انتخاب زبان

زنجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

افزایش صددرصدی آتش‌سوزی منابع طبیعی زنجان

22222222222

اویان نیوز: مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با اشاره به وقوع ۹۲ فقره آتش سوزی در سال ۹۵ گفت: آتش‌سوزی در منابع جنگل‌ها و مراتع استان زنجان نسبت به سال گذشته صددرصد افزایش یافته است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از تسنیم، خلیل آقاجانلو در جلسه شورای مدیریت بحران استان زنجان اظهار داشت: ۵۶ درصد از مساحت استان زنجان را اراضی تشکیل می‌دهد و آتش سوزی به عنوان سومین عامل تأثیرگذار منابع طبیعی را با تهدید مواجه کرده است.

وی با اشاره به اینکه به دلیل کاهش بارندگی در مهر ماه امسال آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع تا آبان‌ماه ادامه داشت، بیان کرد: بیشترین میزان آتش‌سوزی در شهرستان‌های زنجان، طارم و سلطانیه گزارش شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان زنجان تصریح کرد: امسال با وقوع ۹۲ فقره آتش‌سوزی در سطح استان میزان آتش‌سوزی‌ها نسبت به سال گذشته صددرصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر آتش‌سوزی‌ها در مناطق صعب‌العبور اتفاق افتاده است، به تخصیص به موقع اعتبارات و افزایش تجهیزات از جمله خودروهای “پتروفایر” برای مهار آتش تأکید کرد.

آقاجانلو افزایش چشمگیر بارندگی پاییز و زمستان منتهی به بهار سال ۹۵، گرمای شدید و زودرس بهار، وجود بادهای گرم و نسبتاً شدید در فصل بهار، عدم وجود امکانات مناسب برای اطفای حریق و فقدان اعتبار مناسب را از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش آتش‌سوزی‌ها در عرصه‌های ملی عنوان کرد.

وی با اشاره به وجود ۹۸ هزار هکتار جنگل طبیعی در استان زنجان ابراز کرد: ۲۱ هزار هکتار از این مجموعه به جنگل‌های ارس واش اختصاص دارد که ۳ هزار هکتار از آنها به آفت ارس واش آلوده شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری استان زنجان با اشاره به اینکه تنها راه کنترل آفت ارس واش هرس مکانیکی است، بیان کرد: تاکنون هرس مکانیکی در ۲ هزار و ۶۴۷ هکتار از جنگلها انجام شده است.

وی با اشاره به انجام مطالعات شناسایی بیابانها در استان زنجان بیان کرد: این مطالعات هنوز تکمیل نشده اما به نظر می‌رسد ۳۶ درصد استان زنجان در حال بیابانی شدن است.

درباره این مطلب نظر دهید