انتخاب زبان

آخرین اخبار

اعتصاب غذا اسدالله اسدی در زندان اوین

esullah esedi

اویان نیوز: زندانی سیاسی آذربایجانی اسدالله اسدی، در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و خلاف وعده مسولان زندان دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش اویان نیوز به نقل از “کمپین صلح فعالان در تبعید”، اسدالله اسدی پزشک و زندانی سیاسی گمنام آذربایجانی که از وضعیت جسمانی وخیم رنج می برد در اعتراض به مخالفت مسولان زندان اوین با درخواست مرخصی استعلاجی وی از روز چهارشنبه ۲۴مهر۹۲ در اعتصاب غذا به سر می برد.

این پزشک۵۳ ساله در حالی با کارشکنی مسولان زندان برای  مرخصی استعلاجی مواجه است که طی سه سال گذشته، هرگز از مرخصی استفاده نکرده است و اکنون ۲ ماه مانده به خاتمه دوران حبس، با وجود مشکلات جسمی و روحی شدید قادر به تحمل کیفر نیست.

بر اساس این گزارش، با گذشت بیش از سه سال از حبس اسدالله اسدی پزشک و زندانی سیاسی گمنام آذربایجانی با وجود مشکلات جسمی و روحی شدید از جمله ناراحتی عصبی، قلبی , گوارشی، دهان، دندان و ضعف بینایی و آرتروز گردن و علیرغم ثبت درخواست مرخصی پزشکی ایشان در بهداری زندان اوین؛دادستانی تهران با درخواست مرخصی استعلاجی و مرخصی متصل به آزادی دکتر اسدی مخالفت کرده است.

روز ۲۳تیر۸۹ اسدالله اسدی داغداغان پزشک آذربایجانی از سوی ماموران امنیتی در تبریز بازداشت گردید. وی پس از ۵ ماه حبس در سلولهای انفرادی اداره اطلاعات تبریز به تهران منتقل شده و ۴ ماه را نیز در انفرادی بندهای ۲۴۰ و ۲۰۹ زندان اوین در حبس به سر برد.

اسدالله اسدی به اتهام همکاری با دول متخاصم و همچنین ظاهرا عضویت در حزب خلق مسلمان از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم گردید که در دادگاه تجدید نظر به ۵ سال حبس تعزیری کاهش یافت.

وی پیشتر نیز در سال ۱۳۷۳ به اتهام عضویت در حزب خلق مسلمان متهم شده بود.

وی در طول بیش از ۱۸۰ جلسه بازجویی در بازداشتگاه اطلاعات تبریزمورد انواع شکنجه ها قرار گرفت، به گونه ای که به دلیل ضربات پوتین به ناحیه سر و شکم دچار مشکلات شدید کلیوی و در اثر نگهداری طولانی مدت در انفرادی های تاریک تقریبا بینایی خود را از دست داده و ضربات شدید موجب خونریزی در سیستم دفع ادرار وی شده است.

مردم آذربایجان به ویژه مناطق زلزله زده، به دلیل خدمات انسان دوستانه پزشکی که وی در آن مناطق به مردم ارائه داده بود، با تهیه طوماری بیش از ۸۰ روستا، ضمن اعتراض به حکم صادره، خواستار آزادی هر چه سریعتر وی شدند که با پیگیری ها ایشان، در نهایت حکم صادره به سه سال و نیم کاهش یافت.

پیشتر دکتر اسدالله اسدی در اسفند سال ۱۳۹۰ دست به خودکشی زده بود که با کمک زندانیان بند ۳۵۰ از مرگ نجات پیدا کرد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

نامه اسد الله اسدی زندانی سیاسی آذربایجانی به بان کی مون و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد

کمپین امضا حمایت از اسدالله اسدی زندانی سیاسی آذربایجانی

مخالفت دادستانی تهران با درخواست مرخصی اسدالله اسدی

اسدالله اسدی زندانی سیاسی گمنام آذربایجانی

درباره این مطلب نظر دهید