انتخاب زبان

محیط زیست

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اهواز: سومین زنجیره انسانی برای دفاع از رودخانه کارون

karoun10aban 1

اویان نیوز: شهروندان اهوازی برای سومین بار در چند روز اخیر، در اعتراض به طرح انتقال آب کارون زنجیره انسانی در ساحل این رودخانه در شهر اهواز تشکیل دادند. معترضان می‌گویند اجرای این طرح، کارون را با مشکلات جدی روبرو می‌کند و خواستار پاسخ شفاف هیئت دولت به مطالباتشان شدند.

 به گزارش اویان نیوز به نقل از العربیه فارسی ، فعالان مدنی و هوادران محیط زیست اهوازی روز جمعه ۱۱آبان۹۲ گزارش دادند که حدود ۵۰۰۰ نفر از مردم این شهر در ساحل غربی کارون گردهم آمده و با تشکیل سومین زنجیره انسانی، حمایت خود از این رودخانه که با خطر کم آبی و خشکیدن روبرو است اعلام کردند.

معترضان رودخانه کارون را نماد حیات خود دانسته و می گویند در نبود آن طوفان های شن بقای آنها را با تهدید روبرو خواهد کرد. این رودخانه به دلیل انتقال آب آن به دیگر استان های مرکزی ایران از جمله استان اصفهان در حال خشک شدن است.

کریم دحیمی فعال اهوازی به العربیه.نت گفت که سومین زنجیره انسانی برای دفاع از کارون که “زنجیره سکوت” نامیده شده است، در پی ناخرسندی مردم اهواز از اظهارات مسئولان دولتی و اصرار مسئولان ذی نفوذ مرکزنشین بر انتقال آب از سرشاخه های کارون صورت می گیرد.

در این باره معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور در سفری که هفته گذشته به اهواز داشت ، گفته است که انتقال آب کارون باید به گونه ای صورت بگیرد که به این رودخانه ضرر نزند. سخنان ابتکار در اهواز و نیز اظهارات پیشین وی مبنی بر احیای زاینده رود اصفهان ، سبب نارضایتی بیشتر مردم اهواز و حامیان کارون شده است.

دحیمی افزود، معترضان در این تجمع پلاکاردها و دست نوشته هایی در دفاع از رودخانه کارون با خود حمل می کردند.

به گفته این فعال اهوازی کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز سبب خشک شدن تالاب های استان شده و طوفان های شن ، شهر اهواز را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کرده است.

وی اظهار داشت که بنا بر نتایج تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال ۸۹ ، حداقل ۲۰ درصد متوفیان استان در اثر مسمومیت ناشی از ذرات ریز آلاینده (PM10) جان خود را از دست داده اند.

در این زنجیره انسانی که به زنجیره سکوت معروف بود شرکت کنندگان با در دست داشتن نوشته هایی  به سه زبان عربی ،فارسی و انگلیسی از هیئت دولت ودر راس آنها رئیس جمهور خواستار رعایت عدالت در برخورد با مشکلات استانها و پاسخ صریح و واضح درباره مسئله کارون شدند.

 به گزارش بروال، در این مراسم نمادین آلبوشوکه و سواری از اعضای شورای شهر اهواز، مهدی یراحی هنرمند اهوازی حضور داشتند.

 آلبوشوکه از اعضای شورای شهر اهواز اظهار داشته : در سالهای گذشته در حق خوزستان نا مهربانیهایی صورت گرفته و این امر باعث شده مشکلات آن دامن کل کشور را بگیرد.مردم خوزستان با وضعیت موجود کارون از آب شرب سالم محرومند و در پایین دست در شهرهای خرمشهر و شادگان و آبادان و کوت عبداله و اهواز ،آب لوله کشی شور و غبر قابل شرب می باشد،علاوه برآن برخی کارشناسان این آب را حتی برای گیاهان نیز مضر می دانند.

1450243_599356966790922_457438893_n 1450940_599357213457564_268578245_n karoun10aban 1 karoun10aban 5 karoun10aban 7 karoun10aban 11 karoun10aban 13 karoun10aban 17

درباره این مطلب نظر دهید