انتخاب زبان

آخرین اخبار

امروز هوای زنجان را پاک خواستیم / تئلناز زنگانلی

zzz6

اویان نیوز :

حرکت‌ها و اعتراضات خیابانی و مردمی در هر کشوری سابقه طویلی دارد. این حرکت در کشورهایی که دارای دولتهای دموکراتیک هستند شاید هفته‌ای هم یک بار اتفاق بیفتد. اما در سرزمینی چون ایران که مردمش برای خواستن حقوق اولیه خودشان نیز محکوم به زندانهای طولانی مدت می‌شوند این حرکتها زمانی دیده می‌شود که به قول پدرانمان: «دای خیرتده‌گه یئتیشه».

امروز زنجان ما هم شاهد حرکتی بود که بعد از سالها یعنی بعد از قیام خیابانی یا اعتراض خیابانی سال ۸۵ (اعتراض به کاریکاتور توهین‌آمیز روزنامه ایران و روز جهانی زبان مادری) شاهد چنین اجتماع مردمی نبوده است. مردم این شهر نزدیک به ۴ ساعت در خیابانهای اصلی شهر و نهادهای کلیدی دولتی یعنی استانداری و دفتر امام جمعه که نماینده اصلی رهبری در این شهر است اجتماع کرده و خواسته های خود را با مدنی ترین شعارها خواستار شده و سپس روانه مرکز شهر شدند.

نزدیک به ۵ هزار نفر از مردم زنجان امروز به خیابان آمدند تا فریاد بزنند که سالم زیستن حق آنان است و تعطیلی کارخانه سرب و روی زنجان یا رسیدگی صحیح به دفع آلاینده‌های صنعتی را خواستار شدند. هر چند مسئولین طبق عادت همیشگی شان جواب سربالا به مردم دادند ولی به گفته خود ملت:«استاندار جاواب وئر» خواستار پاسخگویی مسئولان شدند. بنا به اخبار منتشره از سوی جامعه پزشکی زنجان «سلامتی مردم زنجان را هوای سربی و آب‌های زیرزمینی آلوده به روی تهدید می کند» و نیز طبق شنیده‌ها نزدیک به ۶۰ تن از سیب های این شهر به علت آلوده بودن به سرب، در خارج از شهر دفن شده و کودکانی در این شهر ناقص متولد شده‌اند که پزشکان آن را ناشی از تأثیرات سرب و روی دانسته اند و طبق خبرها زنجان امروز در بیماری سرطان جزو پیشروترین شهرهای ایران است که آن را ناشی از تنفس هوای سربی و آبهای آلوده به روی مردم این شهر دانسته اند.

آن چه حرکت امروز مردم زنجان را مهم جلوه میداد این بود که مردم خودجوش و بی‌هیچ لیدر و رهبری و به قول خودشان فقط به کمک اس‌ام‌اس و اطلاع‌رسانی دهان به دهان آمدند تا حقشان را فریاد بزنند؛ و همین جوانان به کمک همدیگر فریاد میزدند: «بیز سرطان ایسته میریک» و این یعنی حرکتی برخواسته از دل و بطن مردم این شهر که جای خوشحالی دارد؛ زیرا که اگر در اندیشه ای به خرد جمعی برسیم و این خردها صدایشان یکی شود هیچ قدرتی تاب مقاومت در برابر این صدا را ندارد. اگر این صداها دوام یابد اطمینان داریم نتیجه خواهیم گرفت.

چیز دیگری هم که در حرکت امروز مردم زنجان جلب توجه می نمود بلند کردن بنرهایی توسط مردم به زبان ترکی یعنی زبان مردم این شهر بود که این حرکت از سوی مردم زنجان ستودنی است که اعتراض خود را به زبان مادریشان به صورت مکتوب به گوش مسئولانشان برسانند. در آخر اجتماع کنندگان از تمامی معترضین خواستند اجتماع دوم خود را در روزهای آتی جلوی مسجد سید، واقع در سبزه میدان زنجان، همراه با ماسک حضور به هم رسانند و در صورت عدم رسیدگی مسئولان اجتماع سوم شان را جلوی کارخانه سرب و روی برگزار کنند.

نمونه‌هایی از شعارهای داده شده در اجتماع امروز:

- اورمو، تبریز، اردبیل، بو سس زنگان‌دان گلیر.

- بیز سرطان ایسته‌میریک والسلام، سرب و رویو تخته‌لیین بیر کلام.

- ﺯﻧﺠﺎﻥ ﻭﯾﺮﺍﻥ ﺍﻭﻻ ﺁﺑﺎﺩ ﺍﻭﻻ ﺍﺳﺘﺎﻧﺪﺍﺭﺍ ﻧﻪ.

- سرب و روی نمی‌خواییم.

- زنجانی باغیرت هفته بعد کارخانه .

- سرب و روی بسته نشه، استانداری بسته میشه.

- استاندار هارداسان؟

- استاندار جاواب وئر؟

- مردم شهر زنجان، فیلتر سمی نمی‌شند.

- زنگانیمیز وار اولسون، ایسته‌میین خوار اولسون

- مسئول غیربومی نمی‌خوایم.

- امام جمعه هارداسان؟

 ***

تئل‌ناز زنگانلی – یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۲

 

 سابقه خبر در اویان نیوز:

گزارش تصویری از تجمع امروز مردم زنجان

زنجان : تجمع، راهپیمایی و تحصن / بیز سرطان ایسته‌میریک

زنجان: تجمع مردمی در اعتراض به آلودگی زیست محیطی

درباره این مطلب نظر دهید