انتخاب زبان

آخرین اخبار

"ارتش عراق شهر تکریت را از داعش بازپس گرفت"

0,,17701934_303,00

اویان نیوز: در حالی که داعش به اشغال شهرهای عراق تهدید می‌کند، اختلاف میان رهبران سیاسی این کشور بالا گرفته است. ارتش عراق می‌گوید تکریت را از داعش بازپس گرفته و ایران اعلام کرده که از دولت عراق در برابر تروریسم حمایت می‌کند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، شامگاه چهارشنبه (۲۱ خرداد/ ۱۱ ژوئن) در تماس تلفنی با هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق، ضمن محکوم کردن حملات گروه داعش به شهرهای شمالی عراق، حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم را به اطلاع وی رساند.

حمله برق‌آسای گروه اسلام‌گرای موسوم به “دولت اسلامی عراق و شام” (داعش) به شهر موصل و اشغال این شهر در روز دوشنبه (۱۰ ژوئن/ ۲۰ خرداد) تعجب و نگرانی‌های بسیاری را برانگیخت. ادامه پیشروی افراد مسلح این گروه و تصرف تکریت، دیگر شهر مهم عراق، اوضاع امنیتی این کشور را به‌شدت بر هم ریخته است. داعش به ادامه پیش‌روی خود به سوی بغداد تهدید کرده است.

اختلاف میان رهبران عراق

این بحران امنیتی اختلاف میان رهبران سیاسی عراق را تشدید کرده تا جایی که گفته می‌شود نشست شب گذشته شماری از آنها با نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق بدون نتیجه پایان یافته است. بنابر گزارش‌ها در این نشست نوری المالکی، نخست وزیر، اسامه النجیفی رئیس پارلمان، خضیر خزاعی معاون رئیس جمهوری، برهم صالح از رهبران اتحادیه میهنی، عمار حکیم رئیس جریان شیعی “مجلس اعلای اسلامی” و چندین تن از مقام‌های سیاسی دیگر عراق شرکت داشتند.

به گزارش العربیه، قرار بود در جریان این نشست که در منزل ابراهیم جعفری، رئیس ائتلاف “اتحاد ملی” تشکیل شده بود، نتایج و تصمیمات اتخاذ شده اعلام شود اما پس از اینکه نوری مالکی، نخست وزیر عراق سالن کنفرانس را ترک کرد دیگر افراد شرکت کننده نیز به دنبال او از سالن خارج شدند.

فرماندهان نظامی در مظان اتهام

ناظران عراق می‌گویند گروه اسلام‌گرای داعش با وجود برخورداری از چند هزار جنگجوی مسلح و بی‌رحمی آنها در اعمال جنایت، فاقد نیروی کلاسیک زمینی و هوایی لازم برای اشغال و نگهداری شهرهایی بزرگی چون موصل است. از این‌رو شماری از فرماندهان نظامی و امنیتی عراق در مناطق اشغال‌شده توسط داعش در مظان اتهام گرفته‌اند؛ از اتهام “عدم مقاومت کافی” تا اتهام “همکاری با داعش”.

العربیه گزارش داده که در این ارتباط نام سه تن از فرماندهان نظامی برجسته ارتش عراق در منطقه‌ای که در سه روز اخیر به کنترل داعش درآمده، زیر ذره‌بین قرار گرفته است. این فرماندهان عبارتند از ژنرال “عدی غیدان” فرمانده نیروی زمینی ارتش، ژنرال “عبود قنبر” فرمانده عملیات مشترک ارتش و ژنرال معدی صبیح فرمانده پلیس مرکزی در موصل.

بنابر این گزارش “اثیل النجیفی” استاندار نینوا، نخستین فردی بود که نام این فرماندهان را مطرح و آنها را مسئول سقوط کامل استان نینوا معرفی کرده است. استاندار نینوا این فرماندهان نظامی را متهم کرده درباره وضعیت موصل گزارش‌های اشتباه به فرماندهی مرکزی فرستاده‌اند.

بازپس‌گیری تکریت، ترک کرکوک

در این میان تلویزیون دولتی عراق ظهر پنجشنبه (۱۲ ژوئن / ۲۲ خرداد) اعلام کرد که ارتش این کشور شهر تکریت را از دست اسلام‌گرایان داعش پس گرفته است. بنابر این گزارش ارتش عراق هم‌اکنون کنترل کامل این شهر را در دست دارد. تکریت روز گذشته هدف هجوم نیروهای داعش قرار گرفته بود.

خبرگزاری عراقی “السومریه” نیز گزارش داده که شهر تکریت واقع در مرکز عراق پس از یک درگیری سنگین به کنترل نیروهای دولتی عراق درآمده است.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از منابع وابسته به کردهای عراق گزارش داده که نیروهای دولتی عراق کرکوک را ترک کرده و کنترل این شهر نفت‌خیز عراق به دست نیروهای پیش‌مرگه اقلیم کردستان عراق افتاده است.

خبر کنترل شهر کرکوک از سوی کردهای عراق، هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است. هر چند در ساعات گذشته خبرهایی مبنی بر حرکت نیروهای پیش‌مرگه به سوی این شهر منتشر شده بود.

تهدید داوود اغلو، وزیر خارجه ترکیه

در خبر دیگری در ارتباط با تحولات عراق، احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز پنجشنبه (۱۲ ژوئن/ ۱۲ خرداد) تهدید کرد که ترکیه هرگونه آسیب یا خسارتی که به کارمندان کنسول‌گری این کشور در موصل وارد شود، بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

در پی تصرف شهر موصل توسط داعش، کارکنان کنسول‌گری ترکیه، از جمله خود کنسول نیز به گروگان افراد مسلح داعش درآمدند. وزارت خارجه ترکیه پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرد کنسول‌گری این کشور در موصل هدف حمله قرار گرفته و ۴۹ تن از دیپلمات‌های ترک توسط داعش به گروگان گرفته شده‌اند.

در بیانیه وزارت خارجه ترکیه هم‌چنین گفته شده که ۳۱ تن دیگر از شهروندان ترکیه نیز که در نیروگاه برق واقع در منطقه القیاره مشغول به کار بودند، توسط داعش گروگان گرفته شده‌اند. داوود اغلو که در نیویورک به سر می‌برد، سفر خود را نیمه‌تمام گذاشته و به کشورش بازگشته است.

درباره این مطلب نظر دهید