انتخاب زبان

زبان مادری

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اهواز: بزرگداشت روز جهانی زبان مادری تحت عنوان «زبانم هویتم است»

ahawz-200215

اویان نیوز: فعالان فرهنگی – مدنی عرب‌های اهوازی به مناسبت روز جهانی زبان مادری، جشنواره ای تحت عنوان «زبانم هویتم است» در این شهر برگزار کردند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از العربیه فارسی، پنجشنبه ۳۰بهمن۹۳ جشنواره ای هنری – موسیقی به مناسبت روز جهانی زبان مادری با تلاش برخی از جوانان فعال در زمینه فرهنگی و به میزبانی دو کانون فرهنگی «معلم» و «الهلال» برگزار شد.

طبق این گزارش، فعالیت‌هایی فرهنگی و هنری این مراسم شامل شعرخوانی، موسیقی و رقص همراه با ترانه‌های عربی محلی توسط کودکان  بود.

شماری از شهروندان مندانی (صابئی) که از ساکنان اصلی منطقه هستند، در این مراسم شرکت کردند.

در این مراسم همچنین رقص محلی توسط جوانان و کودکان به اجرای در آمد و نمایشنامه ای که توسط کانون فرهنگی «اشراق» تهیه شده بود، به نمایش گذاشته شد.

براساس این گزارش صد‌ها تن از مشتاقان هنر، فرهنگ و زبان عربی از سایر شهرهای استان در این مراسم شرکت کردند.

به گفته منابع العربیه، بسیاری از علاقمندان به دلیل محدودیت مکان برگزاری مراسم، مجبور شدند که در خارج از سالن مراسم و فعالیت‌های فرهنگی و هنری این جشنواره را مشاهده کنند.

خواسته آموزش به زبان مادری، یکی از اساسی ترین مطالبات فرهنگی فعالان ملیتی در ایران است. فعالان فرهنگی قومیت ها در ایران می گویند برغم اینکه ماده ۱۵ قانون اساسی ایران تدریس زبان مادری را برای قومیت ها اقرار کرده، اما با گذشت بیش از ۳۵ سال از تاسیس نظام جمهوری اسلامی هنوز این قانون به اجرا گذاشته نشده است.

۲۱فوریه، روز جهانی زبان مادری است، ۶۳سال پیش در چنین روزی دانشجویان در بنگلادش که در آن زمان بخشی از پاکستان بود، برای برسمیت شناختن زبان بنگالی که از نظر تعداد متکلمین زبانی در رده ششم جهان قراردارد، به تظاهرات پرداختند. ارتش پاکستان که زبان رسمی آن اُردو می باشد واز نظر تعداد متکلمین زبانی در رده بیستم جهان قراردارد، تجمع مسالمت آمیز دانشجویان را به خاک و خون کشید. پاکستان در آن زمان از پنج ایالت عمده بنام های بنگال (بنگلادش)، پنجاب، سرحد (پشتونستان)، سند، و بلوچستان تشکیل شده بود. اُردو زبان مادری حدود پنج درصد پاکستانی ها بود. تقربیا ً نیم قرن طول کشید تا کنفرانس عمومی یـونسکـو در نوامبر سال ۱۹۹۹ میلادی سالروز آن روزخونین را «روز جهانی زبان مادری» بنامد.

سال ۲۰۰۹ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر مصوبه شماره ۱۳۵/۴۷ تصویب شده در سال ۱۹۹۲در مورد منشور جهانی حقوق افراد وابسته به گروه های قومی، ملی، زبانی و مذهبی دنیا و همچنین معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، مصوبه شماره ۲۶۶/۶۱ را تصویب نمود که بر اساس آن دولت ها موظف هستند تا از خزینه و میراث زبانی و فرهنگی موجود در کشور خود حمایت و پاسداری کامل بکنند.

درباره این مطلب نظر دهید