انتخاب زبان

آخرین اخبار

اشتباه تاریخی مسئولان در مورد دریاچه اورمیه/طرح های علاج بخشی نتیجه نداد

urmu golu

اویان نیوز: هشت سال پیش که دولت های نهم و دهم روی کار آمد و کارگروه ویژه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهوری وقت تشکیل شد انتظار می رفت گام های اساسی برای احیای دریاچه اورمیه برداشته شود اما متاسفانه هیچ کدام از طرح های علاج بخشی دولت نتیجه نداد و امروز وضعیت بحرانی تر از هشت سال قبل به نظر می رسد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، خطر سونامی نمک، اجبار به کوچ اهالی آذربایجان در صورت ادامه روند فعلی، خشک شدن بیش از ۷۰ درصد از مساحت دریاچه اورمیه در حالی مطرح می شود که معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در نشست خبری اخیر خود با صراحت کامل اعلام کرد: هیچ کدام از اقدامات و طرح های علاج بخشی در طول هشت سال اخیر منتج به نتیجه نشد و دریاچه اورمیه را نتوانستیم نجات دهیم.

این اظهار نظر در حالی به تایید استاندار آذربایجان غربی رسید که طی ماه های اخیر عده ای از نمایندگان مجلس و نیز مسئولان به دنبال استفاده های سیاسی و تبلیغاتی از این بحران زیست محیطی بوده و عده ای از نمایندگان منطقه نیز به اسم دریاچه اورمیه طرح هایی برای توسعه صنعت و آب شرب استان خود در مجلس به تصویب می رسانند.

۱۷ سال از اولین هشدارهای زیست محیطی مبنی بر خشک شدن دریاچه اورمیه می گذرد طرح ها و اعتبارات متعددی از جمله بارورسازی ابرها، اصلاح الگوی کشت، توقف سد سازی در منطقه، انتقال آب بین حوضه ای و… مطرح و هزینه شده اما جای تاسف است با گذشت این همه سال امروز از شکست این طرح ها سخن به میان آوریم.

جای تاسف است به نقطه اول هشت سال گذشته برگردیم و بگوییم طرح های علاج بخشی مصوب دولت های نهم و دهم نتیجه نداده و باید کلیه طرح ها بازنگری شود، جای تاسف است بگویم دچار اشتباه تاریخی شده ایم جای تاسف است اعتراف کنیم آذربایجان غربی جلوی برخی از نمایندگان مجلس منطقه که از دریاچه استفاده سیاسی و تبلیغاتی می کنند کم آورده است.

در مورد دریاچه اورمیه دچار اشتباه استراتژیک و تاریخی شدیم

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای احیای دریاچه اورمیه در نشست خبری اخیر خود گفت: در طول سالهای گذشته اقدامات متعددی از جمله انتقال بین حوضه ای، اصلاح الگوی کشت و… در مورد احیای دریاچه اورمیه انجام گرفته اما این اقدامات با وجود همه امکانات صرف شده منتج به نتیجه و نجات دریاچه نشد.

سید جواد محمودی ادامه داد: فکر می کردیم با بارور سازی ابرها به روش یونزاسیون با هواپیما ۱۵ الی ۲۰ درصد در منطقه افزایش بارش خواهیم داشت هر چند شاهد افزایش میزان بارش ها بودیم اما متخصصان امر هرگز نتوانستند با قطعیت اعلام کنند که این امر در پی بارور سازی ابرها بود یا نه.

وی در ادامه از کاهش میزان حق آبه ورودی به دریاچه اورمیه طی سالجاری خبر داد و اعلام کرد: میزان ورودی آب در سال گذشته به این دریاچه یک میلیارد و ۶۷۰ میلیون متر مکعب بود متاسفانه در سال جاری این میزان به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

محمودی با بیان اینکه در مورد دریاچه اورمیه دچار اشتباه استراتژیک شدیم گفت: بحث انتقال آب از ارس به دریاچه توسط نمایندگان مجلس زمانی مطرح و در لایحه بودجه آمد که ما هنوز نتوانسته ایم با اعتبارات کم طرح انتقال آب از رودخانه زاب که نیازمند ۶۰۰ الی ۷۰۰ میلیار تومان اعتبار نیاز داشت و تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه منتقل می شد اما ۱۰ درصد اعتبارات آن تخصیص یافت را اجرا کنیم چطور می توانیم پروژه ای به مبلغ دو هزار میلیارد ریال را اجراکنیم.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی افزود: در حالی که پروژه دو هزار میلیارد ریالی احیای دریاچه اورمیه معلوم نشد با لابی سنگین نمایندگان در مجلس به کجا رسید، استان آذربایجان شرقی توانست در قالب این طرح انتقال ۱۵۰ میلیون مترمکعب از ارس را به اسم دریاچه اورمیه برای شرب و صنعت خود بگیرد.

وی اضافه کرد: برای جبران این اشتباه های تاریخی معتقدم باید عزم ملی و توجه ویژه مسئولان طرح های احیای دریاچه اورمیه جمع بندی و بازنگری شود.

دریاچه اورمیه باید فاز بندی بعد احیا شود

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در ادامه با تاکید بر اینکه معتقد به احیای دریاچه اورمیه به شکل فاز بندی هستم گفت: اگر دریاچه اورمیه فاز بندی نشود نمی توان همه دریاچه را احیا کرد.

محمودی ادامه داد: احیاء فاز بندی شده دریاچه ارومیه می تواند گره گشای مسئله این دریاچه باشد. در زمینه نجات دریاچه ارومیه میزان ۴ هزار میلیارد تومان پروژه برای این دریاچه احصا شده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اولویت دولت یازدهم در خصوص احیای دریاچه اورمیه گفت: این جای امیدواری و قدردانی دارد که دکتر روحانی، رئیس محترم جمهوری در اولین جلسه هیئت دولت، بحث نجات دریاچه ارومیه را مطرح کرد و برای احیای آن، دستور به ایجاد یک کارگروه ویژه داده‌اند.

وحید جلال زاده در نشست خبری اخیر خود افزود: طی نامه ای خواستار تشکیل جلسه شورای عالی آب به ریاست شخص رئیس جمهور و بحث و تصمیم گیری در خصوص دریاچه ارومیه شدم که امیدواریم رئیس جمهور شخصا این موضوع را پیگیری کنند تا وزارتخانه ها و دستگاه های مربوطه برای حل معضل دریاچه ارومیه عزم جدی تری داشته باشند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اجرای طرح انتقال بین حوضه ای گفت: انتقال آب از جنوب استان به دریاچه اورمیه از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

 ********

گزارش: سکینه اسمی

درباره این مطلب نظر دهید