انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

افزايش 40 درصدي جمعيت در منطقه زلزله زده قره داغ / صدهاهزار نفر از منطقه قره داغ رفته اند

qar

 اویان نیوز : ۱۸ تیرماه ستاد مدیریت بحران آذربایجان شرقی در فرمانداری اهر تشکیل جلسه داد. در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی از « افزایش ۳۰ درصدی سکونت در روستاهای منطقه زلزله زده ارسباران خبر داد». پنجم مردادماه مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی از « افزایش ۴۰ درصدی جمعیت در منطقه زلزله زده ارسباران » خبر داد.

هم اکنون کل منطقه ارسباران حدود ۴۰۰ هزار نفر و بخش زلزله زده این منطقه حداقل ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. ۴۰ درصد کل جمعیت ارسباران ۱۶۰ هزار نفر و ۴۰ درصد جمعیت بخش زلزله زده ۸۰ هزار نفر را شامل می شود. با نظر مدیرکل بنیاد مسکن استان، انگار منطقه زلزله زده ارسباران پذیرای ۸۰ هزار نفر جمعیت شده است. جمعیتی که قطعاً در سرشماری سال ۱۳۹۰ اینجا نبوده اند و تازه آمده اند. جمعیت شهرستان ورزقان و هریس در سرشماری های گذشته همواره کاهش نشان داده است و تنها جمعیت اهر افزایش بسیار اندک داشته است که آن هم بحث خود را دارد. یعنی اهر با جمعیت ۱۵۰ هزار نفری و با نرخ رشد ۱٫۲ در ده سال باید حداقل ۱۷ هزار نفر افزایش جمعیت داشته باشد و نه ۳ هزار نفر. در واقع اهر مهاجر فرست ترین شهرستان استان است.

در شرایطی که منطقه ارسباران در تمام سرشماری های دهه های اخیر با کاهش جمعیت روبه رو بوده است، اکنون اعلام می شود که این منطقه افزایش ۴۰ درصدی جمعیت دارد و لابد این افزایش در یکسال اخیر رخ داده است.

شکی نیست که صدهاهزار نفر از جمعیت منطقه قره داغ از این منطقه رفته اند و به ویژه در تبریز ساکن شده اند اما این که زلزله سال گذشته و به زعم مسئولان تسهیلات بازسازی باعث شده است که ۸۰ هزارنفر از آن ها به این منطقه بازگردند، اگر واقعیت داشته باشد، اتفاق مهمی است. با وجود این هنوز اعلام نشده است که این محاسبه چگونه انجام گرفته است؟ آیا سرشماری جمعیت به عمل آمده است؟ مسئولان امر در میانه ی روند بازسازی حتی بازسازی نیمی از واحدهای مسکونی روستایی را از اولویت اول انداختند که این ها متعلق به روستاییان فصلی است، آیا جمعیت مربوط به این روستاییان مبنای این افزایش اعلام شده است؟ اگر این باشد که اشتباه است چون روستاییان فصلی در زمان سرشماری که معمولاً زمستان انجام می شود در روستاهای خود نیستند و بهار و تابستان به روستاهای خود باز می گردند و لذا این ها جمعیت جدید نیستند و قبل از زلزله نیز بودند.

اگر برای ۸۰ هزار نفر جمعیت جدید، خانوار ۴ نفره تعریف کنیم باید ۲۰ هزار واحد مسکونی جدید ( علاوه بر بازسازی ۲۰ هزار واحد مسکونی روستایی تخریب شده در زلزله ) در روستاها ( و شهرها)ی منطقه زلزله ارسباران احداث شده باشد که چنین نیست. با قبول افزایش ۴۰ درصدی جمعیت انگار در یک سال گذشته روزانه حدود۲۲۰ نفر به این منطقه آمده اند که تصورش بسیار سخت می نماید.

وبلاگ جعفر خضوعی

درباره این مطلب نظر دهید