انتخاب زبان

زنجان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

اولین دوره موسیقی آشیقی جوانان در زنجان برگزار شد

zengan ashiq

اویان نیوز: قوپوز ساز اصیل آذربایجانی، یادگار دیرین نیاکان ترکان، نسل به نسل، دوش به دوش گشته و اینک جوانان آذربایجانی آن را با جان و دل بر سینه نهاده، نغمه‌های سینه به سینه منتقل شده را با آوازی دلنشین، خوانده و روح‌ها را نوازش می دهند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از صفحات فیسبوکی، این بار جوانان هم صدا و یکدل، این سرود را خوشتر خوانده و این نوا را دلنشین‌تر می نوازند. آشیق‌های جوان استان‌های مختلف در زنجان حضور به هم رساندند تا مشتاقان هنر آشیقی را در حیرت هنر خویش فرو برند.

با وجودی که بهار زیادی از عمر این جوانان نمی گذرد ولی چه استادانه و هنرمندانه چراغ امید فرهنگ این ملت در تبعید را به چلچراغ فروزانی بدل نمودند که همه تاریکی ها را به روشنی بدل نمود و همه نفرتها را شست و عشق و محبت هدیه کرد.

عصر سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۲، بیش از ۱۰۰ هنرمند و فرهنگ دوست زنجانی شهد شیرین اجرای جوانان عرصه موسیقی آذربایجانی از اورمیه، تبریز و زنجان را چشیدند.

اولین دوره این مراسم با عنوان «ددم قورقود آدینا گنج اوزان‌لار بایرامی» در زنجان برگزار گردید که طی آن هنرمندان جوان موسیقی آذربایجانی به ارائه هنر خویش پرداختند.

این مراسم با سخنانی کوتاه از آشیق مسلم عسکری پیشکسوت و استاد موسیقی آشیقی از شهر زنجان آغاز گشت. آشیق مسلم عسکری ۷۵ ساله ضمن برشمردن صفات انسانی، اخلاقی، هنری یک آشیق به بیان اهمیت این هنر پرداخت و گفت: برای ماندگاری هنر اصیل آذربایجانی باید نسل جوان دغدغه آنرا داشته باشند و سازها و نواهای آن را به مردم ارائه دهند.

مراسم با هنرنمایی آشیق‌های جوان: آشیق سهند از اورمیه، آشیق اوختای رشیدی از تبریز، آشیق امیر از تبریز و آشیق‌ها مهدی نجفی، جلال نظری، علیرضا نجفی و مظاهر کرمی از زنجان همراه بود.

در پایان مراسم لوح‌های تقدیر و یادبودی که از سوی برگزارکنندگان این مراسم تهیه گردیده بود توسط استاد آشیق مسلم عسکری به هنرمندان جوان ۲۰ تا ۳۵ ساله اهدا گردید.

طی سالهای گذشته علاقه جوانان ترک به فرهنگ و هویت آذربایجانی خویش بیش از پیش افزون گشته و مولفه‌های هویتی ترکان روز به روز در عرصه عمومی و اجتماعی نمایان تر می‌شود.

گفتنی است این برنامه، نیز مراسم‌های مشابه (مثل نقد کتاب، اجرای موسیقی و … ) توسط فرهنگ دوستان هویت طلب زنجانی برگزار می‌گردد.

هشت سال است که مراسم مشابهی با عنوان «آشیق لار بایرامی» با حضور پیشکسوتان و اساتید هنر موسیقی آشیقی آذربایجان، همه ساله در ۳۰ فروردین در زنجان برگزار می گردد.

درباره این مطلب نظر دهید