انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه: تعطیلی 34 درصد کارخانجات صنایع تبدیلی در اثر خشک شدن دریاچه اورمیه

urmu golu 1

اویان نیوز: نادر قاضی پور با بیان اینکه نابودی دریاچه اورمیه در طول زمان باعث بیکاری و مهاجرت ۳ میلیون نفر شده و خواهد شد می گوید:۳۴ درصد کارخانجات صنایع تبدیلی در اورمیه تعطیل شده است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، قاضی پور در خصوص علت تعطیلی بیش از ۳۴ درصد کارخانجات صنایع تبدیلی در اورمیه گفت: با از بین رفتن زمین‌های کشاورزی حوزه دریاچه اورمیه که در اثر خشک شدن چاه‌های عمیق در زمین‌های کشاورزی اتفاق افتاده تعطیلی ۳۴ کارخانه صنایع تبدیلی تنها در استان آذربایجان غربی اثرات جبران ناپذیری در همه حوزه‌ها از اقتصادی، صنعتی، اجتماعی، فرهنگی به جا خواهد گذاشت.

دولت ، همت کافی برای نجات دریاچه اورمیه را نداشت و ندارد

در همین زمینه نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت، همت کافی برای نجات دریاچه اورمیه را  نداشت و ندارد گفت: دولت باید بداند که نابودی دریاچه اورمیه مساوی با از دست رفتن هزاران موقعیت اقتصادی و اشتغال در این منطقه خواهد بود.

نادر قاضی پور با بیان اینکه علی رغم اینکه مجلس شورای اسلامی مصوبات خوبی در زمینه نجات دریاچه اورمیه از این وضعیت بحرانی  داشته است گفت: در دولت انگیزه و هدفی در راستای اجرا کردن مصوبات مجلس شورای اسلامی را به خصوص در مورد دریاچه اورمیه وجود ندارد.

urmu golu 2

نماینده مردم اورمیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ، کمترین ضربه خشکی دریاچه اورمیه در منطقه این خواهد بود که منجر به افزایش شوره زار در جامعه و به تبع آن نابودی زمین های کشاورزی و در نهایت از بین رفتن موقعیت های اقتصادی و بیکاری خواهد شد.

شاید نابودی دریاچه اورمیه پیش از اتمام تاریخ باشد

در شرایط کنونی مشکل و بحران دریاچه اورمیه یکی از مهم ترین معضلات نه تنها ایران بلکه خاورمیانه است و باید مسئولان و نهادهای ذیربط با رائه راهکارهای عملی نهایت سعی خود را در این زمینه به کار گیرند.

چرا که اگر مسئولان در مورد این مساله حیاتی کوچک ترین سهل انگاری داشته باشند سرنوشت دریاچه اورمیه نیز به سرنوشت کنونی و نامساعد دریاچه اورال مبتلا خواهد شد.

در پایان باید مسئولان به این نکته واقف باشند که نتیجه بی توجهی به دریاچه اورمیه ، پدیداری بزرگترین دشت نمک در جهان خواهد بود .

به عقیده کارشناسان، در صورت افزایش بیش از حد نمک در دریاچه اورمیه ، باد این نمک ها را به زمین های مزروعی اطراف خواهد برد که در آینده ای نه چندان دور شاهد تبدیل زمین های حاصلخیز کشاورزی به  شوره زارهای وسیعی خواهیم بود که ممکن است ضربات جبران ناپذیری به مقوله کشاورزی وارد آورد.

urmu golu 3

نابودی بخش کشاورزی حوزه دریاجه اورمیه

گزارش از:سید مرتضی مرتضوی

درباره این مطلب نظر دهید