انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه: دیدار جمعی از فعالین آذربایجانی با کریم گل‌اندام به مناسبت روز زندان سیاسی آذربایجانی

1237733_175174569335449_1740069914_n

اختصاصی اویان نیوز: جمعی از فعالین ملی – مدنی اورمیه، به مناسبت بزرگداشت زادروز سعید متین‌پور و روز زندانی سیاسی آذربایجان، به دیدار شاعر و زندانی سیاسی دهه پنجاه شمسی - کریم گل‌اندام - رفته و این روز را در منزل وی گرامی داشتند؛ این فعالین خواستار آزادی سعید متین‌پور شدند.

به گزارش خبرنگار اویان نیوز، در این دیدار، کریم گل‌اندام ضمن خوشامد گویی به حاضرین، سخنان خود را با قدردانی از سعید متین پور و ارزش‌های وی آغاز کرد.

وی سپس ، به بیان سوابق سیاسی ونحوه بازداشت خود، در سال ۱۳۵۴ شمسی پرداخته و به جو سیاسی آن زمان ، که تحت تاثیر افکار و جریان‌های چپی و مارکسیستی بود، اشاره کرد. و از سال‌های دور از خانه و وطن، بعد از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ شمسی، از جمله دیدار با ابوالفضل ائلچی‌بی و تاثیر عمیق ایشان در آگاهی از هویت ملی، خاطراتی بازگو کرد.

هم چنین وی افزود؛ ” هوپ هوپ نامه صابر ” ، در سرودن اشعارشان به زبان مادری از اهمیت زیادی برخوردار است. وبا قرائت شعر کوتاه خویش: نئچه دیل بیلن، نئچه اینساندیر! آنا دیلین بیلمه‌ین نئجه اینساندیر؟! ( ترجمه: هر انسانی به تعداد زبان‌هایی که می‌داند، انسان شمرده می‌شود! انسانی که زبان مادریش را نداند، چگونه انسانی خواهد بود؟! ) از اهمیت زبان مادری در فلسفه وجودی یک ملت توضیحاتی ارائه داد.

بنا به این گزارش، غلام قلی‌زاده فعالین ملی – مدنی آذربایجانی ضمن قدردانی از زحمات کریم گل‌اندام، به بیان لزوم حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجان، پرداخت.

قلی‌زاده افزود: هیچ زندانی سیاسی تنها نیست! ملت آذربایجان این فداکاری‌ها را فراموش نخواهد کرد.

در ادامه، وحید فائزپور (کییاکسار) فعال مدنی آذربایجانی ضمن تشکر از استقبال گرم کریم گل‌اندام، به بیان نکاتی درباره نقش توضیح دهندگی فعالین هویت طلب آذربایجانی، به عنوان روشنفکران جامعه پرداخت. وی خاطر نشان کرد: روز زندانی سیاسی آذربایجان یکی از مسائل مهمی است که باید با دقت به تبین آن پرداخت تا عموم ملت از وجود چنین مناسبت‌هایی آگاهی یابند.

فائزپور افزود: حرکت ملی آذربایجان به عنوان یک جریان اجتماعی، در برخورد باقشرهای مختلف جامعه باید با برنامه عمل کند، لذا بهره‌مندی از تجربیات نسل گذشته در راستای کاهش اشتباهات از اهمیت بسزائی برخوردار است.

در ادامه ، میثم آزادی فعال ملی – مدنی آذربایجانی با قدردانی از هوشنگ نقی‌زاده، دیگر زندانی سیاسی حاضر در جمع، به بیان نکاتی در ارتباط با سعید متین‌پور پرداخت و افزود: سعید نماینده ملت آذربایجان است؛ و به خاطر احقاق حقوق این ملت، اکنون در زندان به سر می‌برد.

این فعال هویت طلب آذربایجانی، نوشته‌ها و سخنان سعید متین‌پور را از این رو که نظم سیاسی حاکم را زیر سوال می‌برد، یکی از دلایل دور نگهداشتن وی ازملت شمرد.

میثم آزادی با اشاره به برخورد تبعیض آمیز مسئولین در رابطه با سعید متین‌پور و دیگر زندانیان سیاسی آذربایجانی افزود: در حالی که زندانیان سیاسی مرکز نشین از حق مرخصی رفتن برخوردارند، سعید از مراجعه به پزشک نیز محروم است.

در خاتمه این دیدار، کریم گل‌اندام با بیان نکاتی از نحوه عملکرد  یک زندانی سیاسی در زندان افزود: مقاومت، حفظ شادابی و پویایی ذهنی مسائلی هستند که هر زندانی سیاسی باید به آن دقت کافی داشته باشد.

کریم گل‌اندام فارغ التحصیل رشته حقوق در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران در دهه پنجاه شمسی می‌باشد. وی در سال ۱۳۵۴ شمسی به علت خواندن شعر در دانشگاه تهران بازداشت شده و مدت یکسال را زندان سپری کرده است.

گفتنی است، در سال ۱۳۹۰ سالروز تولد سعید متین‌پور از طرف فعالین هویت طلب آذربایجانی به عنوان روز زندانی سیاسی نامگذاری شده است.

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

درباره این مطلب نظر دهید