انتخاب زبان

آذربایجان شرقی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اهر : گزارش تفصیلی از مراسم دومین سالگرد بزرگداشت استاد عباس بارز

barez7

اختصاصی اویان نیوز: دومین سالگرد درگذشت عباس بارز شاعر نامی آذربایجان در اهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، ۲۴آبان۹۲ جمعی از فعالان فرهنگی- مدنی آذربایجانی و اهالی منطقه با حضور بر سر مزار استاد بارز همزمان با  دومین سالگرد درگذشت وی مراسم بزرگداشتی برگزار نمودند.

این مراسم در غیاب مسئولان فرهنگی شهرستان اهر و استان آذربایجانی شرقی و با حضور فعالان و اهالی منطقه در روستای آی پیرزن از ساعت ۱۶ عصر با اجرای علیرضا انباز آغاز گردید،  تعدادی از فعالین فرهنگی با ایراد سخنرانی و خواندن اشعاری این روز را گرامی داشتند.

علیرضا انباز شاعر اهری ضمن خوش آمدگویی به حاضرین درباره آثار استاد بارز سخنرانی نمود وی به چند بعدی بودن اشعار بارز پرداخته و گفت: در بررسی آثار استاد عباس بارز به عمیق بودن و چند بعدی بودن  اشعارش پی می بریم و باید از ابعاد مختلف این اشعار را مورد بررسی قرار دهیم که تا به امروز به این امر آنطور که می باید پرداخته نشده است وی عنوان کرد: مقام استاد به حددی است که می توان استاد بارز را پدر معنوی قاراداغ نامید.

این شاعر اهل اهر در ادامه از نبود امکانات فرهنگی مناسب در شهر و بی توجهی مسولان به مقوله ی فرهنگ گلایه نموده و خواستار توجه هر چه بیشتر مسولان شد و در آخر قطعه شعری در وصف غریبی شاعر خواند.

در ادامه جعفر خضوعی نویسنده و سردبیر دو هفته نامه گویا در اهر به بیان دیدگاه خود در ارتباط با استاد بارز پرداخته و گفت: استاد بارز برخواسته از قاراداغ و شاعری ملی است ولی آنطور که می باید معرفی نشده است. سردبیر دو هفته نامه گویا خاطر نشان کرد: استاد بارز با آثارش ابدی مانده و وظیفه ما است تا استاد را هر چه بهتر معرفی نماییم. وی با اشاره به بازگشت استاد بارز همانند شهریار به زادگاه خود افزود: ائل دایاغی استاد را به آغوش خودش بازگرداند” ائل دایاغی چکدین منی گتیردین” و امروز مشاهده می کنیم که استاد دردامنه های ائل دایاغی آرام گرفته است.

این فعال فرهنگی در ادامه سخنان خود به وظیفه فعالان و رسانه ها در قبال شناساندن شخصیت های بومی پرداخت.

دیگر سخنران مراسم سخاوت عزتی شاعر و فعال فرهنگی اهل اهر بود.عزتی با اشاره به غریبی استاد بارز، به اهمیت شناساندن استاد بارز پرداخته و با خواندن قطعه شعری از استاد سخنرانی خود را به پایان رساند.

در ادامه مراسم دیگر شاعران نیز با خواندن قطعاتی از اشعار خود یاد استاد را گرامی داشتند.

حاضرین این مراسم خواستار برگزاری باشکوه تر این مراسم در سالهای آتی شدند.

دسته عزاداران روستای ” آی پیرزن” نیز بر مزار استاد بارز حضور یافت.

در حاشیه این مراسم نیز حاضرین از خانه استاد بارز دیدن کردند.

عباس اسلامی متخلص به بارز از شعرای نامی آذربایجان بود وی در حوزه شعر و ادبیات به خصوص ادبیات آذربایجان خلاقیت منحصربه فردی داشت و آثار ارزشمندی را از خود به یادگار گذاشته است. وی در پاییز سال ۱۳۰۰شمسی در شهرستان اهر و در روستای ” آی پیرزن” دیده بر جهان گشود. پدرش شیخ الاسلام ‘میرزا جعفر’ و از عالمان منطقه قره داغ بود. بارز با سرودن منظومه هایی همچون « ائل دایاقینا سلام » و « یاسلی ساوالان » نقش به سزایی در ادبیات معاصر آذربایجان داشته و به اعتقاد برخی از فعالان این عرصه وی پرچمدار شعر کلاسیک آذربایجان بوده است.

روز سه شنبه ۲۴آبان۹۰ عباس بارز شاعر نامی آذربایجانی در سن ۹۰ سالگی در بیمارستان باقرالعلوم اهر درگذشت.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ”اویان نیوز ” مجاز است.

 

 سابقه خبر در اویان نیوز:

اهر : دومین سالگرد بزرگداشت استاد عباس بارز برگزار شد

barez barez1 barez2 barez3 barez4 barez5 barez6 barez7

درباره این مطلب نظر دهید