انتخاب زبان

آخرین اخبار

احمدی‌نژاد در حال بازگشت به عرصه سیاست ایران

0,,17004718_303,00

اویان نیوز: محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق و اطرافیانش چند ماه پس از واگذاری قوه مجریه، درحال بازگشت به عرصه سیاست هستند. رسانه‌های ایران از تشدید فعالیت‌های رسانه‌های آنها و راه‌اندازی مجتمعی رسانه‌ای به نام “هما” خبر داده‌اند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، روزنامه شرق روز شنبه ۲۳فروردین۹۳ در گزارشی نوشت که احمدی‌نژاد و اطرافیان او به تدریج در حال بازگشت به عرصه عمومی و فضای سیاسی کشور هستند و بر خلاف رفتار گذشته‌شان که بسیار پرهیاهو بودند، اکنون آرام و بی‌سروصدا کار می‌کنند.

هفته گذشته غلامحسین الهام، یکی از نزدیکان و همکاران احمدی‌نژاد در هشت سال ریاست جمهوری او، اطرافیان و هواداران احمدی‌نژاد را به اتحاد فراخواند. این فراخوان در محافل سیاسی ایران به این تعبیر شده که “احمدی‌نژادی‌ها” در حال تشکیل حزب هستند.

شرق نوشته است پس از این فراخوان “احمدی‌نژادی‌ها” گامی فراتر برای بازگشت به عرصه سیاست برداشته‌اند. بنابراین گزارش سایت‌هایی مانند “دولت بهار”، “آیین”، “رییس‌جمهور ما” و “مهر ماندگار” در کنار چند وبلاگ و نشریه مکتوب، از جمله رسانه‌هایی هستند که در دفاع از سیاست‌های احمدی‌نژاد فعال‌اند.

به گزارش روزنامه شرق، راه‌اندازی مجتمع رسانه‌ای هما (هواداران محمود احمدی‌نژاد) گام جدید تیم احمدی‌نژاد برای ورود دوباره به عرصه سیاست و نقش‌آفرینی است. یک منبع آگاه به این روزنامه گفته است: «مجتمع رسانه‌ای هما مخفف “هواداران محمود احمدی‌نژاد” برای سازماندهی فعالان رسانه‌ای حامی احمدی‌نژاد راه‌اندازی می‌شود. این مجتمع، یک مجتمع مردمی است که ساماندهی وبلاگ‌نویسان، شبکه‌های اجتماعی و راه‌اندازی رسانه‌های جدید را به همراه تولید محتوا در فضای مکتوب و سایبر در دستور کار دارد. مدیریت این مجتمع با یک هیات ‌مدیره پنج نفری است.»

منبع آگاه روزنامه شرق درباره منابع مالی فعالیت این مجتمع گفته است: «مجتمع هما بودجه مشخصی ندارد و عمدتا از محل کمک‌های حامیان دکتر احمدی‌نژاد مدیریت می‌شود. این کمک‌ها شامل پرداخت مالی مستقیم و ارایه خدمات است و این مجتمع مجموعه این خدمات را ساماندهی می‌کند. در حال حاضر حدود ۱۵۰ وبلاگ‌نویس در سطح کشور به‌صورت افتخاری با این مجتمع همکاری دارند.»

دو مرکز فعالیت در تهران

او درباره سازماندهی نیروهای هوادار احمدی‌نژاد گفته است، فعالیت اطرافیان و حامیان فعلا در دو محل متمرکز است: جلسات عمومی با ظرفیت ۱۵۰ نفر و جلسات “هیات منتظران بهار” که در دفتر آقای رحیمی یگانه در میدان بهارستان تشکیل می‌شود. جلسات هیات ‌مدیره مجتمع هما و فعالیت‌های رسانه‌ای هم در دفتری در خیابان انقلاب برگزار می‌شود.

منبع روزنامه شرق که فردی نزدیک به احمدی‌نژاد معرفی شده، درباره برنامه‌های مجتمع “هما” به این روزنامه گفته: «چند نوع برنامه از جمله حلقه‌های مطالعاتی و هیات مذهبی برگزار می‌شود. برنامه هیات مذهبی از طریق سایت “دولت بهار” اطلاع‌رسانی می‌شود و حلقه‌های مطالعاتی نیز در سال جدید از اردیبهشت آغاز به‌کار می‌کنند که معمولا دو جلسه در هفته هستند.»

درباره اهداف مجتمع “هما” نیز این فرد گفته است: «تبیین مبانی نظری و رویکردهای دولت نهم و دهم در عرصه‌های مختلف، توضیح نتایج عملکردی و کارکردی دولت‌های مزبور، نقد تخصصی دولت حاکم به‌ویژه در عرصه اقتصادی و سیاست خارجی، انسجام فعالان رسانه‌ای حامی دکتر احمدی‌نژاد، ایجاد ارتباط گسترده‌تر با نخبگان دانشگاهی و روشنفکران و گروه‌های مرجع مورد نظر طبقه متوسط از عمده اهداف ماست. در عرصه فرهنگی انتقاد موثری نداریم و به همین دلیل انتقادها به دولت کنونی را به حوزه اقتصاد و سیاست خارجی تعمیم می‌دهیم.»

دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد که از سوی راس هرم قدرت در ایران‌ یعنی آیت‌الله خامنه‌ای نیز پشتیبانی می‌شد، علاوه بر انزوای سیاسی ایران در جهان، خسارات هنگفت اقتصادی نیز به بار آورد. در این دوره هشت ساله‌ ایران بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت، اما احمدی‌نژاد دولت را با خزانه خالی تحویل حسن روحانی داد. در روزهای پایانی دولت احمدی‌نژاد تورم در ایران به ۴۵ درصد رسیده بود.

در دوره احمدی‌نژاد پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت رفت و تحریم‌های بین‌المللی یکی پس از دیگری اقتصاد ایران را زیر فشار قرار داد. “بنیاد کارنگی برای صلح” و “فدراسیون دانشوران آمریکا”، دو مؤسسه تحقیقاتی آمریکا در گزارشی که در فروردین‌ ۹۲ منتشر شد، اعلام کردند تا پایان سال ۱۳۹۱ تحریم‌های بین‌المللی بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به ایران ضرر زده است. این ضرر تنها در دو بخش درآمد نفت و سرمایه‌گذاری خارجی بود. مجموع زیان‌های ناشی از برنامه‌ی هسته‌ای و سیاست خارجی ستیزه‌جویانه دوره هشت ساله احمدی‌نژاد بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار برآورد ‌شده است.

درباره این مطلب نظر دهید