انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه : بی توجهی مسئولان به نمایشگاه سراسری کتاب / تهدید ناشران کتب تورکی

1

اختصاصی اویان نیوز: نمایشگاه سراسری کتاب اورمیه در سایه بی توجهی مسئولان فرهنگی استان آذربایجان غربی برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، دهمین نمایشگاه سراسری کتاب اورمیه از روز ۳۰شهریور۹۲ در شهر اورمیه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی آغاز به کار نمود.

حجت الاسلام کریمی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در مراسم افتتاح این نمایشگاه به خبرگزاری تسنیم گفته بود : برگزاری نمایشگاه کتاب تکلیف ما نیست و چنانچه برخی از استان‌ها به دلیل برخی مشکلات از برگزاری این نمایشگاه خودداری می کنند ما نیز با توجه به برخی مسائل از جمله کسر اعتبارات می توانیم این نمایشگاه را بر پا نکنیم.

تبلیغ بسیار کم رنگ نمایشگاه کتاب در سطح شهر اورمیه وعدم حمایت از ناشران بومی نشان از عدم تمایل مسئولان فرهنگی در برگزاری اینگونه نمایشگاه ها دارد.

تهدید ناشران کتب تورکی

در کنار بی تفاوتی مسئولان فرهنگی به این نمایشگاه، با عرضه کنندگان کتاب تورکی نیز با رویکرد امنیتی برخورد می شود.13

مسئولان برگزار کننده نمایشگاه ، غرفه های ناشران کتب تورکی را در مکان های کم تردد نمایشگاه جای داده اند و هر از گاهی ماموران امنیتی با مراجعه به این غرفه ها ناشران را تهدید می کنند.

همچنین در یکی از غرفه های نمایشگاه کتاب اورمیه به وضوح سیاست زیاده خواهی کردها در معرض نمایش گذاشته شده است.

در غرفه “سخن” کتابی به نام “سیاست کرد در خاورمیانه” قرار گرفته است؛ بر روی جلد این کتاب نقشه خیالی کردستان که شامل چندین شهر آذربایجان می باشد نقش بسته است.

نمایشگاه بین المللی تنها با حضور یک کشور خارجی

به رغم اظهار مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی مبنی بر حضور ۷ ناشر به نیابت از ۲۰ ناشر کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکای لاتین در این نمایشگاه تنها دو غرفه کتب خارجی در این نمایشگاه وجود دارد.

یکی از این غرفه از کشور ترکیه است که کتابهای دینی شیعیان این کشور در آن عرضه شده است.

دومین غرفه کتب خارجی نیز نمایندگی پخش کتابهای خارجی تهران می باشد.

همچنین مسئولان فرهنگی در کنار نمایشگاه کتاب دو نمایشگاه دیگر با موضوعات متفاوت برپا نموده اند.

نمایشگاه “دفاع مقدس” و “هنرهای دستی” از دیگر نمایشگاه هایی هستند که با توجه ویژه مسئولان به این دو ، نمایشگاه کتاب به نوعی زیر سایه آنها قرار گرفته است.

 استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید