مدتی از محکومیت خود را در تبعید و در زندان یزد گذراند.

این فعال آذربایجانی به دلیل شرکت در مراسم قلعه بابک در سالهای ۱۳۸۲ ٬ ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴، به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مشروطیت بر سر مزار باقرخان سالار ملی در مرداد ۱۳۸۴، انتشار تقویم تورکی در سال ۱۳۸۲، تحصن اعتراض آمیز در روز ۲تیر۸۳ در مسجد سرچشمه اردبیل، روز ۴خرداد۹۰ به دلیل شرکت در سالگرد شهدای خرداد ۸۵ آذربایجان در اورمیه، روز۶ مهر ماه سال ۱۳۹۱ به دلیل شرکت در مراسم سالگرد مرحوم ابراهیم جعفرزاده در خوی و روز ۱اسفند۹۲ در آستانه روز جهانی زبان مادری به همراه ده ها تن از فعالان آذربایجانی در اهر  بازداشت شده است.

وی بارها در مقاطع مختلف بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

سازمان عفوبین الملل، انجمن دفاع از حقوق زندانیان ، سازمانهای مختلف حقوق بشری طی سالیان گذشته در بیانیه های متعدد خود در دفاع از این فعال آذربایجانی و نگرانی از وضعیت وی صادر کرده اند.

سابقه خبر در اویان نیوز: 

صدور قرار وثیقه برای عباس لسانی زندانی سیاسی آذربایجانی

تشکیل پرونده جدید برای عباس لسانی

عباس لسانی به اعتصاب غذای خود در زندان شیراز پایان داد

عباس لسانی در اعتصاب غذا به سر می برد

حضور خانواده عباس لسانی در دادگاه اردبیل

احضار دوباره رقیه علیزاده به دادگاه اردبیل

همسر عباس لسانی به دادگاه احضار شد

عباس لسانی؛ ممنوع الملاقات در زندان شیراز

اعلام اعتصاب غذا آیت مهرعلی بیگلو در اعتراض به «تبعید عباس لسانی»

عباس لسانی در زندان شیراز به اعتصاب غذای خود پایان داد

عباس لسانی به زندان شیراز تبعید شد

اعلام اعتصاب غذای عباس لسانی در اعتراض به صدا و سیما

عباس لسانی به اعتصاب غذای خود پایان داد

عباس لسانی در زندان اردبیل وارد یازدهمین روز اعتصاب غذا شد

اعتصاب غذای عباس لسانی در زندان اردبیل

دیدار جمعی از فعالان مدنی شهر اردبیل با خانواده عباس لسانی

اردبیل: دیدار جمعی از فعالان آذربایجانی با خانواده عباس لسانی

عباس لسانی بازداشت شد

حکم ۱ سال حبس تعزیری عباس لسانی تایید شد

عباس لسانی به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شد

مهدی اژدری به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد

محمد خاکپور به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد

عباس لسانی خواستار برگزاری محاکمه علنی شد

عباس لسانی به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شد

جلسه دادگاه عباس لسانی «برگزار نشد»

احضار عباس لسانی به دادگاه انقلاب اردبیل

عباس لسانی از زندان اهر آزاد شد

اعتصاب غذای دوباره عباس لسانی در زندان اهر / آزادی اکبر ابولزاده

نامه اعتراضی ۷ تن از فعالان آذربایجانی به مقامات قضایی / شکنجه شدید فعالان در بازداشتگاه اطلاعات

اسامی ۶۰ تن از بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری در اهر

فوری: بازداشت قریب ۱۰۰ تن از فعالین آذربایجانی در اهر

عباس لسانی برای بار چندم بازجویی شد

عباس لسانی به دادسرای اردبیل احضار شد

عباس لسانی به دادگاه انقلاب اردبیل “دعوت” شد

توهین به رهبری اتهام جدید عباس لسانی

جلسه بازپرسی عباس لسانی برگذار نگردید

عباس لسانی مجددا به دادگاه اردبیل احضار شد

ﻋﺒﺎﺱ ﻟﺴﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﺩﺍﺩﮔﺎﻩ اردبیل احضار شد

درباره این مطلب نظر دهید