انتخاب زبان

آخرین اخبار

اورمیه: ۸ ماه حبس تعزیری برای بازداشت ‌شدگان «روز جهانی مبارزه با شکنجه»

6666

اویان نیوز: بازداشت شدگان مراسم «روز جهانی مبارزه با شکنجه» در اورمیه به ۸ ماه حبس تغزیری محکوم شدند.

بنا به اطلاع اویان نیوز، شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری اورمیه، سمیه علیدوست، مرتضی زرینی، میثم آزادی، وحید نصیبی، وحید فائزپور و غلامعلی حسین قلیزاده را به اتهام «تمرد نسبت به ماموران دولت با حمله و مقاومت در مقابل ماموران اطلاعات منجر به ضرب و جرح ماموران» به ۸ ماه حبس تعزیری محکوم کرده است.

یکی از محکومان درباره حکم صادره علیه خود و سایر فعالان آذربایجانی به اویان نیوز گفت: «یکی از مستندات دادگاه گزارش پزشک قانونی دایر بر مصدومیت ماموران است این در حالی است که، مقامات قضایی از ارائه این گزارش در طول جلسات دادگاه خودداری کردند.»

به گفته وی، «چون شاکی پرونده، ماموران اطلاعات بودند، باید آنها نیز در طول جلسات رسیدگی به پرونده در دادگاه حضور می داشتند که این امر نیز صورت نگرفت.»

این فعال در پایان به اویان نیوز گفت: «در حالی در دادنامه صادره نام فاطمه ستاری به عنوان وکیل مدافع ذکر شده که وی در مراحل ابتدایی رسیدگی به پرونده از وکالت پرونده کنارگیری کرده است.»

روز ۶تیر۹۲ ماموران امنیتی ۳۶ نفر از فعالان آذربایجانی را هنگام عزیمت به دامنه های سهند برای شرکت در مراسم بزرگداشت ۲۶ ژوئن «روز جهانی مبارزه با شکنجه» در پل میانگذر شهید کلانتری اورمیه بازداشت کردند.

۳۰ نفر از بازداشت­ شدگان پس از چند ساعت بازداشت، آزاد شدند و سمیه علیدوست، وحید فائزپور، غلام قلیزاده، میثم آزادی، وحید نصیبی و مرتضی زرینی پس از ۶ روز با قرار ضمانت کارمندی به ارزش ۱۵ میلیون تومان از اداره اطلاعات اورمیه آزاد شدند.

در جریان این بازداشت، ماموران امنیتی و انتظامی فعالان بازداشت­ شده را مورد ضرب و شتم قرار داده و چند نفر را زخمی نموده بودند.

در دهم دسامبر سال ۱۹۸۴ سازمان ملل متحد پیمان منع شکنجه را تصویب کرد و در نهایت در ۱۴ سال بعد و در پنجاهمین سالگرد تصویب بیانیه حقوق بشر، روز ۲۶ ژوئن (۵ تیر) را «روز جهانی مبارزه با شکنجه» اعلام کرد.

۱۵۳ کشور معاهده منع شکنجه را تصویب نموده اند و ایران از امضاکنندگان این معاهده نیست.

این معاهده کشورهای معاهد را مکلف به جرم انگاری، تحقیق، تعقیب و مجازات عمل شکنجه و سایر سوء رفتارها می نماید.

کشورها هم چنین ملزم به اعاده حیثیت به قربانیان شکنجه و جبران خسارت موثر و جلوگیری از استرداد و یا اخراج افرادی که احتمال شکنجه ی آن ها در کشور های مقصد وجود دارد، هستند. مهم تر از همه این که این معاهده هر گونه تلاشی را از سوی کشورها برای توجیه توسل به شکنجه در هر شرایطی، رد می کند.

dadname urmiye

سابقه خبر در اویان نیوز:

اورمیه: برگزاری دادگاه بازداشت ‌شدگان «روز جهانی مبارزه با شکنجه»

اورمیه: ۶ فعال آذربایجانی از اداره اطلاعات اورمیه آزاد شدند

اورمیه: قرار آزادی فعالین آذربایجانی صادر گردید

مراسم بزرگداشت روز جهانی منع شکنجه در دامنه های سهند برگزار گردید

اورمیه: بی خبری از وضعیت ۶ تن از بازداشت شدگان ادامه دارد

آخرین اخبار از بازداشت شدگان اورمیه / آزادی تعدادی از بازداشتگان

اخبار تکمیلی از بازداشت شدگان اورمیه

اورمیه: درگیری فعالین بازداشت شده با ماموران امنیتی

فوری: بازداشت ۳۶ تن از فعالین آذربایجانی در پل شهید کلانتری اورمیه

۲۶ژوئن، روز جهانی منع شکنجه و دفاع از قربانیان آن

درباره این مطلب نظر دهید