انتخاب زبان

زنان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

افزایش آزادی زنان برای جلوگیری از وقوع انقلاب

اویان نیوز : در یک هفته اخیر اتفاق بی سابقه در عربستان سعودی رخ داده که سؤال برانگیز بوده و تحلیل گران را به ارائه تحلیل های گوناگونی در مورد فضای سیاسی عربستان واداشته است. در این گزارش ابتدا به این سه اتفاق بی سابقه اشاره می کنیم و سپس رایج ترین تحلیل موجود در این باره را بیان می کنیم.

انتصاب ۳۰ زن سعودی در پارلمان
روز جمعه ۱۱ ژانویه ۲۰۱۳ میلادی (برابر با ۲۲ دی ۱۳۹۱) پارلمان جدید عربستان سعودی تشکیل شد و آغاز بکار کرد. رسانه های سعودی از تعیین و انتصاب ۳۰ زن عربستانی در پارلمان جدید این کشور خبر دادند. دستور انتصاب این ۳۰ زن، مستقیما توسط “ملک عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود” پادشاه عربستان سعودی صادر شده است.

بدین ترتیب در پارلمان جدید عربستان که ۱۵۰ نماینده دارد، یک پنجم یا همان ۲۰ % از کرسی ها به زنان اختصاص دارد. تعیین این زنان در پارلمان در حالی انجام شده که تا پیش از این، زنان در عربستان هیچ جایگاهی نداشته اند. خبرگزاری رسمی سعودی اعلام کرد که این اقدام، پس از مشورت پادشاه با علمای عربستان انجام شد.

اخبار ضد و نقیض از صدور گواهینامه برای زنان
همچنین چند روز پیش برخی رسانه های سعودی از صدور گواهینامه رانندگی برای زنان عربستانی توسط اداره راهنمایی و رانندگی سعودی، خبر دادند. پس از انتشار این خبر سرهنگ «حسن الحسن» فرمانده اداره راهنمایی و رانندگی شهر ریاض پایتخت سعودی ضمن تکذیب این خبر، گفت: “ما تا به این لحظه برای هیچ زنی گواهینامه صادر نکرده ایم”.

“حسن الحسن” افزود: “ما اجازه صدور گواهینامه برای زنان را نداریم. صدور چنین اجازه ای تنها در دست ولی أمر یعنی “ملک عبدالله بن عبدالعزیز” است”. گفتنی است، در صورت درست بودن خبر صدور گواهینامه برای زنان، به معنی آزاد شدن رانندگی زنان در عربستان است. یعنی آرزوی دیرینه زنان سعودی محقق می شود.

آزاد شدن کار کردن زنان در برخی اماکن
اوایل هفته گذشته، برخی رسانه ها و سایت های خبری عربستان سعودی از موافقت “هیئت امر به معروف و نهی از منکر عربستان” که بنام “پلیس دینی” معروف است، با آزاد شدن اشتغال زنان در برخی اماکن مانند فروشگاه های مخصوص فروش لباس های زنانه، خبر دادند. تا پیش از این، اشتغال زنان در هرگونه فروشگاهی ممنوع بود.

این اولین باری است که “هیئت امر به معروف و نهی از منکر” که همواره دارای سیاستی غیر ملایم، افراط گرایانه و ضد زنان بوده، با اشتغال زنان در اماکنی به جز مدارس دخترانه و بخش زنانه در بیمارستان ها، موافقت کرده است. آزادتر شدن اشتغال زنان آنهم به دستور این هیئت، گامی مثبت در عرصه اجتماعی سعودی به شمار می رود.

چرایی افزایش آزادی های زنان در عربستان
به اعتقاد کارشناسان مسائل سیاسی و اجتماعی عربستان، پایمال کردن حقوق زنان همواره نقطه ضعفی برای نظام حاکم در عربستان به شمار می رفته و می توان گفت از علل آغاز ناآرامی ها و “پاشنه آشیل” سقوط رژیم آل سعود به شمار می رود. اعتراضات دانشجویان دختر در دانشگاه ها که چند ماه پیش رخ داد نیز نگرانی آل سعود را بیش از پیش کرد.
برهمین اساس تحلیل گران عربستان معتقدند، انتصاب ۳۰ نماینده زن، صدور گواهینامه و آماده کردن زمینه آزاد شدن رانندگی زنان، و نیز آزاد شدن اشتغال زنان در فروشگاه ها، اقداماتی است که آل سعود انجام داده تا جلوی خطر “طغیان زنان” و آغاز موج اعتراضات زنانه، گرفته شود زیرا هرچه زمان می گذرد، آل سعود به پرتگاه سقوط نزدیک تر می شود.

خبرگزاری «ریا نووستی»

درباره این مطلب نظر دهید