انتخاب زبان

اخبار

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اسکی شهیر : برگزاری سومین کنفرانس بزرگداشت سال پرفسور زهتابی در پایتخت فرهنگی جهان تورک

1486336_10200234234938763_1024245170_o

اختصاصی اویان نیوز:عصر روز یکشنبه برای سومین بار در ترکیه کنفرانس بزرگداشت سال پرفسور زهتابی در اسکی شهیر پایتخت فرهنگی جهان تورک  برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، یکشنبه ۱۰آذر۹۲ کنفرانس بزرگداشت سال پرفسور زهتابی در سالن اجتماعات مجتمع فرهنگی – هنری یونس ائمره به همت انجمن آذربایجانی های اسکی شهیر در شهر اسکی شهیر ترکیه برگزار گردید.

این کنفرانس با حضور جمع کثیری از فعالین آذربایجان جنوبی ، دانشجویان جمهوری آذربایجان ساکن اسکی شهیر، شهروندان، اساتید دانشگاه های آنادولی ، عثمان قاضی و احزاب و انجمن های مختلف  ترکیه ، با سخنرانی پروفسور “بیلگه هان آدسیز گوکداغ” و دکتر “انور اوزون” برگزار گردید.

پروفسور بیلگه هان آدسیز گوکداغ استاد دانشگاه کیریک قالا با بیان مقدمه ای از بیوگرافی دکتر زهتابی شماری از آثار وی را برشمرد.

نویسنده کتاب «لهجه سلماس؛ پژوهشی درباره زبان تورکی آذربایجان جنوبی » با ذکر آثار پروفسور زهتابی در زمینه زبان تورکی و تاریخ تورکان ایران عمده فعالیت و تحقیق پروفسور زهتابی را کشف ارتباط میان اقوام  التصاقی زبان قبل از میلاد  و تورکان ساکن آذربایجان و منطقه بیان نمود.

مدیر انیستیتوی علوم انسانی و مدیر گروه زبان تورکی دانشگاه کیریک قالا با تاکید به تخصص پروفسور زهتابی در خصوص تاریخ و زبان تورکی به نقش بسزائی وی در پروسه  ابقای هویت تورکی در آذربایجان اشاره کرد.

رئیس مرکزتحقیقات «کارا دنیز» در ادامه سخنان خود افزود: از شاخصه های پروفسور زهتابی علاوه بر مدارج علمی و تخصصی  زندگی سراسر مبارزه وی می باشد.

پروفسور بیلگه هان آدسیز گوکداغ  در پایان اشاره کرد در تفکر تاریخی « ابوالفضل  ائلچی بی » رئیس جهمور فقید آذربایجان می توان نوع نگرش زهتابی را یافت.

انور اوزون نویسنده، پژوهشگر و روزنامه نگار اهل ترکیه با اشاره به فعالیتهای ژورنالیستی پروفسور زهتابی نام چندین روزنامه همچون “آذربایجان” ،”جاوانلار”،”ارک” و … را برشمرد که مقالاتی از پروفسور زهتابی در آنها به چاپ رسیده است.

مترجم کتاب «قرآن کریم و ملیت» پروفسور زهتابی به تورکی استانبولی افزود: برای درک عمق تفکر پروفسور زهتابی می بایست در کنار کتب چاپی وی مقالات و فعالیتهای ژورنالیستی  وی را مد نظر قرار داد.

انور اوزون با اشاره به فعالیتهای وی در زمینه فولکولور آذربایجان عنوان داشت : فعالیت های زهتابی در عرصه های مختلف سبب شده است که وی را می توان متخصص در هریک از زمینه های بمانند تاریخ ، زبان ، روزنامه نگاری ، فولکلور شناسی ، نمایش نامه نویسی و … بیان داشت.

در این کنفرانس ائلین جلیل اوغلو دختر خردسال آذربایجانی ساکن ترکیه با سرودن اشعاری از زهتابی شعور و شعف خاصی را به سالن بخشید.

این کنفرانس با پرسش و پاسخ حاضرین از سخنرانان این مراسم به پایان رسید.

در انتهای کنفرانس جاوید آیدین مدیر انجمن آذربایجانی های اسکی شهیر با اهدای لوحه یادبود از پروفسور بیلگه هان و انور اوزون و ائلین جلیل اوغلو تقدیر نمود.

این مراسم با پوشش خبری کانالهای  TRT World ،TRT Haber  و کانال ۲۶ ترکیه همراه بود.

 پیشتر روزهای ۶مهر۹۲ و ۱اردیبهشت۹۲  کنفرانسی با همین موضوع با حضورجمع کثیری از علاقه مندان در شهرهای ازمیر و آنکارا برگزار گردید.

این کنفرانس در پی نامگذاری سال ۲۰۱۳ به  نام محمدتقی زهتابی، توسط فعالین ملی – مدنی آذربایجانی تدارک دیده شده بود.

1486336_10200234234938763_1024245170_o

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع “ اویان نیوز” مجاز است.

 

سوابق خبر در اویان نیوز :

اسکی شهیر: برگزاری کنفرانسی به مناسبت بزرگداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی و مصاحبه آرتوم دینج در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی و مصاحبه هادی سلطان قرائی در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی و مصاحبه سیف الدین آلتایلی در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

کنفرانس بزرگداشت سال پرفسور زهتابی در ازمیر ترکیه برگزار شد

کنفرانس بزرگداشت سال پرفسور زهتابی در ازمیر ترکیه برگزار می شود

ازمیر :کنفرانس بزرگداشت سال پروفسور زهتابی برگزار خواهد شد / فراخوان مقاله

فیلم سخنرانی فرهاد رحیمی در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی مهدی نعیمی در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی رضا طالبی در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی بلال حاتمی در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

فیلم سخنرانی شریفه جعفری و تورکان اورمولو در کنفرانس گرامیداشت سال پروفسور زهتابی

کنفرانس “بزرگداشت سال پروفسور زهتابی” در آنکارا برگزار شد

بزرگداشت سالمرگ پروفسور محمد تقی ذهتابی در شبستر

گرامیداشت سالمرگ پروفسور زهتابی در تهران

نام گذاری سال ۲۰۱۳ با عنوان سال پروفسور ذهتابی

درباره این مطلب نظر دهید