انتخاب زبان

آخرین اخبار

آغاز نقشه برداری ژئوفیزیکی محدوده ارک تبریز

82312427-71181468

اویان نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از آغاز نقشه برداری ژئوفیزیکی باستان شناسی محدوده ارک تبریز با حضور تیم ژئو فیزیک به منظور پایش دقیقتر لایه ­های باستانشناسی در محدوده ارک و حریم خانه فتح الله یف خبر داد.

به گزارش اویان نیوز به نقل ازایرنا، مرتضی آبدار با اعلام این مطلب افزود: بعد از گود برداری در محدوده مقابل عمارت فتح اله یف و بر اساس بازدید میدانی کارشناسان مقرر شد تا تیم فنی نسبت به نقشه برداری و انجام تحلیل های باستان شناسی اقدام نمایند.

وی گفت: در این راستا بعد از پیگیری صورت گرفته از سوی استانداری و این اداره کل با هماهنگی با معاونت میراث فرهنگی کشور از تیم ژئوفیزیک پروژه میراث جهانی پارسه و پاسارگاد برای انجام بررسی های بیشتر دعوت شد.

وی در تشریح این موضوع گفت: این پایش ها به منظور تشخیص وجود یا عدم وجود آثار تاریخی باستانی در محدوده عمارت فتح اله یف و حریم ارگ صورت می گیرد.

آبدار گفت: در این شیوه با استفاده از تکنیک های نقشه برداری و سیستم های ژئوفیزیک و ارسال امواج الکترو مغناطیس به عمق زمین و سنجش واکنش آن به وجود یا عدم وجود آثار و نیز پلان های منظم هندسی در عمق پنج الی ۸ متر زمین پی برده می شود که از دقت، سرعت و ضریب اطمینان بسیار بالایی برخوردار است.

مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی افزود: این تیم طی دو روز عملیات نقشه برداری ژئوفیزیکی را انجام خواهند داد و پس از اتمام عملیات میدانی، نتایج بدست آمده در کارگروه های ویژه معاونت میراث فرهنگی کشور بررسی و نتایج تحلیل ها متعاقبا از سوی سازمان مرکزی اطلاع رسانی خواهد شد.

عملیات  خاکبرداری در محوطه تاریخی ارک تبریز جهت ساخت پارکینگ طبقاتی در روزهای گذشته باعث اعتراضات گسترده اقشار مختلف مردم و رسانه ای شدن آن توسط فعالان مدنی آذربایجانی گردید که در نهایت با ورود ارگانهای مختلف از جمله استانداری دستور بر توقف ساخت وساز و خاکبرداری داده است.

در روزهای گذشته ادمین های شماری از کانال های تلگرامی و فیس بوکی از سوی ماموران امنیتی برای ساعاتی بازداشت شده و برای تغییر دادن محتوای مطالب مربوط به احداث پارکینگ طبقاتی و گود برداری در ارک تاریخی تبریز تحت فشار قرار گرفته اند.

سابقه خبر در اویان نیوز:

بازداشت مرتضی شعبانی خلخالی هنگام عکس برداری از ارک تبریز

تاکید معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی بر توقف عملیات خاکبرداری ارک علیشاه تبریز

ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه تبریز متوقف شد

درخواست از معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی فوری به ارگ علیشاه تبریز

درباره این مطلب نظر دهید