انتخاب زبان

آخرین اخبار

انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف

fersh

اویان نیوز: طبق اعلام رسمی شورای جهانی صنایع دستی (wcc)، پس از بررسی‌های تخصصی صورت گرفته و حضور کارشناسان بین‌المللی در ایران، شهرهای تبریز و اصفهان به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی و فرش به ثبت جهانی رسیدند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از خبرآنلاین، در آخرین نشست مشترک شورای جهانی صنایع‌دستی و با رای اکثریت قاطع روسای مناطق آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا و آسیا-اقیانوسیه شهرهای اصفهان و تبریز جهانی شدند.

اعضای هیات رییسه آسیا- اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در تبریز

به گزارش آناج، سه شنبه ۱۴مهر۹۴ اسماعیل جبارزاده در دیدار با اعضای هیات رییسه آسیا- اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش را افتخاری برای فعالان این حوزه دانست و گفت: این انتخاب موجب خوشحالی مردم و فعالان فرش به خصوص فرش‌بافان و امیدواری بیشتر آنان شد.

جبارزاده اظهار کرد: با توجه به قدمت قالی بافی در تبریز و سهمی که از بازار جهانی فرش در اختیار دارد، عنوان شهر جهانی فرش شایسته این شهر است.

وی با اشاره به شیوه های خاص بافت و رنگرزی فرش در تبریز و وجود طراحان و بافندگان بنام در این شهر، اظهارکرد: هنر صنعت فرش دستباف با ۳۰ حرفه مرتبط نقش مهمی در اقتصاد استان ایفا می کند و می تواند سهم بیشتری از تجارت غیرنفتی کشور داشته باشد.

رییس منطقه آسیا- اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی هم در این دیدار با بیان این که شهر تبریز در دنیا شناخته شده است، گفت: انتخاب این شهر به عنوان شهر جهانی فرش موجب شهرت بیشتر این شهر می شود.

غدا هیجاوی قدومی با بیان این که تبریز ظرفیت لازم برای معرفی به عنوان شهر جهانی فرش را دارد، گفت: شیوه رنگرزی طبیعی فرش در این شهر بی نظیر است و می بایست در دنیا ترویج کرد.

سابقه خبر در اویان نیوز:

شرایط تبریز جهت انتخاب به عنوان شهر جهانی فرش بررسی می شود

درباره این مطلب نظر دهید