انتخاب زبان

آخرین اخبار

احمدی‌نژاد روحانی را به مناظره دعوت کرد

ehmed

اویان نیوز: محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، حسن روحانی رئیس جمهور فعلی را به مناظره دعوت کرده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از بی بی سی فارسی، آقای احمدی نژاد امروز سه شنبه دوازدهم آذر در نامه‌ای به حسن روحانی این موضوع را مطرح کرده است.

اکبر ترکان، مشاور عالی حسن روحانی در پاسخ به این دعوت گفته است: “از مناظره استقبال می‌کنیم، اما شرط مناظره آن است که رئیس دولت دهم شرط راستگویی را رعایت کند.”

آقای ترکان در عین حال افزوده: “حسن روحانی و محمود احمدی نژاد در یک سطح قرار ندارند که بخواهند با هم مناظره کنند.”

رئیس جمهور پیشین ایران دلیل دعوت آقای روحانی به مناظره را گفته های هفته پیش رئیس جمهور  در گزارش صد روز اول ریاست جمهوری‌اش اعلام کرده که از تلویزیون ایران پخش شد.

آقای احمدی نژاد این گزارش را “بر پایه انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه به دولت‌های نهم و دهم” توصیف کرده و گفته “به اقتضای مصالح کشور بنا بر سکوت داشته و دارم، لکن به احترام تقاضاهای بی شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحبنظران سیاسی و اقتصادی” آقای روحانی را به مناظره دعوت کرده است.

مناظره ‘صریح’ و ‘دوستانه’

در نامه محمود احمدی نژاد خطاب به حسن روحانی آمده “لازم دیدم که از جنابعالی دعوت نمایم تا در فضایی کاملا دوستانه و صمیمانه، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی ابهامات را رفع و حقایق ناب را آنطور که هست مورد تصدیق و تأکید قرار دهیم.”

دعوت محمود احمدی نژاد از حسن روحانی یک هفته پس زمانی صورت می گیرد که آقای احمدی نژاد به جلسه دادگاهی که از ماه ها پیش به آن احضار شده بود، نرفت.

یک مقام مجلس ایران گفته است که در صورت غیبت غیرموجه آقای احمدی نژاد از جلسه دادگاه، بازداشت می شود.

آقای احمدی نژاد در این نامه بدون نام بردن از اسفندیار رحیم مشایی، نزدیک ترین همپیمان خود که صلاحیت او برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری رد شد، نوشته است: “در شرایطی که دولت دهم در فقدان نماینده‌ای از خود در رقابت انتخاباتی” بود “به وظیفه شرعی و قانونی خود در صیانت از آرا مردم عمل کرد و با برگزاری انتخاباتی قانونی و سالم ظرفیت بالای خود را به ظهور رساند.”

در دور اول ریاست جمهوری او، مهدی کروبی و اکبر هاشمی رفسنجانی رقیبانش در سلامت انتخابات تردید کردند و آقای هاشمی رفسنجانی در نامه ای نوشت که شکایت خود را با خدا در میان می گذارد.

دور دوم ریاست جمهوری او هم در سال ۱۳۸۸ در شرایطی آغاز شد که اعتراضات بی سابقه به نتایج اعلام شده انتخابات تا ماه ها بعد ادامه داشت.

درباره این مطلب نظر دهید