انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اهر: نبود مدرسه در روستای «قالاجیق» و کودکان محروم از تحصیل

qaradag medrese

اختصاصی اویان نیوز: یلدا محرم زاده یکی از کودکان روستای «قالاجیق» که امسال باید در کلاس درس حاضر می شد به همراه خواهرش سارا، در حسرت نشستن روی نیمکت مدرسه روزهای سرد زمستانی را سپری می کند.

به گزارش اویان نیوز، نبود مدرسه و کلاس درس، کودکان روستای «قالاجیق» در شهرستان اهر را از تحصیل محروم کرده است.

روستای «قالاجیق» اهر در ۱۷ کیلومتری جاده اهر – کلیبر، حدود ۲۰ خانوار دارد.

فقر خانوارها، زیاد بودن مسافت و کوهستانی بودن راه های منطقه و از سویی نا امن بودن این مسیرها در زمستان های سرد رفت و آمد روزانه را برای کودکان این روستا غیر ممکن کرده است.

کودکان بازمانده از تحصیل به اجبار به جای تحصیل باید همپای والدین خود در کارهای روزمره مشارکت کنند.

مدرسه روستای «گیرداسیق» نزدیک ترین مدرسه به روستای «قالاجیق» باوجود جمعیت زیاد دانش آموزان، کلاس درس در یک کانکس برگزار می گردد.

یلدا محرم زاده یکی از کودکان روستای «قالاجیق» که امسال باید در کلاس درس حاضر می شد به همراه خواهرش سارا، در حسرت نشستن روی نیمکت مدرسه روزهای زمستانی سرد را سپری می کند.

سارا محرم زاده نیز دومین سال پیاپی به دلیل مشکلات و کمبود امکانات از «حق تحصیل» ابتدایی محروم گشته و نشستن در کلاس درس به آرزویی دست نیافتنی برای او بدل شده است.

با ادامه ی این شرایط در روستاهایی همچون روستای «قالاجیق» یلدا و ساراهای بسیاری محروم از تحصیل خواهند شد.

اصل سی ام قانون اساسی ایران به صراحت می گوید: دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به صورت رایگان گسترش دهد.

بند دوم اصل سوم قانون اساسی نیز مقرر کرده: دولت موظف است همه امکانات خود را در مورد آموزش و پرورش رایگان برای همه در تمام سطوح تسهیل و تعلیم آموزش عالی به کار برد.

آزادی آموزش و پرورش به علت اهمیت بالای علم آموزی در کنوانسیون ها و اعلامیه حقوق بشری نیز مورد ملاحظه جدی قرار گرفته است.

بند اول ماده ۲۶ «اعلامیه جهانی حقوق بشر» در این ارتباط بیان داشته : هر کس حق تحصیل دارد، تحصیل حداقل در مراحل ابتدایی باید رایگان باشد همچنین تحصیلات ابتدایی باید اجباری شده و آموزش های فنی و حرفه ای نیز در دسترس عموم قرار گیرد. آموزش عالی باید برای همه و بر اساس شایستگی در دسترس باشد.

در ماده ۱۳ «میثاق حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» اجباری و رایگان بودن آموزش ابتدایی، تعمیم آموزش و پرورش متوسطه حرکت به سمت مجانی کردن آموزش متوسطه تاکید شده است.

درباره این مطلب نظر دهید