انتخاب زبان

آخرین اخبار

انباشت ۱۲ میلیون تن سیمان بدون مصرف در کارخانه‌ها

اویان نیوز:صنعت سیمان که طی سال جاری یکی از صنایع موفق کشور در زمینه‌های تولید و صادرات نسبت به بسیاری از صنایع دیگر بوده است، حالا با معضل جدیدی به نام مازاد تولید و دپو شدن محصول در کارخانه‌ها مواجه شده است. براساس آخرین اطلاعات منتشر شده تولید سیمان کشور در ۱۰ ماهه امسال با رشد ۴.۶ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به بیش از ۵۸.۶ میلیون تن رسید. تولید کلینکر نیز در ۱۰ ماهه امسال حدودا به همین مقدار رسید.

از سوی دیگر در مدت زمان یادشده صادرات سیمان و کلینکر کشور با رشد ۳۴ درصدی از مرز ۱۱.۴ میلیون تن گذشت که از این مقدار بیش از ۱۰ میلیون تن مربوط به صادرات سیمان و ۱.۴ میلیون تن نیز مربوط به صادرات کلینکر بود. همچنین آمار ۱۰ ماهه گمرک ایران نیز نشان می‌دهد که در این مدت فقط ارزش صادرات سیمان پرتلند ایران به استثنای سفید با رشد ۴۰.۳ درصدی به ۶۷۷ میلیون دلار رسید و سیمان در رده هشتم عمده‌ترین محصولات صادراتی ایران طی سال جاری قرار گرفت.

اما رشد تولید و صادرات صنعت سیمان ایران طی سال جاری در حالی بدست آمده است که پیش از این بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند که اگر صنعت سیمان برای صادرات محصولات خود برنامه‌ریزی درستی نداشته باشد در آینده نزدیک به مشکل خواهد خورد.
از زمان آزادسازی صادرات سیمان ایران در سال ۱۳۸۷ تاکنون روند صادرات این صنعت کاملا صعودی بوده و این صنعت توانسته بعد از چند سال غیبت در بازارهای صادرات مجددا حضور خود را در این بازارها تثبیت کند. با این وجود به نظر می‌رسد هنوز مشکلات زیادی بر سر راه صادرات سیمان ایران وجود دارد که باعث شده رشد صادرات این صنعت لاک‌پشتی باشد.
محمودرضا، عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، با انتقاد از ضعیف بودن زیرساخت‌های صادراتی کشور گفت: ایران یکی از بزرگترین صادرکنندگان سیمان به افغانستان است اما مدتی است که مرز مربوط به صادرات سیمان ایران به افغانستان (مرز میلک) امنیتی شده و ترخیص محموله‌های سیمان بین ۱۵ تا ۲۰ روز طول می‌کشد. این وضعیت باعث افت صادرات سیمان ایران به افغانستان طی سال جاری شده است.
به گفته وی پیش از این عمق نفوذ سیمان ایران به بازار افغانستان به مناطقی مانند مزارشریف هم می‌رسید اما هم‌اکنون عمق نفوذ به کمتر از استان هلمند رسیده است. دپو شدن چندین میلیون تن سیمان در کارخانه‌عا نیز موضوع دیگری است که عضو انجمن سیمان درباره آن هشدار داد.
تاجیک در این باره گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال دستکم ۱۲ میلیون تن سیمان در کارخانه‌ها دپو و انبار شود که باید برای صادرات آن‌ فکری کرد. این رقم حتی ممکن است طی سال آینده به ۱۵ میلیون تن نیز برسد.

آفتاب

درباره این مطلب نظر دهید