انتخاب زبان

آخرین اخبار

افزايش ۵۰ درصدی قيمت مرغ طی ۴۳ روز

اویان نیوز:توزیع مرغ منجمد به قیمت ۵هزار و ۱۰۰تومان هم نتوانست مانع افزایش قیمت این ماده پروتئینی در مشهد شود. به گزارش خراسان رضوی، روز پنج شنبه هفته گذشته هر کیلو مرغ گرم به مبلغ ۶هزار و ۵۵۰تومان عرضه شد که در مقایسه با ۴۵روز قبل ۲هزار و ۱۵۰تومان یعنی ۵۰درصد افزایش قیمت دارد. قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم ۴۰روز پیش ۴هزار و ۴۰۰تومان بود و این روند مدتی ادامه داشت. اما اولین جرقه های افزایش قیمت مرغ از ۲۸دی ماه زده شد و قیمت آن با افزایش ۹۰۰تومانی به کیلویی ۵هزار و ۳۰۰تومان رسید. در آن زمان اعتراض هایی از سوی مردم بابت این افزایش قیمت ها شنیده می شد اما مردم خبر نداشتند که مرغ بنای ناسازگاری با آنان گذاشته است و قصد کوتاه آمدن هم ندارد.
این افزایش قیمت های مدتی ادامه داشت و مردم کم کم به قیمت جدید عادت کرده بودند که مسئولان تلفن های خود را روشن کردند و از مهار گرانی و کنترل بازار سخن گفتند. اما این موضوع سر دراز داشت و قیمت مرغ در اواسط بهمن ماه به بیش از ۶هزار تومان رسید، در آن جا بود که مسئولان تصمیم گرفتند کمی جدی تر به این موضوع بپردازند بنابراین آستین ها را بالا زدند و وارد گود شدند تا هر جور که شده این پرنده را به سفره های مردم بازگردانند. مسئولان هر روز خبر از تشدید بازرسی ها و ارائه طرح های جدید می دادند تا آن که ۱۶بهمن معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت وگو با خراسان رضوی، خبر از توزیع مرغ منجمد به قیمت هر کیلو ۵۱۰۰تومان داد.
قیمتی که خود اعتراضاتی را به همراه داشت و عده ای معتقد بودند سازمان صنعت، معدن و تجارت هم در این آشفته بازار به دنبال کسب سود است. در همین رابطه رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان خراسان رضوی در گفت وگو با خراسان، اظهار داشت: سازمان صنعت، معدن و تجارت با عرضه مرغ منجمد به قیمت ۵هزار و ۱۰۰تومان به دنبال سود اقتصادی است یا جلوگیری از افزایش قیمت و حمایت از مصرف کنندگان؟دکترصاحبی افزود: در زمانی که این مرغ ها ذخیره سازی شد هر کیلو مرغ گرم ۴هزار و ۱۰۰تومان قیمت داشته است و از آن جا که شرکت پشتیبانی امور دام به صورت کلی خریداری کرده قطعا مرغ با قیمت پایین تری ذخیره سازی شده است و اکنون توجیه ندارد که آن را به قیمت ۵۱۰۰تومان در مشهد توزیع کنند.
با تمام این صحبت ها توزیع مرغ منجمد در شهر آغاز شد و مردم امیدوار بودند طبق وعده مسئولان قیمت کاذب به وجود آمده از بین برود. اما امروز با گذشت حدود ۱۵روز از توزیع مرغ منجمد در شهر قیمت مرغ گرم نه تنها کاهش نیافته بلکه به ۶۵۵۰تومان رسیده است و این یعنی افزایش ۲۱۵۰تومانی مرغ از ۴۰روز پیش تاکنون. دستاوردی که در کنار افزایش قیمت بی رویه خودرو، مسکن، ارزاق عمومی و … در حال تبدیل شدن به یکی دیگر از نگرانی های مردم با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال است.
مدیر روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در گفت وگو با خراسان گفت: با توجه به تصمیمات کشور و کمیسیون تنظیم بازار و تأکید استاندار خراسان رضوی از نوزدهم ماه جاری توزیع مرغ منجمد به طور همزمان در سطح استان خراسان رضوی و کشور آغاز شد.محمدرضا تقوایی افزود: تاکنون ۱۰۰۰ تن مرغ منجمد در ۱۰۰ واحد صنفی منتخب و شرکت های تعاونی مصرف و کارمندی و کارگری در سطح استان با نظارت بازرسان سازمان توزیع شده است.
وی با اشاره به این که نیاز روزانه حدود ۲۵۰ تن مرغ می باشد گفت: بحث تولید مرغ در حوزه جهاد کشاورزی و اتحادیه مربوطه می باشد. وی به مسائل مطرح شده در کمیسیون تنظیم بازار اشاره کرد و گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ برای مصرف کننده ۵ هزار و ۶۰۰ تومان است.و به همین دلیل این سازمان پیگیر بررسی علت تفاوت قیمت می باشد.وی با بیان این که قیمت مرغ در سطح کشور بالاست، تاکید کرد: عرضه مرغ منجمد همچنان ادامه دارد ضمن این که دلایل افزایش قیمت نیز در دست بررسی است تا تدابیر لازم اتخاذ شود.

روزنامه خراسان

درباره این مطلب نظر دهید