انتخاب زبان

آخرین اخبار

اکثر معادن منطقه در دست افراد غیر بومی است/وعده احداث کارخانه سنگ بری در خوی

IMAGE634616117543701639

اویان نیوز: معاون امور معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور حمایت از صنعت سنگ و بهره وری معادن سنگ آذربایجان غربی، این وزارتخانه کارخانه مشارکتی سنگ بری همراه با بخش خصوصی در شهرستان خوی احداث می کند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی در بازدید از معادن خوی اظهار کرد: با اینکه آذربایجان غربی و به خصوص شهرهای خوی و تکاب دارای معادن سنگ مرغوب و قابل توجه هستند اما به علت خام فروشی و عدم بهره وری سنگ از ارزش افزوده این معادن بهره نمی برند.

وی افزود: ارزش افزوده سنگ معدن به صورت خام یک درصد است در صورتی که با بهره وری مناسب ارزش افزوده آن به بیش از هفت و نیم درصد می رسد و دولت برای احداث کارخانه های سنگ بری که صنایع سنگی نیز در کنار دارد، یک هزار میلیارد ریال مشارکت می کند.

وی از مشارکت دولت برای احداث زیرساخت های معادن نیز خبر داد و افزود: صاحبان معادن توان احداث راه مناسب دسترسی به معادن را ندارند و اغلب به خاطر عدم وجود راه مناسب ضرر و زیان قابل توجهی متحمل می شوند.

سرقینی اضافه کرد: دولت امسال برای احداث راه های دسترسی به معادن در آذربایجان غربی مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال کمک می کند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی هم در این بازدید با بیان اینکه معادن خوی و چایپاره باید توسط معدن کاران بومی استخراج شوند گفت: اکثر معادن خوی و چایپاره در دست افراد غیر بومی است و آنها نه تنها در توسعه روستاهای مجاور معادن مشارکت نمی کنند بلکه با بی توجهی موجب خسارات قابل توجهی می شوند.

موید حسینی صدر اظهار کرد: در روستای چورس از توابع چایپاره، معدن موجود به یک غیر بومی واگذار شده که در صورت بهره برداری، چشمه معروف آن روستا، خواهد خشکید و به توریسم و کشاورزی منطقه ضرر و زیان غیرقابل جبران می رسد.

آذربایجان غربی یکی از غنی ترین استان های کشور از نظر معادن سنگ تزئینی بوده و می تواند در فرآوری مواد استخراج شده در اقتصاد منطقه نقش مهمی را ایفا کند.

درباره این مطلب نظر دهید