برای اولین بار یک زن عضو شورای محلی در مکه شد - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز - پایگاه خبری – تحلیلی اویان نیوز برای اولین بار یک زن عضو شورای محلی در مکه شد - پایگاه خبری - تحلیلی اویان نیوز

انتخاب زبان

زنان

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

برای اولین بار یک زن عضو شورای محلی در مکه شد

0,,18913873_403,00

اویان نیوز: یک زن در انتخابات شوراهای محلی در مکه به عنوان نماینده منطقه خود به این شورا راه پیدا کرد. زنان برای اولین بار در عربستان اجازه نامزدی و شرکت در انتخابات را داشتند. سلما بنت حساب العطیبی اولین زن در شورای محلی است.

به گزارش اویان نیوز به نقل از دویچه وله، روز شنبه (۲۱ آذر/ ۱۲ دسامبر) برای زنان عربستان سعودی یک روز تاریخی بود. برای اولین بار درهای محل‌های اخذ رای برای انتخابات شوراهای شهر در عربستان به روی زنان گشوده شد؛ نه تنها برای انتخاب کردن بلکه برای انتخاب شدن.

هرچند، در مقابل یک میلیون و ۳۵۰ هزار مردی که برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرده بودند، تنها ۱۳۰ هزار زن نامشان را ثبت کرده بودند و تعداد کاندیداهای زن نیز تنها ۹۰۰ نفر در مقابل ۶ هزار نامزد مرد بود، با این وجود در یکی از محلات مکه، یک زن توانست به شورای محلی راه پیدا کند.

سلما بنت حساب العطیبی اولین زن در تاریخ عربستان است که از طریق انتخابات وارد سیستم حکومت این کشور شد. اهالی محله “مدرکه” در شهر مکه این زن را به عنوان تنها زن نماینده خود انتخاب کردند.

عربستان آخرین کشوری در دنیا بود که زنان در آن حق رای به دست آوردند. قانون «حق رای زنان» در سپتامبر ۲۰۱۱ به دستور ملک عبدالله بن عبد العزیز،‌ پادشاه فقید عربستان، تنظیم شد. او همچنین پیش از مرگش در ژانویه گذشته، ۳۰ زن را به عضویت در شورای عالی مشورتی کشور برگزید.

زنان در عربستان اما همچنان از حق رانندگی محرومند و بدون اجازه همسران یا پدرانشان حق کار کردن، سفر و ازدواج را ندارند.

شوراهای محلی تنها ارگان حکومتی عربستان هستند که اعضای آن با رای مردم برگزیده می‌شوند. انتخابات روز شنبه سومین انتخابات تاریخ این کشور بود. در حد فاصل سال‌های ۱۹۶۵ تا ۲۰۰۵ (۴۰ سال) در عربستان هیچ انتخاباتی برگزار نشد.

درباره این مطلب نظر دهید