انتخاب زبان

آخرین اخبار

افزایش شدید قیمت مسکن در تهران

اویان نیوز:در چند هفته گذشته، قیمت مسکن در تهران پایتخت ایران، افزایشی ۳۰ تا ۵۰ در صدی داشت. این روند به دلیل تحریم های سختی است که جهان بر ایران اعمال کرده است. این تحریم ها به کاهش ارزش پول ملی، تورم بی سابقه و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور انجامیده است.
به گزارش العربیه، روزنامه بریتانیایی ”فایننشال تایمز” به نقل از دلالان مسکن در ایران گزاش داده است که یک آپارتمان مسکونی به مساحت ۱۰۰ متر در منطقه ”استاد مطهری” که از مناطق متوسط در مرکز تهران است، یک ماه پیش ۳.۹ میلیارد ریال (۳۱۷ هزار دلار) فروخته می شد. اکنون اما قیمت این آپارتمام به ۵.۵ میلیارد ریال رسیده است.
به گفته دلالان قیمت مسکن در چند هفته گذشته، در تهران به ویژه در مناطق شمالی آن شاهد جهش بود که در برخی از مناطق به ۵۰ درصد می رسد.
این تورم در قیمت مسکن در ایران که ناشی از بحران اقتصادی شدید این کشور است در اثر تحریم های اقتصادی سخت اعمال شده از سوی ایالات متحده و بسیاری از کشورهای جهان روی داده و از چند ماه پیش تحریم بخش های نفت و بانکداری ایران نیز آغاز شده که ارزش پول این کشور را بیش از ۶۰درصد کاهش داده است.
به دلیل کاهش ارزش پول ملی ایران و متزلزل شدن اعتماد به آن، ایرانی ها در چند ماه گذشته برای تبدیل پس اندازهای خود به ارز یا طلا روی آوردند.
یک دلال مسکن ایرانی گفته است: ”بازار مسکن در ایران متناسب با تورم کلی و کاهش ارزش پول ملی حرکت می کند.”او خاطرنشان کرده است: ”مالکان نگران بی ارزش شدن املاکشان هستند و معتقدند که بازار مسکن نباید تابع بازار طلا و ارز باشد.”
روزنامه ”فایننشال تایمز” نوشته است که فعالان بخش مسکن ایران گمان می کنند که قیمت مسکن در این کشور در روزهای آینده بیش از پیش بالا رود.
این روزنامه نوشته است که بخش مسکن یکی از مهمترین اهرم های اقتصادی در ایران به شمار می آید که ۱۷درصد مشاغل کل کشور را تشکیل می دهد. این بخش همچنین به دلیل مستقل بودن بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های خصوصی را به خود جذب می کرد.
با وجود افزایش قیمت مسکن در ایران، اما سرمایه گذاران از ریسک در این بخش امتناع می کنند چرا که این افرایش قیمت تنها در واکنش به کاهش ارزش پول ملی روی داده است.

العربیه فارسی

درباره این مطلب نظر دهید