انتخاب زبان

زنجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

تغییر کاربری و و توسعه کشت دیم زنجان را به کانون گرد و غبار بدل می کند

81626778-6485477

اویان نیوز: کارشناس منابع‌طبیعی و آبخیزداری گفت: در صورت بی‌توجهی به هشدارها امکان اینکه در زنجان نیز کانون گرد و غبار ایجاد شود وجود دارد.

به گزارش اویان نیوز، خلیل آقاجانلو در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پدیده ریزگردها چند سالی است که کشور را به خود مشغول کرده و در بسیاری از موارد عنوان می‌شود که این ریزگردها منشا خارجی دارد با این حال باید به این نکته نیز توجه داشت که در کشور نیز به خاطر برخی مسائل کانون‌های گرد و غبار در حال شکل‌گیری است.

وی تصریح‌ کرد: بهره‌برداری بی‌رویه از منابع‌طبیعی و تغییرات اقلیمی از مواردی است که استان زنجان را نیز در برابر ریزگردها تهدید می‌کند و احتمال اینکه کانون‌هایی در این رابطه در منطقه تشکیل شود وجود دارد، به همین خاطر مسوولان باید این زنگ خطر را شنیده و نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

این کارشناس با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی ملی و توسعه کشت دیم یکی از تهدیداتی است که اراضی را در برابر ایجاد کانون برای ریزگرد تهدید می‌کنند، چرا که در سال‌های گذشته بسیاری از زمین‌ها زیر کشت دیم رفته و این در حالی است که با خشکسالی مواجه هستیم و این زمین‌ها به ‌صورت بایر و بدون پوشش گیاهی رها می‌شود که باعث بروز مشکلات بعدی خواهد شد.

آقاجانلو با بیان اینکه بخشی‌نگری‌های موجود باعث از بین رفتن بسیاری از منابع‌طبیعی می‌شود، در حالی‌ که می‌توان با ایجاد اتاق فکر و استفاده جامع از نظرات کارشناسی شرایط را مدیریت کرد هر چند به این موضوع بی‌توجهی می‌شود و همین مطلب مشکلاتی را به ‌وجود آورده است.

وی همچنین مدیریت جامع آب و توجه به اجرای طرح‌های آبخیزداری را برای مقابله با چنین مشکلاتی حائز اهمیت دانست و یادآور شد: با شناسایی پتانسیل‌ها و محدودیت‌های هر منطقه می‌توانیم برنامه‌ریزی‌های مختلف برای توسعه داشته باشیم و این در شرایطی خواهد بود که کمترین آسیب را به محیط اطراف‌مان خواهیم زد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

ورود موج تازه گرد و غبار به زنجان

تداوم حضور ریزگرد در آسمان آذربایجان

سایه سنگین ریزگرد بر آسمان شهرهای آذربایجان

درباره این مطلب نظر دهید