انتخاب زبان

خرداد 85

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

آنکارا: برگزاری کنفرانس هفتمین سالگرد قیام خرداد 85

انکارا

اویان نیوز: شنبه ۴ خرداد ۹۲ کنفرانسی با عنوان ” هفتمین سالگرد قیام خرداد ۸۵ و حرکت ملی آذربایجان جنوبی ” در مرکز فرهنگی “ترکمن ائلی” آنکارا برگزار شد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از گوناز تی وی، در این کنفرانس علاوه بر فعالین ملی – مدنی آذربایجانی، تعدادی از اساتید دانشگاه و مقامات سیاسی ترکیه نیز شرکت داشتند، سخنرانان مدعو به بررسی ابعاد مختلف این قیام پرداختند.

سخنران نخست این کنفرانس استاد سعدی سومونجواوغلو بود که به بررسی مختصر تاریخ و فرهنگ جهان ترک پرداخت.  سپس دکتر طغرل اسماعیل از اساتید دانشگاه TOBB  نیزاز اهمیت لزوم تشکیل آذربایجان واحد سخن گفت. احمد ییلماز، سخنگوی حزب«میلیت چی تورک پارتیاسی»نیز بر اهمیت مبارزات میدانی برای رسیدن به استقلال ملی تاکید کرد.

سپس موسی برزین خلیفه لو، به بررسی ابعاد گسترده نقض حقوق بشر و تبعیض نژادی در آذربایجان پرداخت و از اهمیت مطرح نمودن بحث حق تعیین سر نوشت ملت آذربایجان در مجامع بین المللی سخن گفت.

سخنران بعدی این کنفرانس، مهسا مئهدیلی فعال ملی – مدنی آذربایجان بود که به برخی از ابعاد قیام خرداد۸۵ و عمق تبعیض های موجود اشاره و بر وجود جغرافیای انکار ناپذیر و مستقل ملی – تاریخی آذربایجان تاکید کرد.

بابک اسنلی از دیگر فعالان مدنی آذربایجانی  با اشاره به تبعیض های گسترده بر علیه آذربایجان، قیام خرداد۸۵ را به مثابه نقطه عطفی در تاریخ مبارزات این ملت بر شمرد.

یاشار اسدی، فعال ملی- مدنی آذربایجانی ابتدا یکی از اشعار خود را با عنوان”آزادلیق”خواند و سپس با ذکر تاریخچه ای از مبارزات ملی در آذربایجان در سده اخیر(از انقلاب مشروطه تا قیام خرداد ۸۵) به بررسی ابعاد و پیامدهای گوناگون این قیام پرداخت.

رضا جواد زاده، از فعالین مدنی آذربایجانی با اشاره به نگرش های گوناگون به قیام ۸۵ به تحلیل این دیدگاها پرداخت.

خانم شریفه جعفری، فعال فرهنگی آذربایجانی نیز با تایید سخنان دکتر طغرل اسماعیل، از اهمیت قیام خرداد ۸۵ و نقش آن در افزایش شعور ملی آذربایجان محور سخن گفت.

محبوب امراهی، دیگر فعال ملی – مدنی آذربایجانی به عنوان آخرین سخنران این کنفرانس به بررسی تاریخی روند شکل گیری تبعیض ملی – فرهنگی بر علیه ملت آذربایجان پرداخت.

در پایان این کنفرانس به تعدادی از اساتید ترکیه ای که تحقیقات ارزشمندی پیرامون مساله آذربایجان جنوبی داشته اند، لوح یادبود اهدا شد.

گفتنی است این کنفرانس از طرف جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی”گاماج” تدارک دیده شده بود.

سابقه خبر در اویان نیوز:

سوئد: تجمع اعتراضی فعالین آذربایجانی به مناسبت سالگرد قیام خرداد ۸۵

آنکارا: تجمع اعتراضی فعالین آذربایجانی به مناسبت سالگرد قیام خرداد ۸۵

واشینگتن: تجمع اعتراضی فعالین آذربایجانی به مناسبت سالگرد قیام خرداد ۸۵

لندن: تجمع اعتراضی فعالین آذربایجانی به مناسبت سالگرد قیام خرداد ۸۵

درباره این مطلب نظر دهید