انتخاب زبان

بهداشت و سلامت

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

ایران، بزرگ ترین مصرف کننده نوشابه در جهان

nushabe

اویان نیوز: اخیرا تعدادی از مسوولان نسبت به مصرف افراط گونه نوشابه در کشور هشدار داده اند زیرا براساس آمارهای منتشر شده، هم اکنون مصرف نوشابه های گازدار در ایران بالاترین میزان را در سطح جهان به خود اختصاص می دهد.

 به گزارش اویان نیوز به نقل از ایرنا، دکتر ˈعزت الله گل علیزادهˈ نایب رییس انجمن پزشکان عمومی، معتقد است: در حالی که سرانه مصرف نوشابه گازدار در دنیا ۱۰ لیتر است، ایرانی ها سالانه ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می کنند و این در حالی است که ۹۰ درصد خانواده های ایرانی کمبود کلسیم دارند و نوشابه مانع جذب کلسیم به بدن می شود.

 این به آن معنا است که ایرانی ها بیش از چهار برابر میانگین جهانی نوشابه مصرف می کنند، گویا غذا بدون نوشابه از گلوی ایرانی ها پایین نمی رود؛ هرچند که افرادی هم وجود دارند به علت بیماری یا آگاهی از عوارض نوشابه از مصرف آن خودداری می کنند.

   نوشیدن هر جرعه نوشابه، یک گونی بیماری وارد بدن می کند

 نوشابه ها یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی ها در کشور هستند که امروزه با طعم های مختلف مورد استفاده عموم قرار می گیرند.

 این نوشابه ها جزء نوشیدنی های کافئین دار و شیرینی هستند که با بهره گیری از دی اکسید کربن، گازدار می شوند.

 مطالعات نشان داده کودکانی که از سن کم شروع به مصرف نوشابه می کنند چنان به کافئین آن وابسته می شوند که در بزرگسالی به شکلی ناخواسته یک نوشابه خور حرفه ای خواهند شد.

 مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، می گوید: در هر لیوان نوشابه ۳۵ تا ۵۵ میلی گرم کافئین وجود دارد؛ این ماده تعادل طبیعی بدن را از بین برده و موجب بیخوابی، بیقراری و افزایش تپش قلب در افراد می شود.

 دکتر ˈشکوفا باقری نیاˈ افزود: کودکان و نوجوانانی که بطور مداوم نوشابه مصرف می کنند دچار بیقراری و اختلال در خواب می شوند.

 وی تصریح کرد: نوشابه زنگ خطری برای پوکی استخوان است. مصرف کم لبنیات و وجود اسید در نوشابه باعث جذب نشدن کلسیم در بدن و مشکلات پوکی استخوان می شود.

 مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: رنگ های کارامل که در تهیه نوشابه مورد استفاده قرار می گیرد برای سم زدایی در کبد تجمع پیدا می کند و کبد برای سم زدایی مواد رنگی مجبور به تحمل فشار زیادی می شود.

 باقری نیا افزود: با مصرف نوشابه میزان اسید فسفریک خون بالا می رود و از آنجا که کلیه ها نمی توانند آن را سریعا دفع کنند دچار فشار مضاعف می شوند.

 وی با بیان اینکه نوشابه ها باعث عدم جذب آهن در بدن می شوند، تصریح کرد: چاقی و افزایش وزن یکی از جدی ترین تهدیدهای نوشابه است. نوشابه فاقد ارزش غذایی است ولی به خاطر شیرین کننده هایی که در ساخت آن بکار می رود، انرژی بالایی دارد و به شدت چاق کننده است. قند موجود در یک بطری نوشابه برابر با دو بسته شکلات است.

 نوشابه دندان ها را می پوساند

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: نوشابه علاوه بر قند، حاوی موادی است که برای دادن طعم و رنگ به آن اضافه شده و می تواند موجب فرسایش و تخریب مینای دندان شود.

 باقری نیا گفت: مصرف مداوم نوشابه باعث می شود مینای دندان کوچک و سختی لازم را نداشته باشد و بطور دائم در معرض پوسیدگی قرار گیرد.

 وی به مردم توصیه کرد در صورت مصرف نوشابه حتما از نی استفاده کنند تا تماس بین نوشابه و دندان ها به حداقل برسد به علاوه باید حتما بعد از مصرف نوشابه دهان را با آب شست تا خطر پوسیدگی دندان کاهش یابد.

  دیگر مضرات نوشابه های گازدار

 مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: نوشابه های گازدار جزء نوشیدنی های پرطرفدار در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران هستند. مواد اولیه این نوشیدنی ها شامل آب، شکر و افزودنی هایی مانند رنگ، طعم دهنده ها و ترکیبات اسیدی است. عادت به مصرف این نوع نوشیدنی، مشکلات متعددی را برای سلامت افراد ایجاد می کند.

 باقری نیا، چاقی به علت محتوای شکر فراوان موجود در نوشابه ها، سوءتغذیه به دلیل ایجاد حس سیری کاذب و کاهش اشتها به ویژه در کودکان، عوارض گوارشی مانند سوءهاضمه و نفخ، عوارض کلیوی و کم آبی بدن را از جمله عوارض مصرف نوشابه عنوان می کند.

 وی افزود: مصرف نوشابه، تاثیرات منفی بر استخوان ها دارد چراکه ترکیبات اسیدی موجود در نوشابه های گازدار از یک سو در جذب روده ای کلسیم اختلال ایجاد می کنند و از سوی دیگر با برداشت کلسیم از استخوان ها احتمال ایجاد پوکی استخوان را افزایش می دهند.

 ماءالشعیر هم مضر است

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد که ماءالشعیر هم نوشیدنی است که از مالت یا جوانه جو خیسانده در آّب و پخته شده به همراه شکر، ترکیبات اسیدی برای گازدار شدن و سایر افزودنی ها برای ایجاد طعم و شفافیت مایع ساخته می شود.

 باقری نیا افزود: این نوشیدنی چون از جوانه جو تهیه می شود حاوی مقداری از مواد مغذی مالت است ولی اضافه شدن شکر، گازدار بودن و سایر افزودنی ها سبب ایجاد شباهت بین ماءالشعیر و نوشابه می شود.

 وی افزود: بنابراین بهترین نوشیدنی از نظر متخصصان تغذیه، آب و بعد از آن دوغ کم نمک بدون گاز، شیر و آبمیوه های طبیعی هستند.

درباره این مطلب نظر دهید