انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه : بلاتکلیفی 17 ساله طرح جامع شهر سرو / اختلاف سلیقه ی استانداران مانع اجرای طرح

siroo

اویان نیوز: طرح اولیه جامع شهر سرو که ۲۰ سال پیش تصویب شده بود، با وجود در نظر گرفتن همه جوانب موقعیت استراتژیک و بهره مندی از پتانسیلها اجرایی نشد تا اینکه چند سال گذشته با ایجاد تغییراتی در طرح هادی سرو این طرح به عنوان طرح جامع شهر سرو تصویب شد و هم اکنون در اجرای این طرح هم مشکلاتی ایجاد شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، بعد از بلاتکلیفی ۱۷ ساله طرح جامع شهر سرو با وجود نیازهای فراوان این شهر به اجرای آن به دلیل اختلاف سلیقه های سیاسی دولتمردان، طرح هادی سرو با اندکی تغییرات و حذف برخی مناطق شهر تصویب شد که این طرح هم هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

طرح جامع شهر فرسوده سرو به عنوان آخرین نقطه متصل صفر مرزی غرب کشور با اروپا سال ۷۱ مورد تصویب شورای عالی شهرسازی کشور قرار گرفت ولی به دلیل اختلاف سلیقه ای مدیران، این طرح بدون اجرا باقی ماند. این شهر هم اکنون در حالی در انتظار اجرای طرح جامع جدید خود است که شهردار سرو این طرح را متناسب با پتانسیل و جایگاه این شهر نمی داند.

سرو به عنوان یکی از مهمترین شهرهای استراتژیک، اقتصادی و گردشگری آذربایجان غربی و ایران، امروز در وضعیت غیر قابل قبولی از نظر شهرسازی، مبلمان شهری، مراکز خدماتی و رفاهی و فضای گمرکی قرار دارد که وجود این وضعیت برای شهری که لقب دروازه ورود ایران به اروپا را با خود یدک می کشد، چندان برازنده نیست.

این امر لزوم توجه بیشتر مسئولان و مردم برای رفع کردن نیازهای این شهر مرزی و سرمایه گذاری اقتصادی در این ظرفیت بی بدیل را دو چندان می کند، بطوریکه حتی با وجود ایجاد تغییرات در طرح هادی و تصویب آن بعنوان طرح جامع شهری این طرح نیز هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

طرح اولیه به دلیل اختلافات سلیقه ای استانداران اجرایی نشد

طرح اولیه جامع شهر سرو در سال ۷۱ به درخواست شهید عطایی استاندار وقت آذربایجان غربی توسط یکی از مهندسان شهرساز استان طراحی و مورد تصویب شورای عالی شهرسازی کشور قرار گرفت که به دلیل اختلافات سلیقه ای استانداران و مسئولان محلی اجرایی نشد.

اتصال ایران به چهاردهمین نقطه مهم و استراثژیک دنیا واقع در شهر نصیبین استان ماردین کشور ترکیه که تمامی شاهراه های اروپا و همچنین سوریه به این نقطه متصل می شوند، کاهش زمان رسیدن از تهران به مرز ترکیه از طریق سرو به هشت ساعت، جابجایی مسافران عتبات عالیات به کشور سوریه، ایجاد اماکن و محلهای اقامتی برای گردشگران داخلی و خارجی، فعال شدن بازارچه و گمرک مرزی در این شهر از جمله مزیتهای بارز طرح اولیه بود که باعث می شود نتوان به راحتی از کنار عدم اجرایی شدن این طرح گذشت.

ادغام چهار روستای اطراف به شهر سرو نیز یکی از دلایل عدم اجرای طرح اولیه بود بطوریکه طرح هادی این روستاها با اندکی تغییر به عنوان طرح جامع تصویب شد، که باید این نکته را در نظر داشت که زیرساختهای و نیازهای عمرانی و خدماتی یکی شهر مرزی با روستاها متفاوت است.

ایران با اجرای طرح جامع شهر سرو به شاهراه ارتباطی اروپا متصل می شد

مهندس طراح طرح اولیه جامع شهر سرو در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: این طرح یک کار تحقیقی در خصوص موقعیت استراتژیکی شهر سرو و نحوه ارتباط این شهر با کشورهای ترکیه و سوریه بود.

سیدفتح الله فواعد مرعشی افزود: براساس بررسی ها و مطالعات انجام شده، اتصال ایران از طریق خطوط ریلی در نظر گرفته شده در طرح جامع شهر سرو از شهر نصیبین می تواند موجبات تحولات اقتصادی شگرفی برای کشور به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه شهر سرو با وجود مرزی بودن صرفا نقش سکونتی در منطقه را ایفا می کند، اظهار داشت: پتانسیل های این شهر در حال هدر رفت است که مسئولان باید برای بهره گیری از پتانسیلهای تجاری، بازرگانی، توریستی و ارائه خدمات فنی و مهندسی به کشور همجوار و منطقه اجرای طرح جامع این شهر را در اولویت قرار دهند.

کم کردن محدوده شهر مهمترین مشکل طرح جامع جدید شهر سرو

شهردار سرو نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به ادغام چهار روستای چهار کند، بهیک نوجوان، کورآباد و روستای سرو ، ادامه داد: سرو تنها شهر مرزی است که کمترین فاصله را با مرکز استان دارد ولی از محرومیت تاریخی رنج می برد که نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

اقصی نقشی پور با اعلام اینکه طرح هادی برای سرو در نظر گرفته شده بود که با اندکی تغییرات با عنوان طرح تفصیلی شهر سرو مورد استفاده قرار گرفت، افزود: با توجه به اینکه طراحان و مهندسان شهرسازی این طرح تفصیلی را تدوین کرده اند خوب است ولی به پتانسیلها و موقعیت ویژه استراتژیک سرو به اندازه کافی در این طرح پرداخت نشده است.

سرو در مالکیت سازمان همیاری شهرداری ها

وی کم کردن محدوده هایی از شهر را یکی از مشکلات اصلی این طرح در حال حاضر دانست و اظهار داشت: سرو شامل ۳ منطقه اصلی است که قسمتی از هر سه منطقه در طرح تفصیلی جدید از محدوده شهر کم شده که باید در این خصوص بازنگری شود.

شهردار سرو با بیان اینکه سرو شهر نوپایی است و ۱۲ سال پیش در این شهر شهرداری راه اندازی شده، اعلام کرد: متاسفانه طی ۱۲ سال گذشته شهر رشد نکرده و دلیل این موضوع نیز عدم توجه مسئولان به پتانسیلها و ظرفیتهای مرزی سرو است.

نقشی پور با اشاره به اینکه املاک شهر سرو موقوفه بوده که توسط سازمان همیاری شهرداری ها خریداری و هم اکنون تحت تملک این نهاد است، اضافه کرد: این نیز مشکل دیگری بر سر راه توسعه و جذب سرمایه گذار در سرو بوده بطوریکه با اختصاص زمین به سرمایه گذاران با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

وی با اشاره به طاقت فرسا و طولانی بودن سیکل تخصیص زمین به سرمایه گذار توسط سازمان همیاری شهرداری در سرو، گفت: هم اکنون تعداد محدودی زمین با کاربری خدماتی به شهرداری اختصاص یافته که اجازه اختصاص آنها به سرمایه گذار وجود ندارد.

وی سرو را بهترین کریدور تجاری و بازرگانی منطقه در مقابل بازرگان و تمرچین دانست و ادامه داد: با توجه به فاصله بسیار کم سرو با ۲ مرکز استان اورمیه و تبریز این منطقه بهترین گزینه برای انجام معاملات تجاری و انجام فعالیتها و همکاری های اقتصادی با ترکیه و اروپا محسوب می شود.

به هر روی اجرای طرح جامع با توجه به فاصله کم شهرهای ترکیه با مرز اسن دره در مقابل سرو در آذربایجان غربی و فاصله کمتر از یک ساعت این مرز با شهر اورمیه موقعیت و فرصتهای زیادی را ایجاد می کند که نباید از به راحتی و سادگی از کنار آنها عبود کرد.

درباره این مطلب نظر دهید