انتخاب زبان

آخرین اخبار

اشعار شهریار از بعد اجتماعی و سیاسی مورد غفلت قرار گرفته است/ بررسی جایگاه شهریار در روند نوگرایی شعر

Sh
اویان نیوز: نویسنده کتاب “شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمیه دوغرو” گفت: اشعار شهریار از بعد اجتماعی و سیاسی مورد غفلت قرار گرفته است.

به گزارش اویان نیوز محمد رحمانی فر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متاسفانه تاکنون استاد شهریار را شاعری رمانتیک، احساساتی و در علمی ترین شرایط شاعری نوستالژیک معرفی کرده اند، اظهار داشت: رمانتیک و احساساتی بودن اشعار شهریار قابل انکار نیست، اما بعد اجتماعی سیاسی و حتی فلسفی اشعار شهریار مورد غفلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: برای رمز گشایی اشعار شهریار از بعد اجتماعی سیاسی و حتی فلسفی، رویکرد نقد هرمنوتیک را به عنوان روش تحقیق انتخاب کرده و به نتایجی رسیدم که بسیاری از خوانندگان بر غیر منتظره بودن آن اذعان داشته اند.

نویسنده کتاب “شهریارلا بیرلیکده اؤزگه لشمکدن اؤزلشمیه دوغرو” با اشاره به ناشناخته ماندن اشعار شهریار از جنبه های حیات فردی، اجتماعی و هنری افزود: با وجود اینکه استاد شهریار از قله های رفیع شعر و ادبیات ایران و آذربایجان است، اما متاسفانه وی همچنان ناشناخته مانده و کتاب ها و مقالات نوشته شده برای اشعار او نتوانسته حق مطلب را ادا کند.

رحمانی فر خاطرنشان کرد: گروه های مختلفی از شهریارشناسان با رویکرد سنتی و بدون آشنایی با شیوه های نوین نقد ادبی به اظهار نظر در خصوص آفرینش ادبی اشعار شهریار پرداختند که بسیاری از این نظرات نمی توانند معنای خفته در ژرف ساخت اشعار شهریار سودی به مخاطب برسانند.

وی ادامه داد: برخی از شهریار پژوهان به جای جستجوی معانی نهفته اشعار شهریار با نگرش تجربه گرایانه به توجیه و تشریح این اشعار پرداخته و در غالب اوقات تجارب خودشان را مبنای تشریح این اشعار قرار داده اند.

این نویسنده تبریزی بزرگترین شاهکار شهریار را منظومه گرانقدر “سهندیه” دانست و افزود: این منظومه گرانقدر بزرگترین شاهکار شهریار است، اما متاسفانه  در خصوص اشعار ترکی وی به غیر از شاهکار “حیدربابایا سلام” هیچ اثر دیگری مد نظر شهریار شناسان نیست.

رحمانی فر به اصلی ترین موضوع پرداخت شده در این کتاب اشاره کرد و ادامه داد: موضوع “بی وطنی” و “بی زبانی” که در اشعار شهریار انعکاس شده و همچنین جایگاه شهریار در روند نوگرایی در شعر ایران و آذربایجان تحریفاتی که در اشعار ایشان وارد شده در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته شده است.

وی اظهار داشت: برای تالیف این کتاب بیش از یازده سال زمان سپری شده است که در این مدت بیشتر از اینکه به نوشتن مشغول شوم در اشعار استاد تعمق داشتم. رحمانی فر از انتشار دو هزار کتاب خبر داد و گفت: حدود دو هزار جلد این کتاب در آذر ماه سال جاری منتشر شده است و اکنون نیز چاپ دوم این کتاب حدود دو هزار جلد دیگر زیر چاپ است

درباره این مطلب نظر دهید