انتخاب زبان

آخرین اخبار

ابوبکر بغدادی: مسلمانان جهان از من اطاعت کنند

elbegdadi

اویان نیوز: ابوبکر بغدادی، رهبر گروه دولت اسلامی عراق و شام، داعش، که خود را خلیفه مسلمانان می نامد،‌ در پیامی ویدئویی از مسلمانان جهان خواست از او اطاعت کنند.

به گزارش رادیوفردا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این ویدئو که روز شنبه در شبکه های اجتماعی منتشر شده ابوبکر بغدادی در جریان نماز جمعه در شهر موصل بر خلافت خود تاکید کرده است.

ابوبکر بغدادی در این ویدئو خطاب به مسلمانان گفته است: من ولی شماهستم و بر شما حکم می کنم. هرچند من بهترین شما نیستم،‌ ولی اگر می بینید من حق را می گوییم از من حمایت کنید.

 وی اضافه کرده است: اگر می بینید من اشتباه می کنم مرا به راه راست هدایت کنید، و تا زمانی که من از خدا اطاعت می کنم از من اطاعت کنید.

خبرگزاری فرانسه می گوید هنوز نتوانسته است اصالت این ویدئو را تایید کند.

در این ویدئو ابوبکر بغدادی به عنوان  «الخلیفة ابراهیم امیرالمومنین فی الدولة الاسلامیة» معرفی شده است.

 ابوبکر بغدادی در خطبه‌های نماز جمعه در شهر موصل بر اهمیت ماه رمضان، جهاد و اعلام «خلافت اسلامی» صحبت کرده است.

 این در حالی است که سخنگوی وزارت کشور عراق به خبرگزاری رویترز گفته است که فیلم ویدیویی منتشر شده منتسب به ابوبکر البغدادی  جعلی است.

 به گفته سخنگوی وزارت کشور عراق، ابوبکر البغدادی اخیرا در حمله هوایی ارتش عراق زخمی شده و برای معالجه به سوریه برده شده است.

خبرگزاری رویترز می گوید هنوز شواهد مستقلی که بتوان ادعا دولت عراق یا اصالت ویدیو را تایید یا تکذیب کرد، وجود ندارد.

شهر موصل، ‌دومین شهر بزرگ عراق است که همراه با چند شهر دیگر این کشور در تصرف شبه نظامیان سنی به رهبری گروه داعش قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر در گزارشی نوشته بود: هدف ابوبکر بغدادی احیای خلافت است، نظام سیاسی که صد سال پیش با سقوط امپراطوری عثمانی به پایان رسید.

شورای داعش بعد از دیدار و بحث در این باره، تصمیم به تاسیس خلافت اسلامی گرفت و خلیفه‌ای را در راس دولت اسلامی منصوب کرد. این خبرگزاری در ادامه می‌نویسد، ابو محمد العدنانی، سخنگوی داعش در نوار صوتی که بر روی اینترنت منتشر شده است گفت: «البغدادی، روحانی جهادی به عنوان خلیفه مسلمانان برگزیده شده است.»

البغدادی متولد سال ۱۹۷۱ و در شهر سامرا عراق به دنیا آمده است. براساس گزارش‌هایی که دولت آمریکا منتشر کرده، او در سال ۲۰۰۳  کمی بعد از حمله آمریکا به عراق به پیکارجویان شبه‌نظامی پیوست. البغدادی مدتی نیز در زندان آمریکایی‌ها در عراق دربازداشت بوده است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

مخالفت آمریکا با استقلال کردستان عراق

بارزانی طرح جدایی از دولت مرکزی را تسلیم پارلمان کردستان عراق کرد

حمایت نتانیاهو از استقلال کردهای عراق

رییس شورای شهر کرکوک عراق ترور شد

مسعود بارزانی: عراق در حال تجزیه است

ترکمن‌های عراق برای دفاع از خود مسلح می‌شوند

سقوط دو شهر استان دیاله عراق؛ داعش به مرز ایران نزدیک شد

“ارتش عراق شهر تکریت را از داعش بازپس گرفت”

درباره این مطلب نظر دهید