انتخاب زبان

آخرین اخبار

احتمال حمله کشورهای غربی به سوریه در دو هفته آینده / ترکیه برای دخالت نظامی در سوریه با حمایت ناتو اعلام آمادگی کرد

sur

اویان نیوز : روزنامه تودی زمان ترکیه روز دوشنبه ۲۶-۰۸-۲۰۱۳ با انتشار گزارشی گفت که دولت آنکارا خود را برای مداخله احتمالی در سوریه به همراه ائتلاف بین‌المللی تحت حمایت ناتو آماده کرده است.

این روزنامه نوشت: “دولت ترکیه آماده شده است تا با حمایت از ائتلاف ناتو به مداخله نظامی احتمالی در سوریه دست بزند.”

بنا بر این گزارش ترکیه که پیشتر اقدامات دفاعی را علیه هرگونه حمله شیمیایی در سراسر مرز این کشور با سوریه به اجرا درآورده است، اقدامات بیشتری را در استان‌های هاتای، کیلیس و شانلی‌اورفا واقع در جنوب ترکیه آغاز کرده است تا در مقابل حملات شیمیایی سوریه این مناطق را ایمن نگه دارند.

در همین حال در نشست آتی مقام‌های ارشد نظامی آمریکا، ترکیه و سایر متحدان غربی درباره سوریه، شرکت‌کنندگان مساله ۴۰۰ تن تسلیحات ارسالی به مخالفان سوری را از طریق ترکیه برای تقویت آن‌ها در مقابل نیروهای دولت دمشق مورد بحث قرار می‌دهند. علاوه بر این، نشست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا با مشاوران ارشد امنیت ملی و ارتش آمریکا درباره سوریه نیز که پشت درهای بسته برگزار شد، احتمالا با هدف مداخله نظامی در سوریه بوده است.

روزنامه‌های انگلیسی ایندیپندنت و دیلی تلگراف نیز روز دوشنبه از احتمال حمله کشورهای غربی از جمله انگلیس و آمریکا به سوریه ظرف یک یا دو هفته آتی خبر داده‌اند.

گزارش ها حاکی از آن است که در حالیکه تنش‌ها در سوریه به دلیل استفاده رژیم سوریه از گاز شیمیایی در این کشور افزایش یافته، یکی از مقام‌های ارشد نظامی ترکیه قرار است در اردن با همتایان خود درباره راه‌های احتمالی واکنش نشان دادن به اتهامات استفاده از سلاح‌ شیمیایی در سوریه به گفت‌وگو بنشیند. پادشاهی سعودی و قطر نیز قرار است در کنار آمریکا و متحدان غربی این کشور در این نشست مشترک حضور یابند.

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه در پی حمله شیمیایی روز چهارشنبه گذشته در دمشق، گفته بود: “جامعه بین‌الملل باید اقدامات مناسب و مستحکمی را برای جلوگیری از درگیری‌های بیشتر در سوریه اتخاذ کند.”

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه نیز سازمان ملل را به دلیل عدم انجام اقدامی مناسب در مقابل این رویداد مورد انتقاد قرار داد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز گزارش داد که جان کری و احمد داوود اوغلو، وزرای امور خارجه آمریکا و ترکیه روز شنبه در مورد راه‌هایی برای واکنش نشان دادن به حمله گاز سمی در سوریه به گفت‌وگو پرداختند.

همچنین احمد داوداوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز دوشنبه ۲۶-۰۸-۲۰۱۳ گفت که اگر توافقی گسترده و در سطح شورای امنیت سازمان ملل برای اقدام به حل بحران سوریه شکل نگیرد، ترکیه به هر ائتلاف بین‌المللی دیگر علیه سوریه خواهد پیوست.

داوداوغلو افزود: “اولویت ما همیشه با عمل مشترک با جامعه جهانی و بنا به تصمیمات سازمان ملل است. اما اگر شورای امنیت سازمان ملل برای نتواند برای چنین امری تصمیم بگیرد، بدیل‌های دیگر در دستورکار قرار خواهند گرفت.”

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: “هم‌اکنونی گروهی متشکل از ۳۶-۳۷ کشور مشغول رایزنی درباره راه‌های مداخله در بحران سوریه هستند و اگر در خلال این روند ائتلافی ضد سوریه شکل بگیرد، ترکیه جای خود را در آن ائتلاف خواهد داشت.

العربیه فارسی

درباره این مطلب نظر دهید