انتخاب زبان

آخرین اخبار

اعتراض فعالان حقوق بشر به انتشار ویدئوی اعترافات 3 زندانی عرب شهر شوش

shosh

اویان نیوز: فعالان حقوق بشر از اهواز مستند شب گذشته “پرس تی‌وی” را ساختگی خوانده و آن را محکوم کردند. آنها انتشار ویدئویی در خصوص اعترافات سه زندانی اهل شوش توسط این شبکه تلویزیونی وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، را همکاری اطلاعاتی این تلویزیون برای مشروعیت بخشیدن به احکام اعدام آقایان علی چبیشاط، سید خالد(یاسین) موسوی و حکم ۲۵ سال حبس آقای سلمان چایان می خوانند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از “سودویند” ، سه شنبه ۳آبان۹۱  خط لوله انتقال گاز اهواز به شوش و شوشتر و چند شهر دیگر، در ۱۵ کیلومتری شهر شوش، دچار آتش سوزی شد. مدیرعامل شرکت گاز خوزستان در آن زمان، ضمن رد هرگونه خرابکاری، این آتش سوزی را یک حادثه خواند و به ایرنا گفت: علت آن در دست بررسی است. اما کمتر از سه هفته بعد آقایان علی چبیشاط، سید خالد (یاسین)موسوی، سلمان چایانی توسط اطلاعات بازداشت و اندکی بعد با رای شعبه دو دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی به اعدام و زندان محکوم شدند.

این افراد از اعضای موسسه فرهنگی شباب شوش (جوانان شوش) هستند که به اتهام همکاری در انفجار خط لوله گاز شهر شوش دستگیر و محاکمه شده اند. مؤسسه شباب (جوانان) در برقراری کلاسهای تقویتی و تدریس زبان عربی و کمک به  دانش آموزان محروم جهت شرکت در کنکور همچنین در رابطه با  برپائی جلسات شب شعر در شوش فعالیتهای فراوانی داشته اند که بنا بر اظهار منابع محلی راهیابی ۴۵ دختر روستاها و ده ها تن از جوانان عرب شهر شوش و حومه به دانشگاه شهرستان علون (عبدالخان) ، از جمله نتایج این تلاش ها بوده است.

پیشتر پرس تی وی قبل از برگزاری جلسه دادگاه با تیتراژی کوتاه ، از متهمان یاد شده به عنوان عوامل انفجار خط لوله گاز اهواز معرفی کرده بود. دیشب اما پس از صدور حکم، انتشار ویدئویی ۲۵ دقیقه ای بر نگرانی خانواده در خصوص تصمیم احتمالی برای اجرای احکام این زندانیان افزوده است.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر در گفتگو با خبرنگار”سودویند” در خصوص این فیلم می گوید: “استرس ناشی از فشار در چهره متهمان در فیلم نمایان است.”

وی می گوید: ” سه متهم بر اثر شکنجه شدید برای ضبط این برنامه چندین بار به بیمارستان فاطمه زهرا منتقل شدند و حتى برای این مورد(اخذ اعتراف و ضبط برنامه) چندین روز اعتصاب غذا کردند که نهایتا با تهدید متهمان و خانواده آنها، این برنامه توسط پرس تی وی، تهیه و منتشر شد.”

آقای دحیمی بر اساس گزارش منابع داخلی می افزاید:” سه متهم اصلا به دادگاه انقلاب اهواز برده نشدند بلکه در اداره اطلاعات اهواز محاکمه شدند و بر اثر شکنجه شدید برای ضبط این برنامه چندین بار آنها را به بیمارستان فاطمه زهرا منتقل شدند و حتى برای این مورد(اخذ اعتراف و ضبط برنامه) چندین روز اعتصاب غذا کردند که نهایتا با تهدید متهمان و خانواده ها توانستند، متهمان را وادار به اعتراف در خصوص انفجار خط لوله گاز، در محوطه زمینهای کشاورزی خودشان، کردند.”

آقای دحیمی همچنی در خصوص مرتبط دانستن زندانیان یاد شده، با انفجار بانک سامان در اهواز و انفجارهای دیگر می گوید: ” در پی انفجار بانک سامان در اهواز، ده ها نفر اعدام شدند. نیروهای اطلاعاتی با این ربط دادن در تلاشند وانمود کنند که زندانیان یاد شده تروریست هستند، در صورتی که این افراد کسی را نکشتند و حکم اعدام و اتهام محاربه برای این اشخاص صدق نمی کند.”

وی می گوید تلاش مقامات قضائی برای مرتبط کردن این افراد با تشکیلاتی خارج از کشور نیز در راستای توجیه احکام صادره است.

آقای دحیمی افزود: این عمل غیر قانونی پرس تی وی در همکاری با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی درجهت اخذ “اعترافات تلویزیونی” زیر شکنجه، خلاف تمام مبانی اخلاق رسانه و البته بی سابقه نبوده و از دلایل قرار گرفتن آقای عزت الله ضرغامی، رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران در لیست تحریم اتحادیه اروپا بوده است.

گفتنی است علاوه بر آقای ضرغامی، در ماه مارس ۲۰۱۳ آقایان محمد سرافراز، رئیس پرس تی وی، و حمیدرضا عمادی، رئیس اتاق خبر این شبکه تلویزیونی برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران، در فهرست تحریم‌شدگان اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

در همین خصوص و طبق گزارش “کمپین صلح فعالان در تبعید”  در روز شنبه ۳۰ شهریور، حدود ۱۲ نفر از خانواده های محکومین با تجمع در مقابل دیوان عالی کشور، خواهان لغو احکام صادره اعدام، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی شدند.

طبق اظهار خانواده های معترض، این احکام  بر اساس مواد قانونی مستند صادر نشده و حکم صادره غیر عادلانه می باشد.

آنها می گویند: محکومین نتوانستند وکیلی داشته باشند که از آنها دفاع کند و حتى فرصت دفاع از خود را نداشته اند و پرونده آنها ساخته و پرداخته ماموران اطلاعاتی است و احکام صادره به دستور و دخالت اداره اطلاعات اهواز می باشد.

گفتنی است آقای ترابی وکیل تسخیری فعالان عرب شوش که قاضی دادگاه و بازنشسته دادگستری است؛ از دیدار با خانواده های محکومان عرب امتناع ورزیده بود. دفتردار ترابی حکم اعدام علی چبیشاط ۴۷ ساله و سید خالد موسوی ۳۴ ساله؛ وحکم ۲۵ سال حبس همراه با تبعید به یزد برای سلمان چایان ۳۲ را  در دفتر ترابی واقع در مجتمع امین بین خیابان ۳ و ۴  درکوی کیانپارس اهواز به خانواده های محکومان ابلاغ کرده بود.

 ————

ونداد اولادعظیمی

درباره این مطلب نظر دهید