انتخاب زبان

آخرین اخبار

احداث پارکینگ در محوطه ارک بدون اخذ مجوز آغاز شده است

abdar

اویان نیوز: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی می گوید توافقی با بنیاد مصلی برای احداث پارکینگ نداشته ایم.

به گزارش اویان نیوز به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی، مرتضی آبدار مدیرکل این اداره می گوید تمامی جلسات برگزار شده با بنیاد مصلی به منظور احیا و مرمت خانه فتح اله اف صورت گرفته و اصلا موضوع احداث پارکینگ مدنظر نبوده است.

به گزارش روابط عمومی این اداره، مهندس آبدار با اعلام این مطلب عنوان کرد: در راستای مرمت و ایجاد کاربری فرهنگی در خانه فتح الله اف با همکاری بنیاد مصلی و شهرداری تبریز، نقشه های پیشنهادی ارائه شده از سوی این بنیاد توسط این اداره کل مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: موضوع احداث پارکنیگ در ادامه جلسه مطرح شده و تصمیم برآن شده تا نقشه و درخواست از سوی بنیاد مصلی به این اداره کل ارسال شود که با گذشت بیش از سه ماه از تاریخ برگزاری جلسه هیچ اقدام و مکاتبه ای در این خصوص از سوی بنیاد انجام نشده و احداث پارکینگ بدون اخذ مجوز صورت گرفته است.

آبدار تاکید کرد: حضور کارشناسان میراث فرهنگی هم در جلسات صرفا به خاطر موضوع احیا و مرمت خانه فتح اله اف بوده و به منزله تایید برای احداث پارکینگ نبوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی گفت: بعد از انجام بازدیدهای میدانی و نقشه برداری ژئوفیزیکی و اعلام نظر کارشناسان میراث فرهنگی کشور مبنی بر وجود آثار تاریخی در حریم و عرصه ارک علیشاه و حیاط خانه فتح اله اف، علیرغم نظر بنیاد مصلی مبنی بر عدم وجود آثار در این محدوده، عملیات ساخت پارکینگ متوقف شده است.

آبدار در ادامه خاطر نشان کرد: بر اساس مکاتبه معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با وزیر کشور و مکاتبه معاون میراث فرهنگی کشور با استاندار و مصوبه شورای عالی شهرسازی، به دلیل قرار گرفتن محل احداث پارکینگ در حریم ارک علیشاه و خانه فتح اله اف، انجام هر گونه عملیات در این محدوده ممنوع اعلام شده است.

وی با تاکید بر لزوم تمکین به قانون گفت: بر اساس قانون مرجع هر گونه تصمیم گیری پیرامون مواریث فرهنگی و تاریخی، سازمان میراث فرهنگی کشور است.

 سابقه خبر در اویان نیوز:

بازداشت مرتضی شعبانی خلخالی هنگام عکس برداری از ارک تبریز

تاکید معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی بر توقف عملیات خاکبرداری ارک علیشاه تبریز

ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه تبریز متوقف شد

درخواست از معاون میراث فرهنگی برای رسیدگی فوری به ارگ علیشاه تبریز

درباره این مطلب نظر دهید