انتخاب زبان

آخرین اخبار

آمریکا اتهام مسکو مبنی بر معامله نفتی ترکیه و داعش را رد کرد

ap_nocredit

اویان نیوز: سخنگوی ارتش آمریکا اتهام روسیه علیه اردوغان و خانواده‌اش در مورد ارتباط نفتی با دولت اسلامی را «عجیب و غریب» خوانده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفته این کشور هیچ‌ مدرکی که این ادعا را تأیید کند، در دست ندارد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، تلاش‌های بین‌المللی به ویژه از سوی آمریکا برای کاستن از جدال و تنش لفظی میان روسیه و ترکیه نه تنها تا کنون به نتیجه نرسیده، بلکه به نظر می‌رسد کشمکش میان آنکارا و مسکو همچنان ادامه دارد. ایالات متحده آمریکا که پیش‌تر حمایت خود را از حق ترکیه برای دفاع از حریم هوایی و تمامیت ارضی خود اعلام کرده بود، این بار اتهامات روسیه را که مدعی ارتباط مالی در زمینه خرید نفت میان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه و خانواده‌اش با گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) شده، رد کرد.

استیون وارن، سخنگوی ارتش آمریکا، این اتهامات را «عجیب و غریب» خوانده و گفت: «ما قویا هر گونه طرز تفکری مبنی بر همکاری ترکیه با دولت اسلامی را رد می‌کنیم.»

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه (۲ دسامبر/ ۱۱ آذر) در یک نشست خبری اعلام کرد، طبق اطلاعاتی که ایالات متحده در اختیار دارد، دولت اسلامی نفت خود را مستقیما در کنار چاه‌های نفت به واسطه‌هایی که به نوبه خود در قاچاق نفت به خاک ترکیه دست دارند، می‌فروشد.

وی اضافه کرد که ایالات متحده صراحتا اتهامات وارده را رد می‌کند و «هیچ گونه مدارک و شواهدی که دال بر صحت این اتهام باشند، وجود ندارد.»

احتمال دیدار وزرای خارجه روسیه و ترکیه

آناتولی آنتونوف، معاون وزیر دفاع روسیه، روز چهارشنبه گفته بود که سران ترکیه از جمله رجب طیب اردوغان و اعضای خانواده‌اش مستقیما در معامله غیرقانونی نفت با گروه “دولت اسلامی” دست دارند. این اتهام اخیرا از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز به زبان آورده شده بود. پوتین مدعی آن شده بود که ترکیه با هدف “حفظ امنیت محموله‌های نفت داعش” جنگنده روسیه را سرنگون کرده است.

اردوغان در واکنش به این اتهامات اعلام کرد اگر شواهدی ارائه شوند که این ادعای روسیه را تأیید کنند، وی از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا روزهای پنج‌شنبه و جمعه (۱۲ و ۱۳ آذر/۳ و ۴ دسامبر) در شهر بلگراد برگزار می‌شود. این احتمال وجود دارد که در حاشیه این نشست وزرای خارجه روسیه و ترکیه با یکدیگر گفتگو کنند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز چهارشنبه از برگزاری چنین گفتگویی با مولود چاوش اوغلو، همتای ترک خود خبر داد و گفت: «ما گوش می‌دهیم، ببینیم او برای گفتن چه دارد.»

سابقه خبر در اویان نیوز:

دستور پوتین برای وضع تحریم‌های اقتصادی علیه ترکیه

درباره این مطلب نظر دهید