انتخاب زبان

زنان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

ایران: درهای سالن‌ های ورزشی به روی زنان باز خواهد شد

314

اویان نیوز: معاون وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد که شورای امنیت کشور با طرح آن‌ها مبنی بر ورود زنان به ورزشگاه‌ها موافقت کرده است. او البته گفت که برخی ورزش‌ها «مردانه‌‌اند» و درهای این استادیوم‌ها همچنان به روی زنان بسته خواهد ماند.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، شنبه ۱۵فروردین۹۴ عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرد که «شورای امنیت» کشور با طرح این وزرات‌خانه‌ها مبنی بر حضور زنان و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی موافقت کرده است.

احمدی تاکید کرد که در این طرح امکان ورود زنان و خانواده‌ها به استادیوم‌های ورزشی برای همه‌ی ورزش‌ها فراهم نمی‌شود.

او مدعی شد که برخی ورزش‌ها «مردانه» است و خود خانواده‌ها هم طالب حضور در سالن‌های ورزشی برای تماشای این ورزش‌ها نیستند.

معاون وزیر ورزش و جوانان مشخص نکرد که چه ورزش‌هایی را «مردانه» می‌داند.

به نظر می‌رسد بنا به طرح زنان کماکان از حضور در استادیوم‌های فوتبال برای تماشای این مسابقه محروم می‌‌مانند و احتمالا امکان حضور آن‌ها در سالن‌های ورزشی والیبال فراهم می‌شود.

مسئولان ورزش ایران در ماه‌های گذشته از سوی فدراسیون جهانی والیبال تحت فشار جدی قرار گرفتند تا زمینه‌ی حضور زنان در سالن‌های والیبال برای تماشای مسابقات را فراهم کنند.

فدراسیون جهانی والیبال به دلیل این ممنوعیت علیه زنان و بازداشت غنچه قوامی به دلیل تلاش برای حضور در ورزشگاه، ایران از میزبانی بازی‌های جام جهانی والیبال محروم کرد.

عبدالحمید احمدی در پاسخ به این سوال که آیا طرح ورود زنان به سالن‌های ورزشی در سراسر کشور اجرا خواهد شد یا خیر گفت: «پیش‌بینی‌هایی در این زمینه صورت گرفته و قصد داریم امسال طرح را اجرایی کنیم.»

شهین‌دخت مولاوردی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز این خبر را در صفحه‌ی فیسیوک و توئیتر شخصی خود تایید کرد.

سپ بلاتر، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال در اسفندماه گذشته با انتشار نامه‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی خواست تا به ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها پایان دهد. او ابراز تاسف کرد که به‌رغم سفر او در سال ۲۰۱۳ به ایران و صحبت‌هایش با مقامات دولتی، دولت حسن روحانی تاکنون گامی برای رفع این ممنوعیت برنداشته است.

بلاتر در نامه‌ی خود تاکید کرد که فوتبال «ورزشی برای همه» است و گفت این فدراسیون به‌ویژه از حق زنان کشورهای در حال توسعه و مسلمان برای حضور در ورزشگاه‌های فوتبال و انجام این ورزش، حمایت ویژه می‌کند.

مقامات ایران در تابستان گذشته وقتی بازی والیبال میان دو تیم ایران و برزیل در تهران انجام شد، به زنان برزیلی اجازه‌ی ورود به ورزشگاه‌ها را داده و از حضور زنان ایرانی به ورزشگاه جلوگیری کردند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از معدود کشورهای جهان است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها به‌ویژه برای تماشای مسابقات فوتبال را ممنوع اعلام کرده است. تاکنون تلاشگران مدنی از جمله فعالان حقوق زنان تلاش‌های متعددی برای رفع این محدودیت انجام دادند.

حسن روحانی در خردادماه گذشته به وزیر ورزش دستور داد که شرایط و ملزومات برای رفع این تبعیض علیه زنان را بررسی کنند.

پیش از این محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری خود در نامه‌ای به مسئولان ورزشی ایران خواسته بود تا اجازه‌ی ورود زنان به ورزشگاه‌ها صادر شود. با مخالفت مراجع تقلید با این اقدام احمدی‌نژاد، دستور او هیچ‌وقت پیگیری و اجرایی نشد.

درباره این مطلب نظر دهید