انتخاب زبان

آخرین اخبار

اولین مرکز اورارتورشناسی در چایپاره راه اندازی می شود

قلعه بسطام

اویان نیوز: فرماندار چایپاره گفت: با همکاری سازمان میراث فرهنگی گردشگری اولین مرکز اورارتور شناسی کشور برای کاووش و بازسازی قلعه سه هزار ساله بسطام راه اندازی می شود.

به گزارش اویان نیوز به نقل از مهر، مرتضی اصغری پیش از ظهر سه شنبه در جلسه هماهنگی راه اندازی این مرکز با بیان اینکه قلعه سه هزارساله بسطام درحال طی مراحل ثبت جهانی است افزود: دژ بسطام سومین محوطه اورارتویی شناخته شده در دنیا است.

وی ادامه داد: برای راه اندازی مرکز اورارتور شناسی در این شهرستان با همکاری آموزش فنی و حرفه ای یک ساختمان مازاد آموزش فنی حرفه ای در روستای بسطام در اختیار اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفت.

اصغری با بیان اینکه راه اندازی این مرکز نقش موثری در جلب همکاری های بین المللی برای جمع آوری اطلاعات باستانی، تاریخی و تمدن این منطقه خواهد داشت اعلام کرد: برای شناساندن هر چه بهتر این محوطه اورارتویی احداث موزه باستان شناسی، برگزاری سمینار بین المللی اوراتور شناسی هم ضمن راه اندازی این مرکز در دستور کار میراث فرهنگی قرار گرفته است.

فرماندار چایپاره با بیان اینکه اولین مرکز اورارتور شناسی ایران با حضور باستان شناسان اروپایی در روستای تاریخی بسطام در حال راه اندازی است گفت: این قلعه در بالای کوهی در کنار روستای بسطام قرار گرفته و دارای دیوارهای مستحکم سنگی است که به دره پایین آن اشراف کامل دارد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

اورارتو نام تمدنی است که در غرب آذربایجان امروز، شرق آناتولی و شمال کردستان کنونی و اطراف دریاچه وان و ارتفاعات ارمنستان وجود داشت و از حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، تا ۶۰۰ پیش از میلاد بر منطقه حکمرانی داشتند.

درباره این مطلب نظر دهید