انتخاب زبان

اقتصادی

    Sorry. No data so far.

آخرین اخبار

بر شمار كودكان كار اضافه شده است

kooodake-kar-b_5329

اویان نیوز: یک فعال اجتماعی کودکان کار و خیابان می‌گوید: در نتیجه وخامت اوضاع اقتصادی تعداد بیشتری از کودکان روانه بازارهای غیر رسمی کار شده اند.

حسین میربهاری با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: به دلیل افزایش غیر متعارف هزینه‌های زندگی و نا کافی بودن دستمزدهای تعیین شده، از ابتدای سال جاری عرضه و تقاضا برای اشتغال کودکان افزایش یافته است.

عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان افزود: برهمین اساس ابتدای امسال شمار بیشتری از کودکان خانواده‌های مستمند و نیازمند برای تامین معاش خانواده از مدارس راهی محیط‌های کاری شده‌اند بطوری که در برخی موارد شمار کودکان کار در خانواده‌های کم درآمد افزایش یافته است.

این فعال اجتماعی بابیان اینکه این کودکان به دلیل کم توانی یا ناتوانی سرپرست خانواده به عنوان کمک خرج  وارد مناسبات اقتصادی می‌شوند، گفت: بصورت عرفی درآمد کودکان کار از یک سوم تا یک دوم درآمد یک کارگر بالغ و معمولی متغییر است.

وی گفت: براین اساس و با توجه به حداقل دستمزد ۴۸۷ هزار تومانی مصوب شورایعالی کار، درآمد هر کودک کار بسته به نوع کار بطور متوسط از ۱۶۰ تا ۲۵۰ هزار تومان متغییر است که این پول در بیشتر مواقع به سرپرت کودک پرداخت می‌شود.

به گفته این عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان هرچه کار کودکان سخت‌تر باشد درآمد آنهانیز بیشتر خواهد بود اما هیچگاه درآمد انها با کارگران بالغ برابری نمی‌کند و این درحالی است که این کودکان در محیط‌های کار پا به پای کارگران بالغ فعالیت می‌کنند.

وی افزود: برخلاف تصور عامه مردم حرفه بیشتر کودکان کار نه دست فروشی در کنار خیابان که انجام کارهای طاقت فرسا و سخت در کارگاه‌های غیر رسمی و دورافتاده است.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه چون طبق قوانین جاری اشتغال کودکان زیر ۱۵ سال عملی مجرمانه تلقی می‌شود گفت: به همین دلیل کودکان کار در زمان کار از هیچ حق بیمه‌ای و حمایت اجتماعی برخوردار نیستند.

وی یادآور شد: از آنجا که کودکان کار در حکم نیروهای ارزان قیمت تلقی می‌شوند، در بیشتر مواقع کارفرمایان به تخصص و مهارت تجربی آنها توجهی ندارند و پس از رسیدن به سن قانونی آنها را از محیط کار طرد می‌کنند.

به گفته میربهاری تنها در مواقعی که سودجویان قصد دارند از کودکان کار به عنوان سرپوشی برای پنهان کردن اعمال مجرمانه خود استفاده کنند درآمد این کارگران کوچک بصورت غیرعادی افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

درباره این مطلب نظر دهید