انتخاب زبان

آخرین اخبار

ادامه انتقادها از شلاق خوردن ۱۷ کارگر اخراجی در آذربایجان غربی

199e3ee60ffc4ff0a55115bd7222b264

اویان نیوز: همزمان با ادامه انتقادها از شلاق خوردن ۱۷ کارگر اخراجی معدن طلای آغ دره در استان آذربایجان غربی، رضا نقی‌زاده، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی این استان، به خاطر آنچه «بی‌اطلاعی» از اجرای حکم شلاق این کارگران نامیده شده، از مقامش برکنار شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از رادیوفردا، خبرگزاری ایلنا با اعلام این موضوع به نقل از یک منبع مطلع نوشت: علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حکم برکناری این مدیرکل را صادر کرده است.

اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری ۱۷ کارگر اخراجی معدن طلای آغ ‌دره در استان آذربایجان غربی به حکم دادگاه٬ بین ۳۰ تا ۱۰۰ضربه شلاق خوردند و شماری از آنها نیز زندانی شدند. این موضوع اعتراض های فراوانی را به همراه داشته است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری، کانون مدافعان حقوق کارگر، سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه و کانون شوراهای اسلامی کار کشور از اجرای حکم شلاق برای ۱۷ کارگر اخراجی معدن آغ دره و نیز زندانی شدن برخی از آنها انتقاد کرده اند.

همچنین، به گزارش خبرگزاری فارس، فرامرز توفیقی، مشاور مجمع عالی نمایندگان کارگری، اجرای احکام شلاق را ناقض مقاوله نامه‌های سازمان بین‌المللی کار دانست و گفت:‌ اعتراض حق قانونی کارگران است.

پیشتر خبرگزاری ایلنا نوشته بود که این کارگران به تحمل زندان نیز محکوم شده بودند که با «اعلام گذشت» شرکت پویا زرکان، کارفرمای معدن، و «عفو مقام قضایی»، زندانی نشدند. با این حال، فرامرز توفیقی به خبرگزاری فارس گفت که تعدادی از کارگران روانه زندان شده اند. او تعداد این کارگران را اعلام نکرد و مقام های قضایی و دولتی ایران نیز در این ارتباط سخن نگفته اند.

اتهام این ۱۷ کارگر، «ممانعت و بازداشتن مردم از انجام کسب و کار با ایجاد هیاهو و جنجال، توهین به نگهبان شرکت، تخریب لباس و توقیف غیر قانونی نگهبان و تخریب عمدی تابلوی شرکت پویا زرکان» در دی ماه سال ۹۳ بوده است.

در این میان، نادر قاضی‌پور، نماینده مجلس از اورمیه، روز سه شنبه به خبرگزاری بسیج گفت که فرماندار شهرستان تکاب برای اجرای حکم اصرار داشت و گفت که وزیران کشور، کار و صنعت به مجلس فراخوانده می شوند تا پاسخگوی این اتفاق باشند.

از سوی دیگر، روزنامه جوان روز سه شنبه خواستار مواخذه قاضی صادر کننده این احکام شد و با انتقاد از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشت: در حالی علی ربیعی برای ارائه دستاوردهای کارگری به ژنو سفر می‌کند که کارگران ایرانی باید به دلیل اعتراض به چرایی قطع یکباره همکاری‌شان حکم شلاق بگیرند.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین حبیبی، دبیرکانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، نیز با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواستار دلجویی دولت و عذرخواهی قوه قضاییه از کارگران آق ‌دره شد.

به اعتقاد فعالان محلی، شهرستان تکاب (تیکان تپه) با داشتن دو معدن بزرگ طلای کشور و دارا بودن بیش از هشتاد معدن فعال(عمدتا سنگهای تزیینی) با فقر، بیکاری، اعتیاد و مهاجرت دست به گریبان بوده و از محروم ترین شهرهای کشور محسوب می گردد.

کارخانه فرآوری و استحصال طلای آغ ‌دره در ۳۰ کیلومتری شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.

سابقه خبر در اویان نیوز:

تعدادی از ۱۷ کارگر شلاق خورده معدن طلای آغ دره زندانی شدند

مرگ یک کارگر در معدن طلای آغ دره تکاب

تکاب: تعدیل «حدود ۳۰۰» کارگر فصلی معدن طلای آغ‌دره

تکاب: مرگ یک کارگر در معدن طلای آغ دره / گفتگوی تلفنی

تکاب: ادامه بیکاری ۸۰ کارگر معدن طلای آغ ‌دره

تیکان تپه: ۳۵۰ کارگر معدن طلای آغ دره در انتظار بازگشت به کار

اقدام به خودکشی سه کارگر بیکار شده معدن طلای «آغ دره» آذربایجان

تیکان تپه: اخراج گسترده کارگران معدن طلای «آغ دره» آذربایجان/تجمع کارگران معترض

درباره این مطلب نظر دهید