انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه: بازارچه خود اشتغالی بانوان اورمیه در آستانه تعطیلی

IMG08332613

اویان نیوز: ‌بازارچه خود اشتغالی بانوان اورمیه که تیرماه سال ۸۷ در قالب ۱۱ کانکس با هدف حمایت از بانوان سرپرست خانوار و هنرمند افتتاح شد امروز در آستانه رکود و تعطیلی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، بازارچه خود اشتغالی بانوان اورمیه بر اساس طرح پیشنهادی طیبه صفایی مشاور استاندار وقت آذربایجان غربی در سالهای ۸۵ و ۸۶ تصمیم به راه اندازی آن گرفته شد و در تیرماه سال ۸۷ در زمینی به مساحت بالغ بر ۴ هزار هکتار با هزینه اعتبار ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی در قالب ۱۱ کانکس افتتاح شد، ولی موقعیت نامناسب طرح و نبود امکانات زیر ساختی آب و برق با وجود گذشت ۵ سال مانع از رونق آن شد.

این بازارچه هم اکنون با ۲۱ کانکس در جوار دنیای بازی به دلیل قرار گرفتن در محل نامناسب به مکان نیمه متروکه ای تبدیل شده که حتی زنان سرپرست خانوار برای تامین معاش خانواده رغبتی به فعالیت در آن نداشته و تنها چند غرفه فعال هم با مشکلات متعددی در این بازارچه که روزی قرار بود محلی برای حمایت و نردبانی برای پیشرفت زنان باشد، مواجه هستند.

یکی از دلایل رکود این بازارچه وجود محل خاکی در جوار آن است که اکرم زیب ارزانی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی در مراسم افتتاح بازارچه خبر از ایجاد پارک بانوان با امکانات ورزشی ویژه در کنار آن داده بود، پارکی که هنوز ایجاد نشده و شبها محلی برای حضور دست فروشان و ایجاد مزاحمت برای معدود غرفه داران بازارچه می شود.

۵ سال برای ایجاد زیرساخت های بازارچه خود اشتغالی زمان بود

یکی از بانوان غرفه دار در بازارچه خود اشتغالی بانوان اورمیه در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: با وجود ارائه تسهیلات از جمله دریافت اجاره بر اساس درآمد غرفه از سوی دولت، ولی هنوز زیرساختها در این بازارچه فراهم نبوده و آب نداریم.

وی ضمن انتقاد از مکان یابی نامناسب برای ایجاد بازارچه و استاندارد نبودن غرفه ها، ادامه داد: روشنایی کم محوطه بازارچه و نبود پارک و محوطه چمن و خاکی بودن اطراف آن مانع از حضور خانواده ها در ساعات مختلف روز در این بازارچه و خرید تولیدات بانوان هنرمند و سرپرست خانوار می شود.

وی با بیان اینکه در طول شب نیز حضور دست فروشان در محوطه جلویی بازارچه باعث ایجاد مزاحمت برای غرفه داران می شود، ادامه داد: هم اکنون فقط غرفه دارانی که مواد غذایی عرضه می کنند، فروش بهتری نسبت به بقیه دارند که باز هم قابل قبول نیست.

این بانوی غرفه دار با بیان اینکه ۵ سال از افتتاح این بازارچه می گذرد و هنوز غرفه داران با مشکل آب و برق مواجه هستند، خواستار تغییر مکان بازارچه و استقرار کانکسها در یکی از فضاهای سبز پر رفت و آمد شد.

محوطه بازارچه برای حضور خانواده ها مناسب نیست

رعنا تارک یکی از بانوان بازدید کننده از این بازارچه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه متاسفانه تجهیزات رفاهی برای خانواده در این مکان فراهم نیست و من در صورت نیاز به خرید برخی اقلام به تنهایی به این بازارچه مراجعه می کنم، گفت: نور ناکافی بازارچه در هنگام شب و نبود نیمکت و فضای سبز کافی در اطراف بازارچه و حضور دست فروشان مانع از استقبال خانواده ها از این بازارچه می شود.

وی راه اندازی بازارچه خود اشتغالی برای بانوان را حرکت خوبی برای تشویق بانوان هنرمند برای ارائه هنرها و عرضه صنایع دستی دانست و گفت: این در حالی است که نباید با سو مدیریت و عدم ایجاد زیرساختها باعث به هدر رفتن سرمایه گذاری دولت برای اجرای این طرح شد و نیاز است امکانات رفاهی و تفریحی یا حداقل فضای سبز و محوطه بازی برای کودکان فراهم شود.

طرح اصلی بازارچه خود اشتغالی اجرایی نشد

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی نیز در خصوص علل وضعیت نامناسب این بازارچه به وجود سرمایه گذاری کلان و ارائه تسهیلات به بانوان سرپرست خانوار و هنرمند، گفت: متاسفانه این بازارچه بر اساس طرح اصلی اجرایی نشد، کانکسها غیر استاندارد بوده و بر اساس طرح جانمایی نشده اند.

مریم دهقان با بیان اینکه مقرر بود ناظر اجرای این طرح اداره کل امور بانوان باشد، اظهار داشت: این در حالی است که ساخت و جانمایی کانکسها به سازمان همیاری شهرداری ها واگذار شد و با وجود عدم موافقت این دفتر جانمایی انجام و بازارچه افتتاح شد.

وی با ابراز تاسف از اینکه این طرح با وجود گذشت ۵ سال از افتتاح آن هنوز به هدف اولیه خود دست نیافته و با مشکلات عدیده ای از جمله نبود زیرساختها مواجه است، اعلام کرد: مشکل برق غرفه ها رفع و بر اساس هماهنگی های انجام شده برای هر غرفه برق مستقل و مجزا کشیده می شود.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی ضمن تائید خبر آتش سوزی یکی از کانکس ها به دلیل سهل انگاری غرفه دار، اظهار داشت: این کانکس ها به دلیل غیر استاندارد بودن مشتعل زا بوده و به دلیل غالب بودن سایر مشکلات، برنامه ریزی برای خدمات رسانی به غرفه های مستهلک نیز با روند کندی انجام می شود.

دستگاه های اجرایی به جای کمک بدنبال تصرف بازارچه هستند

دهقان با اعلام اینکه متاسفانه دستگاه های اجرایی به جای همکاری برای رونق این بازارچه به دنبال تصرف این مکان برای فعالیتهای خود هستند، گفت: ما آمادگی واگذاری برخی غرفه ها به یک یا چند دستگاه اجرایی برای تامین درآمدهای مورد نیاز هستیم و برای حفظ بازارچه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون اداره فرهنگی و اجتماعی بانوان آذربایجان غربی به همراه سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری اورمیه مدیریت مشکلات این بازارچه را بر عهده دارند، گفت: با وجود شماره حساب ۲ امضایی برای رونق این بازارچه هنوز برداشت و استفاده از این اعتبار انجام نشده که در این راستا کمیته ای ویژه ای برای رفع مشکلات تشیل شده است.

وی از هماهنگی برای تامین آب بازارچه توسط سازمان پارکها و فضای سبز شهردار اورمیه خبر داد و در خصوص جابجایی و انتقال این بازارچه به محلهای پر رفت و آمد تر، اعلام کرد: با جابجایی این بازارچه موافقت نشد ولی امیدواریم با مساعدت رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر اورمیه با اتمام احداث پارک فدک اورمیه محلی برای بازارچه اختصاص داده شود.

نبود محل مناسب برای عرضه تولیدات زنان سرپرست خانوار و هنرمند به دلیل عدم توانایی مالی یکی از چالشهای اصلی زنان اکثر شهرهای کشور است، که راه اندازی بازارچه خود اشتغالی بانوان اورمیه نکته امید و نردبانی برای پیشرفت این بانوان تلقی شد، ولی سو مدیریتها و عدم تامین زیرساختهای اصلی این طرح سرسره ای برای سقوط غرفه داران و از دست دادن امید آنها شد که امید می ود مسئولان و بویژه مدیران دستگاه های اجرایی برای رونق آن تلاش کنند.

درباره این مطلب نظر دهید