انتخاب زبان

آذربایجان غربی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اورمیه : گزارشی از بیمارستانهای مطهری و سیدالشهدا / نوزاد اورمیه ای حق کمتری برای زندگی کردن دارد

moteher

اختصاصی اویان نیوز : گزارشات رسیده از بیمارستانهای اورمیه نشان می دهد که مراکز درمانی این شهر به لحاظ امکانات رفاهی ، بهداشتی ، تجهیزات پزشکی ، کادر مجرب  و داروی مورد نیاز در وضعیت بسیار بدی قرار دارند .

خبرنگار اویان نیوز در گزارشی با شماری از بیماران مراجعه کننده به این بیمارستان گفتگو کرده است .بسیاری از پرسش شوندگان در گفتگو با خبرنگار اویان نیوز تاکید داشتند که مسئولان مربوطه و پزشکان بیمارستانهای اورمیه سوگند پزشکی خود را از یاد برده و فراموش نموده اند  که در پیشگاه قرآن کریم به خداوند متعال سوگند خوردند تا از تضییع حقوق بیماران  بپرهیزند و سلامت و بهبود آنان را بر منافع مادی و امیال نفسانی خود مقدم دارند . بیشتر آنها با ابراز تاسف اظهار داشتند که اکنون حفظ جایگاه کاری، خوب جلوه دادن خدمات برای پاسداشت موقعیت خود در مقابل روسای با جایگاه بالاتر مهمتر از آنست که مسئولان  به بیماران رسیدگی کرده و ضعف در خدمات را پذیرفته و برای ارتقاء کیفی آن ها آستین خود را بالا بزنند، اما بر خلاف این کار معمولا خانواده بیمار را دعوت به ترخیص بیمار و تشویق به بستری شدن در مرکز درمانی دیگری را می کنند.

بیمارستان شهید مطهری

بیمارستان شهید مطهری اورمیه به عنوان تنها مرکز درمانی اطفال و کودکان در آذربایجان غربی مشغول فعالیت می باشد. این بیمارستان به لحاظ وضعیت بهداشتی، امکانات و تجهیزات موجود، کادر مجرب و فضای فیزیکی در وضعیت  نامناسبی قرار دارد.این مرکز بسان عنوان خود کارکردی در حد یک طفل داشته و تا بالندگی و تبدیل شدن به مرکزی قابل اعتماد برای خانواده ها فاصله بسیاری دارد .

معمولا  داروهای تجویزی پزشکان بیمارستان در داروخانه شبانه روزی این مرکز درمانی یافت نشده و اغلب مراجعه کنندگان پس از انتظار دقایق طولانی برای تهیه دارویی تجویزی ، به داروخانه های بیرون از بیمارستان مراجعه می کنند .سهم قابل توجهی از فروش این داروخانه شبانه روزی را قرصهای آرام بخش و مسکن، لاغر کننده و چاق کننده، مسواک و خمیردندان های خارجی، پد لاک ناخن، کرم های آرایشی و ژل مو به خود اختصاص داده است .

فعالیت این داروخانه بر خلاف عنوان آن ” شبانه روزی “  روزانه بوده و بیماران این بیمارستان برای تهیه نسخه دارویی خود مجبورند به داروخانه های شبانه روزی دیگری مراجعه نمایند.

زمان و وقت اداری برای پزشکان و کادر درمانگاه این مرکز عملا مفهومی نداشته و صف های انتظار طولانی مدت سبب نارضایتی بیماران مراجعه کننده به این مرکز شده است . هرزمانی به این مرکز درمانی مراجعه می کنید ، کودکانی را می بینید که نه درد بیماری برای آنها مجالی برای آرامش می گذارد و نه به اقتضای سنشان می توانند آرام و بی گریه ساعت ها آرام در گوشه ای بنشینند.

این مرکز ویژه اطفال است اما نه از فضاسازی مناسب برای بهره مندی کودکان مراجعه کننده به این مرکز خبری است و نه از کادری با حوصله که صبر لازم برای برخورد با این کودکان را داشته باشند.

بخش اورژانس بیمارستان شهید مطهری

با توجه به اینکه بخش اورژانس در هر بیمارستانی جزء  حیاتی ترین بخش محسوب می شود اما نارضایتی مراجعه کنندگان این بخش  از طولانی شدن زمان  پذیرش ، رسیدگی به بیماران، کمبود پرسنل، وضعیت نامناسب بهداشتی آن، نحوه برخورد کادر با بیماران و عملا بخش اورژانس این بیمارستان را به ماکتی از ضعف ها  و کاستی ها مبدل ساخته است .

علی امامی یکی از شهروندان اورمیه ای در گفتگو با خبرنگار اویان نیوز از نامناسب بودن وضعیت بهداشتی و عدم پاسخگو گوئی مسئولان اورژانس بیمارستان مطهری اورمیه به شدت انتقاد کرده و گفت : به دلیل بروز مشکل در دستگاه تنفسی دخترم و بروز تپش قلب بالا، بلافاصله وی را به بیمارستان مطهری منتقل و در بخش اورژانس بستری کردیم. دقیقا در مکانی که بیماران بستری و در حال استراحت بودند کارگران شروع به تخریب سقف اتاق نمودند که سر و صدا و غبار ناشی از این گرد و خاک سبب تشدید ناراحتی جسمی و روانی  بیماران شد.

وی در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که وسایل و تجهیزات بیمارستان ها به عنوان یک مکان بهداشتی باید تمیز و عاری از میکروب باشد اما متاسفانه ملحفه هایی که در بخش اورژانس بیمارستان شهید مطهری روی تخت بیمار استفاده می شود آنقدر کثیف است که انگار سالهاست نسبت به شستشو و تعویض ملحفه ها اقدامی صورت نگرفته است.

آقای امامی خاطرنشان کرد: زمانی که پرستار بخش با مخالفت ما برای استفاده از ملحفه کثیف روبرو شد از ما خواست خود به اتاق نگهداری ملحفه رفته و ملحفه تمیز بگیریم که این اتاق هم مکانی مشترک برای انبار جارو و تی کش و ملحفه ها بود.

بگفته وی وضعیت دستشویی ها و نظافت عمومی بیمارستان هم مطلوب نیست و به عنوان یک مرکز درمانی توقع بیشتری وجود دارد.

برخوردهای نامناسب با بیماران و همراهان آنها، نپذیرفتن بیماران اورژانسی به علت نداشتن پول کافی،  اگرچه از جمله مواردی است که موجب نارضایتی مراجعان به اورژانس بیمارستان ها می شود و شاید بتوان از کنار آن عبور کرد اما سهل انگاری در نحوه درمان بیمار هم به عنوان مهم ترین نارسایی این بخش اورژانسی موضوعی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

بخش های بستری که با عناوین مختلف عفونی، داخلی، ‌ارتوپدی و امثالهم در این مرکز درمانی فعالیت دارند تنها در نام منفک از یکدیگر بوده و در نگاهی گذرا به وضوح مشاهده می شود که بیماران عفونی و سایر بیماران در کنار یکدیگر قرار گرفته اند، اتاق های ۳ تختخوابی از حالت استاندارد خود خارج شده و به اتاق های ۶ تخت خوابی تبدیل شده اند که در بسیاری از آن ها تخت بیماران در مقابل درب سالن نیز قرار داده می شود و این است نمونه واقعی از تسهیل خدمات و تامین رفاه بیماران و تکریم ارباب رجوع در این مرکز!

چرا نوزاد من حق کمتری برای زندگی کردن دارد ؟

شاخص مرگ و میر نوزادان جزء مهمترین و اثر گذارترین شاخص های بهداشتی در جوامع بین المللی محسوب می شودکه به صورت : تعداد نوزادان فوت شده یک ماهه*۱۰۰۰ /تعداد موالید زنده  محاسبه می شود. حد متوسط این شاخص در کل کشور ۳٫۱ مورد در هر ۱۰۰۰ مورد ارزیابی شده است که این مورد در اورمیه ۱۷ در هر ۱۰۰۰ مورد می باشد. که تقریبا ۵٫۵ برابر بیشتر از کل آمار کشوری است. نسبت این آمار به مقدار تولد نوزادان نارس، مادران سالم و امکانات پزشکی- درمانی یک جامعه بستگی دارد که با این رقم می توان گفت کل سیستم بهداشتی زیر سوال می رود. حال یک مادر اورمیه ای می تواند از خود سوال کند که چرا نوزاد من حق کمتری برای زندگی کردن دارد ؟

بیمارستان تخصصی قلب سیدالشهدا

با افتتاح این بیمارستان تخصصی قلب و عروق سیدالشهدا اورمیه کمی از نیازهای مردم نسبت به قبل البته در بخش قلب بر طرف شده ولی بخش اعظمی از مشکلات درمانی مردم هنوز به قوه خود باقیست.

بنابر اظهارات چندین پرسش شونده  با خبرنگار اویان نیوز فقط نام بیمارستان تخصصی است و خبری از امکانات، تجهیزات پزشکی و استانداردها یک بیمارستان تخصصی در میان نیست. به همین دلیل اکثر بیماران  این بیمارستان جهت بهبود وضعیت خویش مجبورند به بیمارستانهای تبریز و یا  تهران مراجعه نمایند .

استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” اویان نیوز ” مجاز است.

سوابق خبر در اویان نیوز:

اورمیه : گزارشی از بیمارستانهای امام خمینی و طالقانی

اورمیه: معضل کمبود پرستار در بیمارستانها / افزایش درصد مرگ و میر

 

درباره این مطلب نظر دهید